Fast TCP: 3,5x rychlejší než současný internet

Malý tým vývojářů z kalifornského technologického institutu v Pasadeně představili technologii, která umožní mnohonásobně rychlejší datové přenosy na infrastruktuře, kterou využívá dnešní internet.

Technologie Fast TCP vyvíjená malým týmem na California Institute of Technology (Caltech) nenavrhuje nové technické řešení přenosů pomocí nového média, ale urychlení provozu v současných datových spojích. Steven Low, vedoucí výzkumného týmu, používá pro srovnání Fast TCP a TCP přirovnání s automobily. Současný internet pracuje způsobem jako řidič auta, který se kouká pouze deset metrů před sebe. Řidič pomalu zvyšuje rychlost dokud nenarazí na překážku, pak musí šlápnout na brzdy a znovu se rozjíždět. To je v pořádku při parkování ve stísněných prostorech, ale pro jízdu na dálnici je potřeba dívat se trochu dál. To podle něj při datových přenosech dělá technologie Fast TCP.

TCP – dobrý začátek

Současný provoz v sítí internet probíhá prostřednictvím protokolu Transmission Control protocol / Internet Protocol známého prostřednictvím zkratky TCP/IP. Tento formát datových přenosů je výsledkem výzkumů americké vojenské výzkumné agentury DARPA ve spolupráci se Stanfordskou univerzitou v 70. letech 20. století.

Pro přenos v sítích TCP jsou datové soubory rozdělovány do packetů o velikosti 1500 bajtů, přičemž každý packet obsahuje adresu odesílatele a příjemce. Počítač, který odesílá data, vyšle balíček a čeká, až dostane signál, že packet v pořádku dorazil na místo určení, pak pošle další. V případě, že signál nedostane, pošle po určité době (timeoutu) daný paket znovu, pomaleji a to opakuje, dokud nedojde k úspěšnému doručení. To znamená, že i menší potíže na trase znamenají velké zpomalení spojení.

Fast TCP pro 21. století

Nový protokol Fast TCP pracuje s packety stejné velikosti jako klasický TCP, takže stávající hardware sloužící pro přenos dat není potřeba měnit. Rozdíl je pouze v SW vrstvě a v hardware na straně odesílatele dat. Fast TCP technologie totiž průběžně měří čas, který zabere posílání jednotlivých paketů na místo určení a jak dlouho trvá doručení zprávy o úspěšném přijetí dat. Fast TCP tak získává rychle informace o zpomalení přenosu a možných ztrátách packetů a odhaduje nejvyšší rychlost, kterou je bezpečně možné posílat data, která pak odesílá průběžně bez čekání na „doručenku“. Tyto procesy jsou shrnovány do pojmu active queue management.

První praktické testy Fast TCP proběhly už v lednu. Vývojáři z Caltechu, Stanfordu a ženevského CERNu odeslali data z počítače v Sunnyvale v Kalifornii do počítačového střediska CERN průměrnou rychlostí 925 mbps. Při použití klasického TCP na stejné trase dosáhla přenosová rychlost 266 megabit. Výsledek dosažený Fast TCP je 3,477x lepší. Spojením 10 linek s nasazeným Fast TCP dosáhli vývojáři při testech rychlosti přes 8,6 gigabitů za sekundu, což je více než 6000krát více, než je průměrná rychlost dnešního broadbandu.

V současnosti je v přípravě tzv. Internet 2, který má propojit 200 univerzitních počítačových center po celém světě. Při použití stávajícího přenosového protokolu má tato síť poskytovat přenosovou rychlost 350 mbps, zavedení Fast TCP by znamenalo efektivní ztrojnásobení této kapacity při minimálních nákladech. O technologii se zajímají také komerční firmy jako je Microsoft  a Disney, kteří by Fast TCP rádi použili na svých serverech poskytujících služby Video on Demand.

Diskuze (24) Další článek: SCO: Unix je náš, Linux bude platit

Témata článku: Hardware, Internet, Sunnyvale, Univerzitní počítač, Datový signál, Vojenský prostor, Transmission, Klasický internet, TCP, Stejný hardware, Disney, California, Přenos, Použitý hardware, Úspěšný test, Přenosová rychlost, Fast, Současný internet


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

** Vědci vytvořili nový typ rychlé 3D tiskárny ** 3D tiskárna používá standardní materiál ** je 10× rychlejší než srovnatelné tiskárny a to i v porovnání s drahými komerčními modely

Karel Javůrek | 52

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

** Představte si robotické autíčko s kamerou ** S kamerou, která opravdu vidí věci ** Na trhu je jich několik a my si dnes vyzkoušíme americkou Pixy2

Jakub Čížek | 12

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

** Čínské letectvo vyvíjí záhadnou raketu typu vzduch-vzduch ** Mysteriózní zbraň nese označení PL-XX ** Jde o raketu vzduch-vzduch s velmi dalekým doletem

Stanislav Mihulka | 13Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů