Fámy a mystéria okolo počítačových virů

Mohou počítačové viry poškodit hardware a měli pravdu škarohlídi?
Určitě také každou chvíli zaslechnete zaručenou zprávu, že určitá sada instrukcí může zničit Pentium, výrobní série BŽ666, že známému vašeho kamaráda zničil virus monitor. Tyto a podobné zprávy patří k počítačovému folklóru, stejně jako zprávy o stopařích snažících se zabít řidiče (dříve drožkáře). Jak je to tedy doopravdy?

Viry jsou programy navržené k ničení nebo otravování. Proto není divu, že se některé viry pokouší také „odpravit“ hardware. Na druhou stranu, abych citoval odborníka: „hardware, který se nechá poškodit programem je mizerný a nestojí za zmínku“. O co se viry mohou pokoušet (a co je součástí folklóru):

Procesor
Fáma: Pokud je mi známo, tato pohádka se objevila kolem procesoru Pentium. Tvrdí se, že určitým sledem instrukcí dochází k používání stále stejné části procesoru, která se zahřívá, až nakonec dojde k lokálnímu přehřátí procesoru a jeho zničení.

Jak to je: Každý procesor obsahuje chlazení, které zabraňuje jeho celkovému přehřátí. Části odvádějící teplo jsou vysoce tepelně vodivé, proto lokální ohřev je okamžitě „rozprostřen“ na celou plochu a odváděn ventilátorem.

Pevný disk
Fáma: Rychlým posunování hlaviček pevného disku mezi krajními pozicemi, vystavením hlavičky na neexistující sektor nebo jiným způsobem se disk zblázní nebo se hlavičky „utrhnou“.

Jak to je: Z historie je známo několik případů, kdy virus něco takového prováděl (a nemusí to vždy být jenom virus). V době počítačů PC XT potřebovaly disky zvláštní péči. Před ukončením práce se doporučovalo je “zaparkovat”, nevystavovat je zbytečným otřesům apod. Pokud srovnáte odolnost dnešních disků s těmi před pár lety zjistíte, že dnes již k žádnému poškození virem nemůže dojít (v případě bezchybného disku).

Monitor
Fáma: Virus pouští do monitoru určitý signál, který způsobí zničení citlivých součástek (VF tranzistory a trafo).

Jak to je: Z historie jsou opět známy případy u monitorů EGA, kdy rychlým přepínáním řádkovací frekvence k něčemu takovému docházelo. Současné monitory jsou opět odolnější, než jejich kolegové před 10 lety, proto k podobným případům většinou dochází při shodě okolností (virus, dlouhá doba působení a ne příliš dobrý monitor).

Flash bios
Flash bios je vymožeností poslední doby. Protože se nová zařízení a standardy objevují častěji, přistoupili výrobci základních desek počítačů a videokaret k používání programovatelných biosů. Protože se bios dá programovat, je možné ho také úplně vymazat. Přestože není vymazání konečné (vždy ho lze naprogramovat v hardwarovém programátoru), je značně nepříjemné. Bližší informace lze nalézt například na stránkách firmy Grisoft.

Přestože tedy virus nemůže v současné době fyzicky poškodit hardware, je počínání virů značně nepříjemné (nedávná zkušenost se špatně provedenou aktualizací flash biosu a jednou z distribučních společností není příliš pozitivní). Proto doporučuji rezidentní používání některého z antivirových programů, ověřování programů, které stahujete z Internetu, a vypínání maker při práci s neznámými dokumenty.

A co ty obrázky a elektronická pošta?
Také vám čas od času dojde zpráva, že nemáte otevírat určité dokumenty, jinak se vám smažou data na disku nebo v mozkové mezipaměti? A obrázek opravdu nemůže poškodit data? Klíčem k oběma otázkám je Java script.

Elektronická zpráva může být předávána buď jako čistý text nebo může obsahovat HTML, tedy vlastně webovou stránku. Protože na webové mohou být obrázky i Java script. Pokud se na webovou stránku díváte „zvnějšku“, tedy webová stránka se nachází na vzdáleném počítači, dostává Java script omezená práva. Pokud se Java script spustí z vašeho počítače (internetovým prohlížečem přímo nebo prostřednictvím poštovního programu), může provádět různé kousky. V praxi se ovšem zatím tak daleko nedošlo, i když Java scriptové viry už známé jsou. Nicméně byste před tím museli záměrně a přes řadu varování systému ručně vypnout standardní zabezpečení systému. A pak ještě při spuštění viru odklepnout varování, že spouštíte nebezpečný obsah.

Diskuze (4) Další článek: Apple oznamuje rekordní zisk a první růst obratu za dlouhou dobu

Témata článku: Hardware, Nebezpečný obsah, Určitý signál, Bios, Počítačový vir, Určitá doba, Virus, Podobný vir, Sled, Krajní pozice, Rychlá doba

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost