Facebook | Instagram

Facebook „zaklekl“ na stovky arabských účtů. Šířily propagandu

Několik stovek skupin a profilů zmizelo z Facebooku a Instagramu. Sítě na svých platformách identifikovaly podivnou aktivitu, která pocházela zejména z Blízkého východu a účty s nimi spojené vymazala. Facebook o tom informoval na svém blogu

Šlo konkrétně o 211 profilů na Facebooku, 107 stránek, 43 skupiny a 87 profilů na Instagramu. Všechny měly obsahovat koordinovanou snahu několika PR firem pocházejících ze Spojených arabských emirátů, Egyptu a Nigérie. Tyto firmy vytvářely falešné účty, ze kterých následně sdílely propagandu proti Kataru, proti Íránu a na podporu Emirátů. 

Jmenovitě za aktivitou stály firmy Flexell, Charles Communication nebo MintReach. Důvody, proč příspěvky vznikají, jsou politické a Facebook sdílení tohoto obsahu řeší dlouhodobě. Přesto se situace nedaří zcela podchytit a propagandistické účty neustále přibývají. 

Potvrdila to i odbornice na propagandu provozovanou na internetu z Oxfordské univerzity Samantha Bradshawová. Podle ní se podobné PR firmy doslova množí a je jich čím dál více. Jejich služby si přitom často objednávají světové vlády. 

Problém je globální. Vedle Blízkého východu musel Facebook v nedávné době mazat falešné účty pochybných firem i v Indonésii (přes sto profilů a stránek). Zabýval se rovněž aktivitou v Jižní Americe. Celkem všechny tyto profily měly přes dva miliony sledujících. 

Diskuze (8) Další článek: Kam se poděla virtuální realita? Nepomohlo ani porno, ani giganti technologického byznysu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,