Facebook omezil práva aplikacím. Některé mohou přestat fungovat

Technický šéf Facebooku se v blogu rozepsal o novinkách, které se budou týkat všech aplikací na sociální síti. Facebook je totiž poslední týdny pod enormním tlakem poté, co mnozí uživatelé přišli na to, že když dají aplikacím patřičná práva ke svým datům, tyto aplikace se k těmto datům překvapivě dostanou a, opět překvapivě, je mohou zneužít.

Ale teď vážně; faktem zůstává, že Facebookem proletuje tolik informací, že se už jen málokdo vyzná v tom, co na síti publikoval a jaké službě dal práva tyto informace číst. Zároveň je pravda, že se aplikace za určitých okolností mohly dostat i datům uživatelů, kteří jim taková práva nepředali (viz Events API níže). Facebook proto preventivně tato práva omezí, i když to sebou nese riziko, že některé služby napojené na Facebook mohou přestat fungovat.

Konkrétně se úprava týká:

  • Events API: Aplikace se nyní nedostanou k seznamu osob, které se události účastní a zároveň k diskuzi u události. Proč? Protože aplikace, které jste dali k události přístup jen vy, si mohla načíst seznam účastníků, kteří tak neučinili.
  • Groups API: Aplikace se nyní nedostanou k seznamu členů skupiny. A pokud budou číst příspěvky ve skupině, ty budou anonymizované (žádné fotky, žádná jména uživatelů apod.).
  • Pages API: Toto API nabízí aplikacím třetích stran práci s daty na stránkách. Aby se Facebook ujistil, k čemu slouží, budou muset nově projít jeho autorizací.
  • Facebook Login: Přístup aplikací k profilu uživatele (seznam check-inů, lajků, fotek…) bude více kontrolovaný. Aplikace, které o toto právo budou žádat, totiž budou muset projít mnohem přísnějším schvalovacím procesem ze strany Facebooku, než bylo doposud zvykem.
  • Instagram Platform API: Zrychlené ukončení API a nutnost přechodu na Instagram Graph API.
  • Search and Account Recovery: Ukončení vyhledávání uživatelů podle telefonních čísel nebo e-mailových adres. Zpřísnění pravidel při obnovování účtu.
  • Call and Text History: Volitelná služba u uživatelů Messenger a Facebook Lite na Androidu. Facebook ji používá pro zvýraznění kontaktů, se kterými obecně komunikujete častěji než s ostatními. Facebook smaže všechny logy starší než jeden rok a na servery Facebooku se bude posílat minimum dat; tedy nikoliv třeba čas hovoru.

Od pondělí 9. dubna se zároveň uživatelům Facebooku začne na zdi zobrazovat nový odkaz, pod kterým najdou seznam všech aplikací, kterým kdy předali nějaká práva. Tato práva jim budou moci snadno odejmout. Opět nutno podotknout, že tak mohou učinit odjakživa, takže se jedná spíše o osvětu u nezkušených uživatelů.

Diskuze (5) Další článek: Amazon spustil překladač pro vývojáře. Na Google a Microsoft ale zatím nemá

Témata článku: Web, Facebook, Sociální sítě, Právo, Bezpečnost, Android, Mobilní aplikace, Instagram, Soukromí, API, Aféry, Telefonní číslo, Return, E-mailová adresa, Data, Sociální síť, Enormní tlak, Aplikace, Nový odkaz, Třetí strana, Seznam, Return false, Určitá okolnost, Uživatel, Nezkušený uživatel


Určitě si přečtěte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 31

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?