Facebook | Únik dat

Facebook prozradil detaily o úniku dat z půl miliardy účtů. Viní starou chybu, kterou zamlčel

Je to více než týden, co se objevila informace, že na internetu jsou dostupné k prodeji data ze zhruba 530 milionů facebookových účtů. Od té chvíle vznikla řada spekulací, co se stalo a proč k tomu došlo. Facebook nejdříve několik dní mluvil velmi obecně, až se konečně na svém blogu rozepsal o detailech celého úniku – podle něj to ve skutečnosti únik v pravém slova smyslu není, navíc vznikl kvůli funkci, která měla lidem pomáhat. Opravdu je tomu tak?

 

Že má Facebook problém, jelikož s informacemi z 530 milionů účtů se vesele obchoduje na hackerských fórech, bylo poprvé odhaleno 3. dubna. Firma čekala dlouhé tři dny, než pořádně vysvětlila, jak se obchodníci k datům dostali a jak se to potenciálně týká uživatelů. Podle ní informace nebyly získány skrze hackerský útok, ale vydolovány ze stránky, což dříve mělo být možné. 

K „úniku“ totiž mělo dojít před zářím 2019, podle Facebooku byla tato metoda častá. Útočníci zneužili nástroj pro importování kontaktů, pomůcku, se kterou uživatelé mohli v telefonním seznamu vyhledávat další přátele. Na sociální síti jde o užitečnou vychytávku, nakonec ale posloužila i lidem, kterým neměla. Facebook od té doby upravil nástroj tak, aby z něj data být už dolována nemohla. 

Firma ve svém vyjádření zmiňuje, že změny provedla okamžitě, když se dozvěděla, že software je tímto způsobem zneužitelný. To se mělo stát zhruba v srpnu 2019. Zopakovala také znovu, že mezi půl miliardou dat se nenacházely žádné rizikové informace jako zdravotní či finanční stav lidí, hesla apod. 

O chybě měsíce mlčel

Co je a není únik dat je trochu slovíčkaření, ke kterému se minulý týden uchýlil i LinkedIn. Někdo v jeden moment skutečně zneužil nástroj Facebooku a pak díky němu doloval data, podle serveru Wired se tak skutečně jedná o bezpečnostní incident, který navíc Facebook dlouho veřejně nepřiznal – vlastně až minulý týden, byť věděl, že někdo chybu potenciálně zneužíval. 

Zmínil to totiž v roce 2019 pro časopis Forbes, který psal, že přes nástroj pro importování kontaktů lze získat data z Instagramu. Sociální síť tehdy uvedla, že o tom ví a pracuje na tom. „Kdy Facebook řekl, že má chybu v systému, kterou opravil, ale lidi mohla ovlivnit? Nepamatuji si, že by to někdy udělal. A tak jsme se dostali sem, protože očividně nic neoznámili,“ kritizuje postup firmy bývalý vrchní technolog americké Fenerální obchodní komise Ashkan Soltani. 

Sledujte Týden Živě o úniku dat z Facebooku:

Diskuze (1) Další článek: Prodeje počítačů a notebooků rostou raketovým tempem. Nejvíce z toho těží Apple

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Internet, Hacking, Instagram, Linkedin, Únik dat, Únik, Data, Stará chyba, Chyba, Users, Wired, Detail, Nástroj, Forbes, ÚčetGaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

** Dlouho jsme si mysleli, že trpasličí galaxie krouží po oběžných drahách kolem Mléčné dráhy už dlouhé miliardy let ** Nejspíš to ale byl omyl ** Vplývá to z nových analýz pohybů těchto galaxií, které bylo možné udělat díky datům shromážděným observatoří Gaia

Stanislav Mihulka
Astronomie
Výrobce toustovačů zkusil mobil a vyšel z toho sympatický pětipalcový kompakt
Jan Láska
Kompaktní velikostStřední třídaKuriozita
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy