Facebook | Hacking | Čína

Facebook zatnul tipec hackerům, kteří zneužívali sociální síť k infikování mobilních zařízení

Facebook zatnul tipec hackerům, kteří zneužívali sociální síť k infikování mobilních zařízení

Facebook oznámil, že úspěšně narušil hackerskou operaci, jež pomocí sociální sítě šířila malware pro iOS a Android, který sledoval ujgurské obyvatele z čínské oblasti Sin-ťiang. Malware pro oba mobilní operační systémy měl pokročilé funkce umožňující ukrást z infikovaného zařízení téměř cokoli.

Hackeři, pracující dle expertů pro čínskou vládu, umístili malware na webové stránky navštěvované aktivisty, novináři a disidenty, kteří původně pocházeli ze Sin-ťiangu a později se přestěhovali do zahraničí. Kampaň zaměřená na kybernetickou špionáž, byla primárně realizována zasíláním odkazů na škodlivé webové stránky.

Útok přes Facebook

Na webech pak byly nasazeny skripty napsané v JavaScriptu, jejichž úkolem bylo infikovat iPhony pomocí malwaru objeveného již v srpnu 2019. Hackeři k jeho instalaci využívali řadu slabých míst v operačním systému iOS.

Tyto exploity fungovaly proti iPhonům se systémem iOS verze 10.x, 11.x, 12.0 a 12.1. Později byly objeveny také exploity, které fungovaly proti verzím 12.3, 12.3.1 a 12.3.2. Díky tomu měli útočníci možnost zneužívat bezpečnostní nedostatky déle než dva roky.

Škodlivé aplikace byly schopné získat z napadených zařízení celou řadu informací – například seznam kontaktů, GPS polohu či zprávy z iMessage. Dokázaly také vytěžit konverzace z komunikačních aplikací Signal, WhatsApp, Telegram, Gmail a Hangouts. Nutno říci, že hackeři si v zájmu utajení počínali velmi opatrně a útočili jen na předem prověřené cíle.

Na Androidu to šlo jinak

Na zařízení s operačním systémem Android hackeři útočili jinými cestami. Mimo jiné například připravovali falešné „obchody s aplikacemi“, lákající na software určený pro Ujgury. Pokud si uživatel stáhl některý z nabízených programů, zavlekl si ve skutečnosti do systému trojského koně. Ten pak do systému instaloval malware označovaný jako ActionSpy či PluginPhantom.

Facebook také zmínil dvě čínské společnosti, které podle něj vyvinuly část malwaru pro Android, a poukázal na jejich spojení s čínskou vládou. Její zástupci však neochvějně popírají, že by se jakýmkoli způsobem zapojovali do hackerských aktivit.

Odhalení Facebooku v praxi znamená, že pokud nemáte spojení s ujgurskými disidenty, pak je velmi nepravděpodobné, že byste se stali terčem zmíněných operací. Pro uživatele, kteří chtějí zkontrolovat, zda nedošlo k napadení jejich zařízení, obsahuje příspěvek indikátory svědčící o možné kompromitaci.

Diskuze (3) Další článek: V betaverzi macOS je zmínka o chystaných počítačích iMac

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Gmail, iOS, Android, Hacking, Čína, Vláda, iPhone, Telegram, WhatsApp, Malware, GPS, Signal, iMessage, Sin-ťiang, Zařízení, Hacker, Hangouts, Infekce, Tipec, Mobilní zařízení25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Hry zadarmo nebo se slevou: 9 her na PlayStation zdarma a další jarní akce

Hry zadarmo nebo se slevou: 9 her na PlayStation zdarma a další jarní akce

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Írán v tichosti buduje flotilu raketových katamaránů
Stanislav Mihulka
NámořnictvoLodě
NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

Chtěli byste vyzkoušet Linux, ale nechce se vám nebezpečně laborovat s diskovými oddíly? Ukážeme vám, jak můžete spouštět tento alternativní operační systém z flashdisku nebo přenosného disku.

Karel Kilián
USBLinux