Facebook

Facebook zakázal popírání holokaustu. Překvapivě to dosud v pravidlech neměl

Foto: Shutterstock
Facebook zakázal popírání holokaustu. Překvapivě to dosud v pravidlech neměl | Foto: Shutterstock

Psát na Facebooku nesmysly ve stylu, že Židům se během druhé světové války nic nestalo, už nebude možné. Sociální síť aktualizovala svá pravidla pro nenávistné chování, nově se do nic dostal zákaz popírání holokaustu. Ačkoliv je to překvapivé, dosud to na Facebooku explicitně zakázáno nebylo, za což společnost dlouhodobě čelila kritice. 

Facebook novinku oznámil na svém blogu, kde jeho viceprezidentka pro kontrolu obsahu Monika Bickertová popisuje, že rozhodnutí předcházela dlouhá diskuze, a hlavně rostoucí počet antisemitských příspěvku na platformě a „zvyšující se ignorance o holokaustu“. Následně zmiňuje nedávnou studii, podle které čtvrtina Američanů mezi 18 a 39 lety je přesvědčena, že k holokaustu nedošlo. 

O tématu se v minulosti vyjadřoval i šéf firmy Mark Zuckerberg, uvedl, že popírání této temné historické události ho osobně velmi znepokojuje, trvá však na tom, aby Facebook měl pravidel pro kontrolu obsahu co nejméně. Ve dva roky starém rozhovoru například zmínil, že lidé podle něj holokaust nepopírají záměrně, spíš nemají dostatek informací. 

Teď se Zuckerbergovo stanovisko změnilo, i on se odkázal na zvyšující se antisemitismus na sociální síti. Podle svých slov dlouho uvažoval nad tím, zda upřednostnit svobodu slova, nebo příspěvky rovnou mazat a nakonec se přiklonil k druhé variantě. „Moje myšlení se posunulo, když jsem viděl data ukazující nárůst antisemitského násilí,“ popisuje ve vlastním příspěvku. 

Vztah Facebooku ke kontrole nenávistných projevů a nepravdivých příspěvků je dlouhodobě komplikovaný a není příliš jasné, jaký recept používá. Popírání holokaustu toho bylo dobrým příkladem – zvelebovat vraždění Židů jste nemohli, ale popírat událost ano. Stejně tak některé dezinformační příspěvky amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstávají, jiné ne. Například s jeho posledním kontroverzním vyjádřením, že je imunní proti nemoci covid-19, Facebook neudělal vůbec nic. Oproti tomu Twitter k němu přidal varovnou zprávu. 

Jak se šíří fake news:

Další článek: Nošení roušky pod nosem není dobrý nápad. Ohrožujete tím sebe i okolí, jsou přesvědčení vědci

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Mark Zuckerberg, Donald Trump, Monika Bickertová, Sociální síť, Holokaust, Pravidla, Kontrola obsahu, Popírání, Příspěvek


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk