Zdraví | Reklama | Meta

Facebook sledoval pacienty a cílil reklamu podle diagnózy. Teď čelí žalobě

Facebook sledoval pacienty a cílil reklamu podle diagnózy. Teď čelí žalobě

Dvě hromadné žaloby viní mateřskou společnost Facebooku Meta a velké americké nemocnice z porušení zákonů o ochraně osobních údajů. K tomu mělo docházet prostřednictvím sledovacího nástroje, jež provozovateli sociální sítě odesílal informace o zdravotním stavu pacientů, informuje magazín The Verge.

Žaloby byly podány ke kalifornskému soudu v červnu a červenci a zaměřují se na sledovací nástroj Meta Pixel. Ten lze nainstalovat na webové stránky, aby poskytoval analytické údaje o reklamách na Facebooku a Instagramu. Kromě jiného shromažďuje informace o tom, jak lidé na těchto webových stránkách klikají a zadávají informace.

Špehování pacientů

Celá kauza vypukla poté, co americká nezisková organizace The Markup počátkem června publikovala výsledky svého vyšetřování. Zjistila, že 33 ze 100 největších nemocnic ve Spojených státech používá na svých webových stránkách Meta Pixel. V sedmi nemocnicích byl dokonce nainstalován v neveřejné sekci – na portálech pro pacienty chráněných heslem.

Šetření ukázalo, že nástroj odesílá Facebooku informace o zdravotním stavu pacientů, plánovaných návštěvách u lékaře a alergiích na léky. Žaloby vyjadřují přesvědčení, že získané údaje Facebook používal v rámci svého reklamního systému k cílenému zobrazování reklam na léky a léčbu.

V první žalobě pacientka uvádí, že její zdravotní údaje byly odeslány pomocí nástroje Meta Pixel z portálů pro pacienty Kalifornské univerzity v San Franciscu a nemocnice Dignity Health (tato zdravotnická zařízení jsou rovněž žalována). Pacientce pak byly zobrazovány reklamy zaměřené na onemocnění srdce a kolen, kterými trpí.

Druhá žaloba, kterou podal pacient ze zdravotnického systému MedStar v Baltimoru ve státě Maryland, tvrdí, že nejméně 664 poskytovatelů zdravotní péče odeslalo prostřednictvím technologie Meta Pixel zdravotní údaje.

Na čem se bude točit právní bitva?

Podle zákona o ochraně osobních údajů potřebují zdravotnické organizace ke sdílení osobních údajů souhlas pacienta. Meta se hájí tvrzením, podle kterého vyžaduje, aby uživatelé Meta Pixelu měli právo sdílet údaje, a že filtruje citlivé zdravotní údaje. Žaloby naopak tvrdí, že Meta tyto zásady vědomě nedodržuje a že Pixel umístila na webové stránky zdravotnických zařízení, přestože věděla, že bude shromažďovat osobní zdravotní údaje.

Aby mohly být žaloby postoupeny dál, musejí být nejprve soudem schváleny jako hromadné. Pokud bude některá z nich úspěšná, mohla by přinést odškodnění všem uživatelům, jejichž poskytovatelé zdravotní péče použili zmíněnou sledovací technologii.

V tuto chvíli není zaručeno, že podané žaloby získají status hromadné žaloby. V případě úspěchu by mohlo být soudní řízení pro Metu velmi nákladné, neboť žalobci požadují náhradu škody jménem všech uživatelů Facebooku, jejichž poskytovatelé zdravotní péče implementovali Pixel, což by mohlo zahrnovat miliony lidí.

Meta se v minulosti dostala pod palbu kritiky kvůli svým zásadám pro získávání  a zpracovávání osobních údajů. V současné době údajně pracuje na vytvoření reklamního systému, který se nespoléhá na osobní údaje uživatelů. Dle webu Business Insider se firma odmítla k podaným žalobám jakkoli vyjádřit.

Diskuze (12) Další článek: Vesmírný dalekohled Jamese Webba vyfotografoval nejvzdálenější hvězdu ve známém vesmíru

Témata článku: Zdraví, Facebook, Instagram, USA, Reklama, Meta, Baltimore, Business insider, The Verge, San Francisco, Údaj, Nemocnice, Webová stránka, Pacient, Meta Pixel, Diagnóza, Maryland, Osobní údaje, Kalifornská univerzita, The Markup, ŽalobaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware