Fast Clip Master: Pán klipů

Firma Fast pokrývá svými výrobky téměř všechny kategorie a úrovně digitálního zpracování videosignálu. Clip Master je dalším přírůstkem do rodiny periferií, které umožňují zpracovávat na amatérské úrovni domácí videoprodukci.
Václav Flasar: Firma Fast pokrývá svými výrobky téměř všechny kategorie a úrovně digitálního zpracování videosignálu – počínaje profesionálními řešeními na úrovni DVD a konče levnými zařízeními pro domácí použití. Clip Master je dalším přírůstkem do rodiny periferií, které umožňují zpracovávat na amatérské úrovni domácí videoprodukci. Již tím, že je koncipován výhradně jako zařízení pro USB, je předurčen ke snadné instalaci a nenáročné obsluze ve Windows 98, resp. 2000.

Krabička o velikosti běžného externího modemu se k počítači připojí prostřednictvím klasického kabelu USB, na čelní a zadní straně jsou umístěny konektory pro vstup a výstup kompozitního signálu, S-Video a zvukového signálu. Všechny potřebné kabely jsou samozřejmě součástí dodávky.

Přiložená dokumentace je pouze v německém a anglickém jazyce. Na překladu se podle distributora teprve pracuje, jeho kvalitu tedy zatím nemohu posoudit. Kromě uživatelské příručky k programu Clip Master a instalačního přehledu najdete malou knížečku, která vás velmi poutavou formou naučí, jak vytvářet amatérské video.

Tvorba zábavou
Protože je Clip Master připojen přes sběrnici USB, nemůže zpracovávat příliš velké toky dat. Koupi Clip Masteru proto bude zvažovat ten, kdo chce pracovat s videem na amatérské úrovni; lze s ním grabovat video ve formátu MPEG-1 nebo Real Video v rozlišení 352 × 240, 320 × 240, 176 × 120 a 160 × 120 bodů. Clip Master umí pracovat jak v normě NTSC, tak v PAL a SECAM, a to maximálně s 30 snímky za sekundu.

Vzhledem k nejvyššímu dosažitelnému rozlišení nelze Clip Master příliš využít pro nelineární střih; je vhodnější spíše k digitalizaci a pro následné uložení domácího videa na cédéčko, nebo ke tvorbě webových prezentací. Nároky na vybavení počítače nejsou nijak nadstandardní: jako minimum je uváděn systém s procesorem Pentium II.

Díky přiloženému programovému vybavení pro základní zpracování videa je vše včetně pochopení základních pojmů a postupů i pro naprostého začátečníka hračkou. Kromě vlastního záznamového programu Clip Master jsou ještě přiloženy plné verze Ulead Video Studio 3.0 a Ulead PhotoExpress 2.0. Ulead VideoStudio má o něco více funkcí než program Clip Master a umožňuje pořizovat záznamy i ve formátu ASF, který je stejně jako konkurenční formát Real Video použitelný pro streamování videozáznamů na Internetu.

Ulead VideoStudio vs. ClipMaster
Proč Fast dodává ke ClipMasterovi dva konkurenční programy na zpracování digitalizovaného videa? ClipMaster je dobrý program s příjemným ovádáním, který v sobě obsahuje i základní ovladače pro zařízení ClipMaster. Zkoušel jsem jej odinstalovat a přišel jsem o možnost s ClipMasterem nadále pracovat. Dá se to možná považovat za nevýhodu. Faktem však je, že program ClipMaster je zařízení šitý na míru. Chybí mu důležité funkce, jako je například vkládání titulků, přidávání hlasových komentářů a tvorba přechodových efektů mezi záběry.

K těmto účelům se více hodí Ulead VideoStudio. Díky detailnímu elektronickému průvodci je následné zpracování videa včetně jeho záznamu velmi snadné a pochopitelné i úplnému začátečníku. Já využil postupně obou programů. Hrubý materiál jsem získal prostřednictvím programu ClipMaster a po uložení na pevný disk jsem pomocí Ulead VideoStudia materiál sestříhal, doplnil a titulky a o efektní přechody včetně hudby v pozadí. Ve své kategorii Ulead VideoStudio odvádí dobrou práci. Je samozřejmě velmi vzdálen možnostem profesionálních programů jako je například Adobe Premiere 5.1, ale vzhledem k pořizovacím nákladům se nelze ani divit.

externí videostřižna
Fast Clip Master1
Zdroj: GIO, Praha
Telefon: (02) 792 92 90
Cena: 13 800 Kč bez DPH
Parametry: připojení přes USB, grabování videa ve formátu NTSC, PAL, SECAM, formáty MPEG-1 nebo RealVideo, rozlišení 352 × 240, 320 × 240, 176 × 120, 160 × 120, max. 30 snímků/s, vstupy a výstupy kompozitní, S-Video a zvukový.
Diskuze (1) Další článek: Typhoon SC 600: Hrající kufr

Témata článku: Video, Běžný střih, Real, Domácí střih, Clip, Dobrá obsluha, Pán, NTSC, Základní střih, Klip, Dobrá úroveň, Poutavé video, Detailní záběr, Fast, Nadstandardní kvalita, Následné uložení, Profesionální střih, Master, Detailní snímek, Základní efekt


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5