Mark Zuckerberg loni před Kongresem Spojených států Amerických několikrát vysvětloval, jak Facebook funguje. Tvrdil tenkrát, že Facebook rozhodně neposlouchá, o čem lidé mluví, a nepoužívá zjištěné informace k cílení reklamy. A když, tak pouze u jedinců, kteří k tomu dali přímý souhlas.
Podle Bloomberg Technology ale právě vyšlo najevo, že si firma najala stovky externích spolupracovníků, kteří pro ni několik let přepisovali nahrané zvukové klipy. Byly to vybrané hovory uskutečněné prostřednictvím komunikační služby Facebook Messenger.
Facebook přiznal, že to opravdu dělal. „Ale stejně jako Apple a Google jsme tuto manuální kontrolu více než před týdnem“ ukončili,“ řekli zástupci firmy v úterý. Zvukové záznamy byly prý anonymizovány a Facebook je používal pro kontrolu-trénink systémů umělé inteligence, které slouží pro automatické rozpoznávání hlasu.
Podmínky Facebooku, se kterými musí uživatelé souhlasit, přímo nezmiňují, že jejich hovory může někdo nahrávat a nechat je analyzovat externí firmou. Snadno se to může vejít do obecného vyjádření „Shromažďujeme obsah, komunikaci a další informace, které poskytujete při používání našich produktů“. Facebook ale v textu podmínek dál celkem podrobně vyjmenovává příklady takového ukládání informací, a zvuk v nich zmíněný není.
Z vyjádření Facebooku může přeneseně vyplynout, že obsah hovorů přes Messenger už stejně analyzuje automaticky.