Fakta o nejvýkonnějších superpočítačích

Superpočítače se dnes promítají do všech oborů lidské činnosti. Bez nich by byla věda, vývoj a výzkum v současnosti poloviční. Jaké ale jsou v současnosti nejvýkonnější superpočítače? Jaká platforma jim vévodí?
Fakta o nejvýkonnějších superpočítačích

Související odkazy

Slovník
flops
linux
procesor

Obecná definice superpočítače zatím neexistuje. V podstatě bychom mohli za superpočítač označit každý vysoce výkonný počítač, který má alespoň řadově vyšší výpočetní výkon než běžné stroje. Jinak se ale superpočítače od klasických stolních „PCček“ liší. A to nejen svým vysokým výkonem, ale také svými rozměry, nároky a použitelností.

Nejčastěji jsou superpočítače využívány k řešení složitých početních operací. Za pomoci takových strojů se analyzuje lidská genetická informace nebo se předpovídá počasí. Na pomezí vědy a zábavy pak stojí například superpočítač Deep Blue vytvořený ke hře v šachy. V tomto případě jde o superpočítače centralizované, tedy umístěné v jednom výpočetním středisku. Jako decentralizované superpočítače můžeme označit spojení velkého množství obyčejných stolních „PCček“. Takovýchto decentralizovaných počítačů využívá například známý projekt Seti@Home zaměřený na analýzu signálů z radioteleskopu. Jiné decentralizované počítače se snaží nalézt další nejvyšší, tzv. Mersennovo, prvočíslo.

Horních pětset

Pravidelně každého půl roku jsou přepočítávány výkony pětiset nejvyspělejších superpočítačů na světě a zaznamenávány do tabulek. Kromě výkonů je ke každému superpočítači zapsána spousta dalších hodnot, mimo jiné i použité technologie, umístění, počet a typ procesorů a další.

Není žádným překvapením, že jednoznačnou první příčku v počtu superpočítačů na území státu zaujímají Spojené státy americké. Z první pětistovky je hned 55,4 % strojů umístěno právě na území USA. S propastným rozdílem za USA se nachází Německo s 8% podílem mezi prvními pětisty a na pomyslném třetím místě pak Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

stát počet podíl celkově procesorů
USA

277

55,4%

382 486

Německo

40

8,0%

22 056

VB

32

6,4%

32 978

Japonsko

23

4,6%

33 602

Čína

19

3,8%

15 906

Procesory

Mnohem zajímavější statistiky přináší souboj mezi procesory. Zde, podobně jako Spojené státy v kategorii zemí, jednoznačně vévodí společnosti Intel. Mezi prvními pětisty superpočítači je zastoupena hned v 66 % případů. S velkým odstupem za Intelem se na druhém místě drží rodina Power s necelými 11 % a na třetí příčce pak HP se 7 %. O čtvrtou a pátou příčku se společně dělí procesory PowerPC a AMD, ve prospěch PowerPC však hovoří vyšší počet použitých procesorů a tím pádem i vyšší celkový výkon.

rodina počet podíl celkově procesorů
Intel 333 66,6% 232 674
Power 52 10,4% 69 882
HP 36 7,2% 22 560
PowerPC 25 5,0% 181 620
AMD 25 5,0% 33 568

Výborně si Intel vede i v samostatné kategorii generací procesorů. Hned první tři místa jsou obsazena právě procesory Intel. Na první příčce je s pětatřicetiprocentním podílem generace procesorů Intel Pentium 4 Xeon. Druhou příčku si asi s polovičním počtem obsazených superpočítačů drží generace Itanium 2. Třetí příčka je pak okupována 64bitovou verzí Xeonu, která však byla uvedena teprve loni a její nejlepší časy jistě ještě přijdou.

generace počet podíl celkově procesorů
Pentium 4 Xeon 175 35,0% 135 348
Itanium 2 79 15,8% 50 668
Xeon EM64T 76 15,2% 35 214
HP 36 7,2% 22 560
Opteron 25 5,0% 33 568
Celkem 500 100,0% 580 336

Stroje

Vůbec nejvýkonnějším superpočítačem současnosti je systém BlueGene/L založený na procesorech PowerPC s výkonem 2,8 GFlops. V srdci tohoto modelu umístěného ve Spojených státech ve městě Livermore tepe 65 536 procesorů a operační systém Linux. Podrobnější informace o projektu najdete na stránkách IBM Research.

Klepněte pro větší obrázek

BlueGene/L (zdroj: IBM Research)

I druhý z nejvýkonnějších strojů planety, BGW, je založen na procesorech PowerPC s výkonem 2,8 GFlops. Najdete jej v americkém městě Yorktown Heights a je osazen 40 960 procesory. Použitým operačním systémem je stejně jako v případě BlueGene/L Linux. Výrobcem obou těchto modelů je společnost IBM.

Na třetím místě se pak umístil americký vládní počítač Columbia sloužící Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Columbia je osazen 10 160 procesory Intel Itanium 2 s výkonem 6 GFlops a stejně jako v předchozích dvou případech funguje na operačním systému Linux. Podrobnější informace najdete na domovských stránkách projektu.

Pro všechny

Ačkoliv by se mohlo zdát, že superpočítače nemají na konkrétní život lidstva žádný konkrétní dopad, právě opak je pravdou. Výsledky zjištěné pomocí dnešních superpočítačů se v konečném důsledku dotýkají každého z nás, ať už jde o simulace elektromagnetického pole, výpočetní dynamiku kapalin nebo jiné oblasti.

Kompletní žebříček superpočítačů TOP 500 je dílem Hanse Meuera z university v Mannheimu, Ericha Strohmaiera a Horsta Simona z amerického institutu National Energy Research Scientific Computing Center, který je součástí amerického Ministerstva energetiky a Jacka Dongarra z University of Tennessee a najdete jej na webových stránkách http://www.top500.org.

Diskuze (111) Další článek: HP zruší 14 500 pracovních míst

Témata článku: Linux, Energetika, Superpočítač deep, Columbia, Druhá generace, Mersennovo prvočíslo, Spojené království, Fakt, První generace, Mannheim, Prvočíslo, Tennessee, První případ, Genetická informace, První planeta, Superpočítače, Fakta, Spojené státy, Třetí příčka, Vládní počítač, Známý projekt


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky