Fanda ticha chtěl pasivně chladit GeForce RTX 3080. Nestačil ani obří chladič o velikosti celé počítačové skříně

Postavit plně pasivní počítač je jednoduché, pokud jsou hlavní komponenty úsporné a tím pádem mají i nízký výkon. Co když ale chcete výkonný počítač a zároveň nechcete slyšet ani jeden ventilátor? Do nového pokusu sestrojit takové zařízení se pustil Mical Wong.

Celý desktopový počítač osadil do speciální celohliníkové skříně Turemetal UP10, která zároveň slouží jako rozvaděč tepla, tedy chladič. Konstrukce obsahuje nejen obří žebrování, ale také obří dlouhé heatpipe trubice.

Tyto heatpipy odvádí teplo rychle od dvou hlavních zdrojů tepla – šestijádrového procesor AMD Ryzen 5 5600X (TDP 65 W) a hlavně od desktopové grafické karty GeForce RT 3080 od Nvidie, která má standardní TDP vysokých 320 W. A právě u grafiky je jediný problém, který je potřeba řešit.

I přes napojení na chladič o velikosti počítačové skříně, se totiž nepodařilo vytvořit stabilní systém. A to i přes to, že test probíhal v okolní velmi chladné teplotě pouze 13,6 stupňů Celsia. Teplota jádra grafiky se při extrémním vytížení pomocí aplikace FurMark dostala k 90 stupňům Celsia, což je hraniční a grafika začne automaticky snižovat výkon.

Celková spotřeba systému byla v tomto zatížení 410 W. Jak bude tento pokus pokračovat dál, zatím není jasné, ale stojí určitě za upozornění, že systému chybí jakákoli optimalizace, pomocí které by reálně mohlo být vše v pohodě.  

Stačí totiž podvoltovat grafickou kartu (jde to i u procesoru), čímž lze ušetři desítky wattů (v některých případech i přes 100 W) a zároveň udržet původní výkon. Dokonce lze někdy dosáhnout i mírně vyššího výkonu, protože teplota jádra spadne třeba z 84 stupňů Celsia na 70 stupňů Celsia, takže turbo frekvence vydrží déle zvýšené.

Zároveň nenajdete hru, která by grafiku vytížila tak, jako to uměle dělá FurMark. Když se to sečte, asi by neměl být problém tuhle sestavu dostat o více než 100-150 W níže i při hraní na maximální detaily a to už by zmíněné pasivní chlazení mohlo stačit.

Video z uvedení karet GeForce RTX 3000

Diskuze (24) Další článek: YouTube letos chystá konkurenci pro TikTok, přímé nakupování a možnost příspěvků pro tvůrce

Témata článku: Počítače, Nvidia, Grafické karty, AMD, GeForce RTX 3000, Ampere, Grafika, Chladič, Fanda, AMD Ryzen, Grafická karta, Počítač, Skříň, GeForce, Ticho, Velikost, Stupeň Celsia


Určitě si přečtěte

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 83

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 119

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT