Facebook | Sociální sítě | Mark Zuckerberg | IT Osobnosti

Facebook slaví 15 let existence. Ošklivý web pro studenty se proměnil v globální fenomén lajků i virtuálních bitek

Facebook dnes zaměstnává více než 35 tisíc lidí, měsíčně jej navštěvuje 2,32 miliard uživatelů a denně 1,52 miliard – těžko říci, kolik za nich tvoří boti.

Lajkovat na něm můžete jen díky 15 datovým centrům rozesetým po celém světě a o byznys založený na reklamě se pak stará 42 inženýrských a obchodních poboček – ty nejbližší se nacházejí v Berlíně, Karlsruhe a Varšavě.

Dnes, 4. února 2019, slaví největší komunitní web západního světa patnáct let své existence. Vše začalo na počátku února 2004 na koleji Harvardovy univerzity, kde studenti Mark Zuckerberg, Dustin Moskovitz, Chris Hughes a Eduardo Severin založili optikou dnešních měřítek vlastně docela primitivní web, který zase až tak nevybočoval z tehdejší dlouhé řady, kam patřilo jak americké MySpace, tak postupně tuzemští Lidé, Spolužáci, Líbímseti a další rodící se komunitní weby.

Klepněte pro větší obrázek
Mark Zuckerberg právě založil Facebook. Ještě netuší, že se stane jedním z nejbohatších Američanů.

Zpočátku exkluzivní web pro studenty Harvardovy univerzity, kteří si zde mohli založit profil, se v následujících měsících rozšířil na Stanford, Columbii, Yale a v červnu se už maličká firma stěhovala do Pala Alta v Silicon Valley.

Teprve až 1. září 2004 se však Facebook stal tím, čím je dodnes, získal totiž zeď, na kterou mohli členům ostatní psát zprávy. Na sklonku téhož roku oslavil Facebook první milion aktivních uživatelů. Dnes je na tom tedy 2 000× lépe.

Klepněte pro větší obrázek
Raná podoba Facebooku, která měla k dnešní definici hezkého webu opravdu daleko

V roce 2005 se Facebook rozprostřel na 800 vysokých škol, postupně přibírá i středoškoláky a z domény thefacebook.com přechází na současnou facebook.com. která vydržela dodnes.

Na podzim 2005 mohou členové nahrávat první fotografie z divokých školních večírků, Facebook se otevírá i zahraničním školám a v prosinci dosahuje 6 milionů aktivních uživatelů.

Facebook se otevřel všem až po dvou letech

V roce 2006 spouští studentská sociální síť první mobilní verzi, API pro vývojáře aplikací třetích stran a 26. září 2006 dochází k tomu nejdůležitějšímu kroku, který předznamenává globální úspěch: Facebook otevírá registrace všem zájemcům, nejen studentům. Teprve nyní se tedy stává univerzální webovou sociální sítí anglofonního světa.

Klepněte pro větší obrázek
Vizualizace facebookové sítě v roce 2010

V roce 2007 spouští Facebook svůj reklamní systém, v roce 2008 přibude Chat a v roce 2009 tlačítko Like. Sociální síť začíná růst ohromným tempem. Zatímco v prosinci 2009 dosáhne 360 milionů aktivních uživatelů, o půlroku později překonává 500 milionů a na sklonku roku 2010 to je už 600 milionů.

Facebook kupuje Instagram, WhatsApp a Oculus

6. dubna 2012 Facebook kupuje Instagram, 18. května vstupuje na burzu, a 4. října se pochlubí, že překonal miliardu aktivních uživatelů. V roce 2014 Facebook opět ve velkém nakupuje. 19. února pohltí komunikátor WhatsApp a v březnu přidá ještě Oculus.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Facebook kupuje Instagram a WhatsApp

V roce 2015 už Facebook používá miliarda lidí dokonce každý den a v roce 2016 původní tlačítko Like rozšíří několik dalších reakcí vyjadřujících různé emoce, které komunita brzy přijme za své a dnes už jsou nedílnou součástí facebookové netikety. Miliarda lidí používá každý den už i Messenger.

Facebook se dle mnohých stává příliš velkým soustem

V roce 2017 překonává Facebook 2 miliardy měsíčních aktivních uživatelů, postupně se ale objevují i problémy. Sociální síť čelí žalobám, že příliš sleduje své uživatele a o rok později na plno propukne aféra okolo společnosti Oxford Analytica, která medializovala zcela novou a kontroverzní formu sociologických experimentů a jejich využívání i zneužívání třeba v předvolebních kampaních a informační válce.

Klepněte pro větší obrázek
Facebook dnes

Po patnácti letech je dle některých Facebook příliš velký na to, aby sám určoval svá pravidla, a tak volají po jeho regulaci. Z Facebooku se stává globální a mnohdy velmi vyhraněná názorová platforma, pod rouškou anonymity totiž ztratí zábrany slušného vychování jak doktor práv, tak hrdý absolvent Vysoké školy života a webový troll – další fenomén facebookové subkultury.

Tak šťastné narozeniny a hodně zdraví do další patnáctiletky.

Diskuze (9) Další článek: Čína si věří: „Naše hypersonické střely potopí americké letadlové lodě“

Témata článku: Historie, Facebook, Web, Internet, WhatsApp, Sociální sítě, Chat, Instagram, Mark Zuckerberg, IT Osobnosti, MySpace, Oxford, Virtual, Harvardovy, Hughes, Chris Hughes, Instagram a WhatsApp, Like, Uživatelé, Silicon Valley, Má firma, Aktivní uživatel, Varšava, Stanford, Harvardovy univerzita

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk