Facebook | Sociální sítě | Aféry | Soukromí

Facebook omezil práva aplikacím. Některé mohou přestat fungovat

Technický šéf Facebooku se v blogu rozepsal o novinkách, které se budou týkat všech aplikací na sociální síti. Facebook je totiž poslední týdny pod enormním tlakem poté, co mnozí uživatelé přišli na to, že když dají aplikacím patřičná práva ke svým datům, tyto aplikace se k těmto datům překvapivě dostanou a, opět překvapivě, je mohou zneužít.

Ale teď vážně; faktem zůstává, že Facebookem proletuje tolik informací, že se už jen málokdo vyzná v tom, co na síti publikoval a jaké službě dal práva tyto informace číst. Zároveň je pravda, že se aplikace za určitých okolností mohly dostat i datům uživatelů, kteří jim taková práva nepředali (viz Events API níže). Facebook proto preventivně tato práva omezí, i když to sebou nese riziko, že některé služby napojené na Facebook mohou přestat fungovat.

Konkrétně se úprava týká:

  • Events API: Aplikace se nyní nedostanou k seznamu osob, které se události účastní a zároveň k diskuzi u události. Proč? Protože aplikace, které jste dali k události přístup jen vy, si mohla načíst seznam účastníků, kteří tak neučinili.
  • Groups API: Aplikace se nyní nedostanou k seznamu členů skupiny. A pokud budou číst příspěvky ve skupině, ty budou anonymizované (žádné fotky, žádná jména uživatelů apod.).
  • Pages API: Toto API nabízí aplikacím třetích stran práci s daty na stránkách. Aby se Facebook ujistil, k čemu slouží, budou muset nově projít jeho autorizací.
  • Facebook Login: Přístup aplikací k profilu uživatele (seznam check-inů, lajků, fotek…) bude více kontrolovaný. Aplikace, které o toto právo budou žádat, totiž budou muset projít mnohem přísnějším schvalovacím procesem ze strany Facebooku, než bylo doposud zvykem.
  • Instagram Platform API: Zrychlené ukončení API a nutnost přechodu na Instagram Graph API.
  • Search and Account Recovery: Ukončení vyhledávání uživatelů podle telefonních čísel nebo e-mailových adres. Zpřísnění pravidel při obnovování účtu.
  • Call and Text History: Volitelná služba u uživatelů Messenger a Facebook Lite na Androidu. Facebook ji používá pro zvýraznění kontaktů, se kterými obecně komunikujete častěji než s ostatními. Facebook smaže všechny logy starší než jeden rok a na servery Facebooku se bude posílat minimum dat; tedy nikoliv třeba čas hovoru.

Od pondělí 9. dubna se zároveň uživatelům Facebooku začne na zdi zobrazovat nový odkaz, pod kterým najdou seznam všech aplikací, kterým kdy předali nějaká práva. Tato práva jim budou moci snadno odejmout. Opět nutno podotknout, že tak mohou učinit odjakživa, takže se jedná spíše o osvětu u nezkušených uživatelů.

Diskuze (5) Další článek: Amazon spustil překladač pro vývojáře. Na Google a Microsoft ale zatím nemá

Témata článku: Právo, Web, Facebook, Android, Sociální sítě, Bezpečnost, Instagram, Mobilní aplikace, Aféry, Soukromí, API, Seznam, Třetí strana, Uživatel, Profil uživatele, Fun, Data, Nový odkaz, Enormní tlak, Return, Check-in, Určitá okolnost, Nezkušený uživatel, Sociální síť, Aplikace


Určitě si přečtěte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí