Facebook: Pokud se Evropa nezmění, skončí na druhé koleji

Evropa chce ukočírovat obří americké internetové služby, jenže i ty si stěžují. Evropě chybí jednotný trh. Viceprezident Facebooku varuje, že může EU skončit na druhé koleji.

Viceprezident Facebooku Richard Allan, který má na starost jednání s evropskými úřady, si v britských Financial Times (paywall, via Wall Street Journal) postěžoval na starý kontinent, jeho nejednotnost, která brzdí internet, a pohrozil, že by se jednou Evropané mohli dočkat horších služeb než ve zbytku světa.

Facebook: Bez reformy dáme Evropě horší službu

Allan v podstatě jen nahlas řekl to, co už roky opakují velké internetové firmy, které chtějí nabízet jednu službu napříč světem, protože internet samotný přeci žádné skutečné hranice nemá, ale v rozletu jim velmi často brání různá legislativa v jednotlivých zemích.

Klepněte pro větší obrázek

Citelné je to zejména v EU, která se sice pokouší v mnoha směrech vystupovat jednotně a již desítky let pomalu harmonizuje své právní řády, k dokonalosti to má ovšem daleko a velké internetové firmy s mezinárodním přesahem tak jsou stále zoufalejší ze situace, kdy sice mají v některém členském státu EU své kontinentální zastoupení – zpravidla v daňově výhodném Irsku a ekonomickém srdci Londýnu, nicméně i tak nakonec musejí svůj provoz harmonizovat s 28 rozličnými legislativami. Již tradičně se potýkají s velmi přísnými pravidly v Německu (vzpomeňte třeba na problémy okolo Street View), zatímco jiné země jsou zase naopak mnohem benevolentnější.

Richard Allan proto v komentáři zvedl varovný ukazováček a sdělil, že pokud s tím Evropa něco neudělá, hrozí ji, že se dostane na druhou kolej. Jako celek totiž sice tvoří obrovský internetový trh více než 300 milionů každodenních surfařů, jenže při bližším pohledu zjistíte, že to není jeden trh jako v USA, Rusku a dnes především v Číně, ale skoro tři desítky různě velikých a rozdrobených tržišť od několika po pár desítek milionů zákazníků.

Trefně to vystihuje obrázek níže, jehož autorem je sama Evropská komise. Evropský internetový byznys tvoří z 57 % USA (respektive dcery amerických matek), z 39 % jednotlivé členské země a pouze ve 4 % případů se jedná opravdu o evropský digitální byznys, který fakticky nezná hranice. Jsou to tedy třeba ty komerční webové služby, které jsou dostupné napříč celou osmadvacítkou, aniž by na vás vyskočilo sdělení, že daný obsah není ve vaší zemi dostupný, ale usilovně děláme na tom, aby jednou byl. Třeba za deset let.

Klepněte pro větší obrázek
Evropský internetový trh okupují původem americké a pak lokální (národní) služby. Pouze 4 % tvoří opravdu evropský přeshraniční byznys.

Pokud s touto fragmentací EU něco neudělá, reálně ji hrozí, že by pro mnohé internetové podniky jednou mohly být atraktivnější jiné internetové trhy – třeba ten indický, který bude časem podobně velký jako čínský, ale zároveň nebude tak jazykově odlišný. Pak by se skutečně mohlo stát, že Facebook a další přijdou s novinkou nejprve na americký trh, poté třeba právě na ten indický a teprve v třetí vlně na relativně drobné evropské trhy – sic s vysokou kupní silou. Nestane se to dnes, nestane se to zítra, ale za deset let může být situace úplně jiná. Ostatně krásným příkladem může být Apple a jeho vstup na čínský trh, který již překonal tržby z Evropy a stal se tedy pro jablečnou společnost druhým nejdůležitějším.

Klepněte pro větší obrázek
Pro Apple se Evropa stává trojkou. V tržbách ji překonala obrovská Čína,

EU má lék: Digital Single Market

Evropa si je své fragmentace vědoma a zná lék. Má jim být nová digitální reforma Digital Single Market, která je součástí širší rozvojové vize do roku 2020. Jednotný digitální trh má sjednotit autorské právo, vytvořit pravidla pro panevropské licencování a odstranit další překážky, aby evropský internet skutečně nabízel právně-homogenní prostředí.

Jenže ruku v ruce s tím budeme muset řešit i různé komplikace, každá země se totiž v detailech na mnoho věcí skutečně dívá jinak. Pěkným příkladem je třeba pohled na tvorbu kopie chráněného díla pro vlastní potřebu sic z ilegálního zdroje (třeba warezového úložiště). Zatímco u nás se jedná o obecně tolerovaný jev – policie loví samotné piráty, nikoliv příjemce jejich obsahu, jinde tomu tak být nemusí. Soudní dvůr EU přitom již loni na jaře oznámil, že se mu taková praxe nelíbí a stahování z pirátských zdrojů by se tolerovat nemělo. I v pohledu na tuto ožehavou otázku současné doby se tedy bude muset jednou Evropa dohodnout, pokud bude chtít být opravdu jedním trhem a třebas taková videotéka typu Netflixu, která své služby nabídne v Británii, bude automaticky dostupná i divákům z Česka.

Klepněte pro větší obrázek
Digital Single Market v infografice Evropské komise

Témata článku: Byznys, Facebook, Web, Právo, Sociální sítě, Evropa, Autorské právo, Market, Reform, Single, Právní zastoupení, Evropa, Čínský trh, Velká trojka, Evropská legislativa, Ožehavý problém, Druh, Internetový byznys, Pirátský zdroj, Starý kontinent, Kolej, SKO, Fragmentace, Členské země, Internetový trh

56 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan-X-Stihomam 1. 5. 2015 12:51:53
    Zatímco lůza čumí na hokej, tak se v tichu a utajení dokončuje TTIP dohoda...
  • elukok 30. 4. 2015 14:09:13
    Zajímalo by mně, jak to v praxi funguje. Založim si firmu třeba v ČR a...
  • Caleb 30. 4. 2015 14:04:26
    Jasne, Evropa nepotrebuje nic jineho, nez aby v ni toho ruzne nenazrane...
Určitě si přečtěte

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí