Facebook omezil práva aplikacím. Některé mohou přestat fungovat

Technický šéf Facebooku se v blogu rozepsal o novinkách, které se budou týkat všech aplikací na sociální síti. Facebook je totiž poslední týdny pod enormním tlakem poté, co mnozí uživatelé přišli na to, že když dají aplikacím patřičná práva ke svým datům, tyto aplikace se k těmto datům překvapivě dostanou a, opět překvapivě, je mohou zneužít.

Ale teď vážně; faktem zůstává, že Facebookem proletuje tolik informací, že se už jen málokdo vyzná v tom, co na síti publikoval a jaké službě dal práva tyto informace číst. Zároveň je pravda, že se aplikace za určitých okolností mohly dostat i datům uživatelů, kteří jim taková práva nepředali (viz Events API níže). Facebook proto preventivně tato práva omezí, i když to sebou nese riziko, že některé služby napojené na Facebook mohou přestat fungovat.

Konkrétně se úprava týká:

  • Events API: Aplikace se nyní nedostanou k seznamu osob, které se události účastní a zároveň k diskuzi u události. Proč? Protože aplikace, které jste dali k události přístup jen vy, si mohla načíst seznam účastníků, kteří tak neučinili.
  • Groups API: Aplikace se nyní nedostanou k seznamu členů skupiny. A pokud budou číst příspěvky ve skupině, ty budou anonymizované (žádné fotky, žádná jména uživatelů apod.).
  • Pages API: Toto API nabízí aplikacím třetích stran práci s daty na stránkách. Aby se Facebook ujistil, k čemu slouží, budou muset nově projít jeho autorizací.
  • Facebook Login: Přístup aplikací k profilu uživatele (seznam check-inů, lajků, fotek…) bude více kontrolovaný. Aplikace, které o toto právo budou žádat, totiž budou muset projít mnohem přísnějším schvalovacím procesem ze strany Facebooku, než bylo doposud zvykem.
  • Instagram Platform API: Zrychlené ukončení API a nutnost přechodu na Instagram Graph API.
  • Search and Account Recovery: Ukončení vyhledávání uživatelů podle telefonních čísel nebo e-mailových adres. Zpřísnění pravidel při obnovování účtu.
  • Call and Text History: Volitelná služba u uživatelů Messenger a Facebook Lite na Androidu. Facebook ji používá pro zvýraznění kontaktů, se kterými obecně komunikujete častěji než s ostatními. Facebook smaže všechny logy starší než jeden rok a na servery Facebooku se bude posílat minimum dat; tedy nikoliv třeba čas hovoru.

Od pondělí 9. dubna se zároveň uživatelům Facebooku začne na zdi zobrazovat nový odkaz, pod kterým najdou seznam všech aplikací, kterým kdy předali nějaká práva. Tato práva jim budou moci snadno odejmout. Opět nutno podotknout, že tak mohou učinit odjakživa, takže se jedná spíše o osvětu u nezkušených uživatelů.

Diskuze (5) Další článek: Amazon spustil překladač pro vývojáře. Na Google a Microsoft ale zatím nemá

Témata článku: Web, Facebook, Sociální sítě, Bezpečnost, Instagram, Právo, Mobilní aplikace, Android, API, Soukromí, Aféry, Třetí strana, Aplikace, Telefonní číslo, Uživatel, Profil uživatele, Seznam, Určitá okolnost, Nezkušený uživatel, Nový odkaz, Technický šéf, Sociální síť, E-mailová adresa, Data, Return


Určitě si přečtěte

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

** Tesla má rekordní příjem, je ale ve ztrátě ** Objem výroby se zvyšuje, dochází ale baterie ** Pomoci mají nové továrny Gigafactory

Karel Javůrek | 91

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 58

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 58

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

** Firma Intel byla založena přesně před 50 lety ** Intel začínal jako výrobce pamětí ** Dnes je největším výrobcem procesorů pro osobní počítače

David Polesný, Pavel Tronner | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny