Facebook | Wikipedia

Facebook začal při vyhledávání ukazovat informace z Wikipedie. Funguje to všelijak

Foto: Pixabay.com
Facebook začal při vyhledávání ukazovat informace z Wikipedie. Funguje to všelijak | Foto: Pixabay.com

Facebook opravdu hodně nechce, abyste opouštěli jeho stránku. Ani když si potřebujete vyhledat konkrétní informace. Sociální síť začala testovat novinku, kdy při vyhledání výrazu začne ukazovat informační box z Wikipedie, ve kterém se dozvíte základní charakteristiky o požadovaných tématech. Cílem je udržet vás na Facebooku co nejdéle, abyste nemuseli překlikávat někam jinak. 

Je to v podstatě to samé jako tzv. knowledge panel, který se objevuje při vyhledávání na Google. Jakmile do vyhledávacího pole na Facebooku zadáte jméno celebrity, filmu nebo třeba památky, na pravé straně se nově objeví box, kde se o tomto tématu dozvíte stručný výtah z Wikipedie a dalších veřejných zdrojů dat. 

Na novinku nejdříve upozornili uživatelé na Twitteru, posléze Facebook sám potvrdil, že ji opravdu testuje. Momentálně by ji měli vidět vybraní uživatelé na desktopu a na iOS a převážně má fungovat pro výrazy v angličtině.

Zatím ale rozhodně nelze říct, že by zobrazování informací bylo dokonalé, respektive není jasné, podle jakého klíče Facebook vybírá, k čemu informační box zobrazí a k čemu ne. U celosvětově známých jmen jako například Donald Trump zobrazí panel bez problémů a zvládl to i u výrazů Miloš Zeman a Andrej Babiš. 

Klepněte pro větší obrázek
Postranní panel s informacemi z Wikipedie, který se nově zobrazuje na Facebooku

To jsou všechno vysoce postavení politici, dobře. Ovšem například u exprezidenta Václava Havla nezobrazil ani tečku, zato infomační box poskytl u jména Václav Klaus ml. Přitom u jeho otce, exprezidenta Václava Klause, opět žádné informace k dispozici nebyly. 

I u dalších oblastí je problém. Například při vyhledání výrazu „batman“ by dávalo smysl zobrazit historii komiksové postavy, místo toho Facebook ukáže informace o filmu Batman z roku 1989. Sociální síť tedy preferuje filmy, dalo by se říct, ovšem třeba u letošního oscarového vítěze, filmu Parazit, zase žádný box nebyl.

 

Nečekejte tak, že panel uvidíte u všech témat, je to spíše sázka do loterie. Třeba u výrazu covid-19 rovněž informační panel není, Facebook místo toho odkáže na své vlastní informační centrum. Ale zde to lze prominout, Facebook centrum vytvářel speciálně kvůli pandemii, tak to určitě nebude chtít odbýt pár větami z Wikipedie.

Nicméně podobné problémy informační boxy na Googlu nezažívají. Tudíž i nadále bude platit, že pokud se člověk bude chtít dozvědět něco skutečně relevantního, Google je větší jistota. 

Diskuze (1) Další článek: Intel odhalil procesory Lakefield. Chce zaútočit tam, kde vládne ARM

Témata článku: Google, Facebook, Sociální sítě, iOS, Twitter, Wikipedia, Donald Trump, Miloš Zeman, Box, Václav Havel, Václav Klaus, Parazit, Komiks, Batman, Film, Vyhledání, Andrej Babiš, Vyhledávání, Panel, ExprezidentWindows 11 běží dokonce i na nejlevnějším Raspberry Pi 4. A není to žádná katastrofa

Windows 11 běží dokonce i na nejlevnějším Raspberry Pi 4. A není to žádná katastrofa

** Vyrobil jsem si ISO obraz Windows 11 ARM ** Pomocí projektu WoR jsem ho nainstaloval na SSD ** A to pak připojil k maličkému Raspberry Pi 4 za tisícovku!

Jakub Čížek
Windows 11Raspberry Pi
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost