Facebook omezil práva aplikacím. Některé mohou přestat fungovat

Technický šéf Facebooku se v blogu rozepsal o novinkách, které se budou týkat všech aplikací na sociální síti. Facebook je totiž poslední týdny pod enormním tlakem poté, co mnozí uživatelé přišli na to, že když dají aplikacím patřičná práva ke svým datům, tyto aplikace se k těmto datům překvapivě dostanou a, opět překvapivě, je mohou zneužít.

Ale teď vážně; faktem zůstává, že Facebookem proletuje tolik informací, že se už jen málokdo vyzná v tom, co na síti publikoval a jaké službě dal práva tyto informace číst. Zároveň je pravda, že se aplikace za určitých okolností mohly dostat i datům uživatelů, kteří jim taková práva nepředali (viz Events API níže). Facebook proto preventivně tato práva omezí, i když to sebou nese riziko, že některé služby napojené na Facebook mohou přestat fungovat.

Konkrétně se úprava týká:

  • Events API: Aplikace se nyní nedostanou k seznamu osob, které se události účastní a zároveň k diskuzi u události. Proč? Protože aplikace, které jste dali k události přístup jen vy, si mohla načíst seznam účastníků, kteří tak neučinili.
  • Groups API: Aplikace se nyní nedostanou k seznamu členů skupiny. A pokud budou číst příspěvky ve skupině, ty budou anonymizované (žádné fotky, žádná jména uživatelů apod.).
  • Pages API: Toto API nabízí aplikacím třetích stran práci s daty na stránkách. Aby se Facebook ujistil, k čemu slouží, budou muset nově projít jeho autorizací.
  • Facebook Login: Přístup aplikací k profilu uživatele (seznam check-inů, lajků, fotek…) bude více kontrolovaný. Aplikace, které o toto právo budou žádat, totiž budou muset projít mnohem přísnějším schvalovacím procesem ze strany Facebooku, než bylo doposud zvykem.
  • Instagram Platform API: Zrychlené ukončení API a nutnost přechodu na Instagram Graph API.
  • Search and Account Recovery: Ukončení vyhledávání uživatelů podle telefonních čísel nebo e-mailových adres. Zpřísnění pravidel při obnovování účtu.
  • Call and Text History: Volitelná služba u uživatelů Messenger a Facebook Lite na Androidu. Facebook ji používá pro zvýraznění kontaktů, se kterými obecně komunikujete častěji než s ostatními. Facebook smaže všechny logy starší než jeden rok a na servery Facebooku se bude posílat minimum dat; tedy nikoliv třeba čas hovoru.

Od pondělí 9. dubna se zároveň uživatelům Facebooku začne na zdi zobrazovat nový odkaz, pod kterým najdou seznam všech aplikací, kterým kdy předali nějaká práva. Tato práva jim budou moci snadno odejmout. Opět nutno podotknout, že tak mohou učinit odjakživa, takže se jedná spíše o osvětu u nezkušených uživatelů.

Diskuze (5) Další článek: Amazon spustil překladač pro vývojáře. Na Google a Microsoft ale zatím nemá

Témata článku: Web, Facebook, Sociální sítě, Bezpečnost, Právo, Mobilní aplikace, Android, Instagram, Soukromí, Aféry, API, Return, E-mailová adresa, Data, Nový odkaz, Enormní tlak, Sociální síť, Určitá okolnost, Seznam, Uživatel, Technický šéf, Return false, Telefonní číslo, Třetí strana, Aplikace

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost