Facebook

Facebook už vás na fotkách nepozná. Končí s automatickým rozpoznáváním obličejů

Foto: Meta
Facebook už vás na fotkách nepozná. Končí s automatickým rozpoznáváním obličejů | Foto: Meta

Facebook prochází těžkým obdobím, ze všech stran je napadán, že mu nezáleží na ochraně a soukromí uživatelů. A tak přichází s oznámeními, které jsou poměrně překvapivé. Tento týden například z ničeho nic uvedl, že končí se svým systémem na rozpoznávání obličejů, díky kterému věděl, kteří uživatelé se na fotkách a videích nachází. Jako důvod zmínil chybějící právní rámec.

Facebook o svém rozhodnutí informoval na blogu, regulátoři podle viceprezidenta společnosti pro umělou inteligenci Jeroma Pesentiho ještě nenastavili jasná pravidla, jak by technologie pro rozpoznávání obličejů měla fungovat. „Uprostřed této přetrvávající nejistoty se domníváme, že je vhodné omezit používání rozpoznávání obličejů na úzký vzorek případů, kdy je to vhodné,“ vysvětluje manažer. 

Sociální síť technologii používala dlouho, bylo to jedno z prvních skutečně masových nasazení těchto algoritmů na internetu (začala už v roce 2010). Zajímavé je, že před lety Facebooku nevadilo, že právní rámec pro to neexistuje, na absenci pravidel si vzpomněl až nyní, když se začal utápět v problémech. Dosud jediný úkrok, který v tomto směru udělal, byl dva roky zpátky, kdy uživatelům dovolil si automatickou detekci obličejů vypnout. Od té doby podle Facebooku systém využívala třetina aktivních uživatel.

Kompletní konec technologie má nastat v prosinci, firma veškeré údaje o tvářích lidí, které vlastní, vymaže. Půjde o šablony více než miliardy osob z celého světa. Změnou projdou i nástroje určené pro tělesně postižené uživatele, automaticky generované popisy fotografií už nebudou obsahovat jména lidí. 

Zároveň firma nevylučuje, že po rozpoznávání obličejů nesáhne v jiných svých produktech, zmiňuje například systém verifikací identit. 

Technologie se pod největší palbou kritiky začala objevovat v posledních dvou letech, kromě možného narušení soukromí je jako problém popisována normalizace neustálého sledování či cílení na marginalizované skupiny obyvatel – algoritmy někdy mají problém správně rozpoznávat osoby jiné než bílé pleti a ženy. IBM proto systém přestalo vyvíjet úplně, Amazon a Microsoft se zase zařekly, že nástroje nebudou prodávat policii.

Diskuze (10) Další článek: Hadřík od Applu za 590 korun je zoufale vyprodaný, počkáte si na něj týdny

Témata článku: Technologie, Microsoft, Facebook, Umělá inteligence, Sociální sítě, Internet, Amazon, Policie, IBM, Blog, Rozpoznávání, Fotka, Rozpoznávání obličejů, Uživatelé, Obličej, Automatické rozpoznáváníRecenze hry Encased. Když se Fallout spojí se Stalkerem

Recenze hry Encased. Když se Fallout spojí se Stalkerem

Hry ze staré školy stále vychází, stačí jen pořádně hledat. Encased je RPG silně inspirované Fallout 2, přičemž příběh má prvky Stalkera. A stojí to tedy za to!

Vojtěch Matušinský
Recenze
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy