Historie | Apple | Počítače

Fanoušci připojili stařičký Apple Macintosh k internetu. Pomohl minipočítač Raspberry Pi a pár triků

I ty nejstarší počítače mají stále své fanoušky, kteří kolem nich vytváří i nové projekty a zkouší všemožné věci. Na webu Metalbabble se objevil zajímavý projekt, který dostal jednu z počítačových legend na internet.

Zmíněnou legendou je počítač Apple Macintosh SE/30 z roku 1987 s procesorem Motorola 68000 na frekvenci 8 MHz a až 4 MB operační paměti. Stejně jako jiné Macy i tento už ve své době byl připraven pro práci přes síť, nikoli však pro současný internet.

A jak se podařilo tento Mac připojit k internetu? Kromě dodatečných adaptérů a ethernetové karty bylo nutné připojit přes sériový port i dodatečný minipočítač Raspberry Pi, který sloužil jako síťový PPP server. Projekt ale rozhodně nebyl jednoduchý a bylo nutno připravovat mnoho konfiguračních a softwarových úprav. Jako operační systém se používal Raspbian a k PPP serveru se používala aplikace SLIRP.

Podrobnosti k celému projektu, včetně kompletního návodu naleznete na stránkách metalbabble.com.

Diskuze (10) Další článek: Redakční systém WordPress 5.5 zrychluje načítání webů a automaticky aktualizuje pluginy

Témata článku: Historie, Apple, Internet, Počítače, Programování, Motorola, Raspberry Pi, Mac, Trik, Macintosh, MINI +, Pár triků, Počítač, Projekt

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5