Facebook místo ICQ: chatujte bez prohlížeče

Facebook umožnil připojení se na chat přes síť XMPP/Jabber. Připravili jsme pro vás základní informace a praktickou ukázku, jak na chat přistoupit s bezplatným klientem Pidgin.

Facebook příjemně překvapil. Tato největší sociální síť, čítající přes 350 miliónů účtů, nabídla propojení Facebook chatu s běžnými instant-messagingovými klienty. Ve výsledku to znamená, že můžete například pomocí Mirandy IM komunikovat s lidmi, kteří jsou online na Facebook chatu.

Základem je XMPP/Jabber

Prostředníkem mezi webovým chatem a instant-messagingovými klienty je otevřený protokol XMPP/Jabber. Jeho největší výhodou je přizpůsobitelnost, a díky otevřenosti i podpora klientů napříč operačními systémy.

Otevřenost protokolu nabízí svobodu při výběru klienta. Nejste omezováni licenční politikou klienta, jako například v případě oficiálního ICQ. Jak možná víte, oficiální ICQ lze používat pouze v nekomerčním prostřední. S takovým omezením se u Jabberu nesetkáte.

Na protokol XMPP/Jabber vsadil před pár lety i jeden z největších hráčů na trhu – společnost Google. Určitě jste už slyšeli o Google Talk, tak i ten využívá XMPP/Jabber. Google jej ale rozšířil o možnost videochatu a hlasovou komunikaci.

Na druhé straně jsou poskytovatelé, kteří vám přidělí Jabber ID účet. Přestože existuje mnoho XMPP/Jabber poskytovatelů, ať už třeba zmíněný Google se svým Google Talk, nebo někdo jiný, hlavní výhoda tkví v jejich propojenosti. Nezáleží na tom, od koho XMPP/Jabber účet máte. Funkce pro psaní bude vždy dostupná, napříč sítěmi. Tedy, kromě Facebooku.

facebook chat.png Seznam kamarádů.png
 Vlevo Facebook chat, vpravo chat v IM klientovi Pidgin

Jabber Facebook pouze pro Facebook

Hlavní nevýhodu, kterou spatřuji v této novince, je nemožnost komunikovat s lidmi, kteří využívají XMPP/Jabber od jiných poskytovatelů. Takže z Facebooku nenapíšu kamarádovi na Google Talk, a stejně tak ani on mně.

Ať už se jedná o technické omezení, nebo marketingový tah pro nalákání více uživatelů na Facebook, je to svým způsobem omezující.

Druhý problém, a pro někoho možná ještě závažnější, je nutnost vypnutého šifrování SSL/TLS. Pokud ho zapnete, připojení se nezdaří. Facebook v současné době nezvládá šifrovanou komunikaci, takže se veškerá data odesílají v otevřené a čitelné formě – tzv. „plain text“. Heslo je hashováno pomocí md5.

I když asi nelze předpokládat, že by většinu uživatelů Facebooku tento neduh trápil, je to škoda.

Přes co se připojit?

Pokud se rozhodnete připojit, musíte sáhnout po některém klientovi, který XMPP/Jabber podporuje. Mezi nejznámější patří Pidgin, Miranda IM a QIP Infium. Stáhnout je můžete z naší GigaManie; odkazy naleznete na konci článku. Miranda zavedla oficiální podporu pro Facebook chat ve včerejší verzi 0.8.14.

Facebook na svých stránkách doporučuje klienta Pidgin, tak se na něj podíváme, jak Facebook chat nastavit.

Nastavení Facebook chatu v klientovi Pidgin

Parametry pro připojení nejen přes Pidgin:

Protokol: XMPP (Jabber)
Uživatelské jméno: <vaše uživatelské jméno na Facebooku, nikoli přihlašovací e-mail>
Doména: chat.facebook.com
Heslo: <vaše heslo na Facebooku>
Zdroj: Pidgin
Alias: <např. jméno a příjmení, přezdívka>

Server: chat.facebook.com
Port: 5222
Odškrtnout šifrování SSL a TLS!

Tučně jsou zvýrazněné položky, které je nutno nastavit u každého klienta. Váš Jabber ID účet je ve tvaru uživatelskéJméno@chat.facebook.com. Tato adresa neslouží jako e-mail.

Přidat účet.png Přidat účet (2).png
 Nejprve nastavíte informace o sobě a následně adresu serveru

Jak se Pidgin nainstaluje, v průvodci vyberte vytvoření nového účtu. Dále zvolte protokol XMPP a na záložce Základní nastavte vše, jak je uvedeno výše. Poté se přepněte na druhou záložku – Pokročilé, kde nastavte port a server spojení. Nezapomeňte odškrtnout položku „Vyžadovat SSL/TLS“. Poté nastavení uložte a připojte se do sítě.

chat.facebook.com.png
 Zpráva z Facebooku vás upozorní, že jste online

Jabber a desktopový klient není jediná možnost. Na Facebook chat se můžete připojit i pomocí on-line webové aplikace Meebo.

Zázraky nečekejme

Facebook chat v IM klientovi je způsob, jak zůstat se svými přáteli na blízku a přitom nebýt na Facebooku. Více zatím očekávat nelze. Absence SSL/TLS šifrování a nemožnost komunikace s účty jiných poskytovatelů k rozšíření nepřispějí, ale vzhledem k uživatelské základně a potřebě uživatelů ani asi neuberou.

Někteří uživatelé sítě ICQ možná Facebook přes Jabber zkusí, ale na ICQ nadále drtivá většina zůstane. Rozhodně neočekávám, že se davy lidí začnou přesouvat na Jabber. Ono to ani moc dobře očekávat nelze; ač je Facebook asi první, který má šanci v tomto ohledu něco změnit.

stáhnout program Pidgin 2.7.11 Licence: open source, 27 MB
Autor: Pidgin
Web programu: pidgin.imstáhnout program Miranda IM 0.10.0.1 alpha Licence: open source, 2,5 MB
Autor: Miranda
Web programu: www.miranda-im.orgstáhnout program QIP 2010 Build 5233 Licence: freeware, 8,5 MB
Autor: Ilgam Zulkorneev
Web programu: www.qip.ru


Diskuze (66) Další článek: Novinka Logitechu: bezdrátová klávesnice a myš s výdrží tři roky

Témata článku: Software, Sociální sítě, Chat, Download, ICQ, MD5, Uživatelské jméno, Otevřený protokol, Oficiální klient, Miranda, Online Chat, Dav lidí, Technické omezení, Pro, Prohlížeč, Největší výhoda, Software na Heureka.cz