Prohlížeče | Firefox

Fanoušci Firefoxu chtějí vertikální panely. Zvážíme to, říká Mozilla

Monitory a notebookové displeje nám rostou především do šířky, což vyvíjí tlak na vývojáře, aby účelněji zacházeli s místem na ploše. Prostor na výšku je vzácný, proto například prohlížeče Edge a Vivaldi přišly s funkcí, kdy si otevřené panely můžete nechat zobrazit vertikálně bočním panelu, nikoliv horizontálně v liště či záhlaví okna. Obdobu této funkce by v budoucnu mohl nabídnout také Firefox.

Jak si všiml magazín Ghacks, Jon Siddoway z Mozilly potvrdil, že tvůrci Firefoxu už mají vertikální panely na seznamu věcí k prozkoumání, což je fáze předcházející skutečnému vývoji. Mezitím sledují zpětnou vazbu komunity.

Pro Firefox již existuje celá řada doplňků, které vertikální panely přidají. Populární je hlavně Tree Style Tab s téměř 140 tisíci fanoušků. Jeho předností je navíc to, že panely zobrazuje ve stromové struktuře, takže pokud například děláte rešerši na Wikipedii, v kořenu bude hlavní stránka a z ní povedou větve k jednotlivým otevřeným odkazům.

Doplňky ale mají určitá rizika – vyšší paměťové nároky, potenciálně horší stabilita, možné sledování a únik dat uživatelů… Integrace navíc není úplně ideální, protože ve Firefoxu stále zůstane i klasická lišta s horizontálními panely, takže se moc místa neušetří. Pokud by prohlížeč nabídnul přímou podporu této funkce, negativa by padla.

Diskuze (10) Další článek: Expert neprolomil těžební ochranu Nvidie. Slibný nástroj je jen podvod obsahující malware

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,