Facebook | Bezpečnost | Facebook Messenger

Facebook Messenger bude varovat před podvodníky a internetovými predátory

Jednou z nevýhod komunikace přes internet je skutečnost, že se prakticky kdokoli může vydávat za kohokoli. Uvědomuje si to i provozovatel největší sociální sítě, který proto do své komunikační aplikace Facebook Messenger integroval nové bezpečnostní prvky.

Funkce, která má upozornit na možné podvodníky a podezřelé osoby, staví na algoritmech umělé inteligence. Ta by měla odhalit podvodníky, vydávající se za přátele, nebo osoby, poskytující nejrůznější podvodné nabídky. Novinka je od března k dispozici v aplikaci pro Android a v tomto týdnu bude implementována do Messengeru pro iOS.

Pozor, bavíte se s podvodníkem!

Když Facebook Messenger zjistí podezřelou aktivitu některého účtu, upozorní účastníky na druhé straně na skutečnost, že se může jednat o podvodníka. Provozovatel sociální sítě nijak neupřesňuje, na základě jakých atributů bude nežádoucí jednání detekovat.

Jedním z cílů je snaha eliminovat předstírání jiné než skutečné identity. Pokud se takový podvodník pokusí prostřednictvím Messengeru kontaktovat jiného uživatele, zobrazí se příjemci upozornění, že se může jednat o podezřelou osobu. Ten pak může dotyčného ignorovat nebo rovnou zablokovat.

Podobně, když Messenger zjistí, že se odesílatel zprávy pokouší vydávat za někoho z přátel příjemce, upozorní ho, že osoba, která mu posílá zprávy, může pouze předstírat, že je někým, koho zná. Lze ale očekávat, že podvodníci časem přijdou s dalšími triky, jak tento bezpečnostní systém přelstít.

Bacha, píše vám predátor!

Facebook také hodlá bojovat proti takzvaným internetovým predátorům. Zaměří se na ochranu nezletilých před nežádoucím či nevhodným kontaktem ze strany dospělých osob. Uživatelé budou například poučeni o tom, proč a jak by měli být opatrní při interakci s takovými lidmi.

Pokud dojde k tomu, že uživatele mladšího osmnácti let bude kontaktovat starší osoba, kterou nezná (nemá v přátelích), zobrazí se upozornění s poučením a možností nahlásit takové počínání. Ředitel pro bezpečnost a ochranu soukromí Jay Sullivan k tomu řekl, že nové funkce „pomohou milionům lidí vyhnout se potenciálně škodlivým interakcím a možným podvodům bez ohrožení jejich soukromí.“

Svým způsobem může být zarážející, jak chce Messenger detekovat nežádoucí jednání, když jsou zprávy v jeho síti šifrovány end-to-end šifrováním. Facebook navrhl bezpečnostní funkce tak, aby fungovaly i s tímto zabezpečením a poznamenává, že se technologie strojového učení zaměřuje spíše na celkové chování uživatelů než na obsah jejich zpráv. Jako podezřelý tak například bude vyhodnocen dospělý, který odesílá velké množství požadavků na přátelství nebo zprávy lidem mladším 18 let.

Diskuze (10) Další článek: Microsoft vyšetřuje řadu problémů souvisejících s květnovou aktualizací Windows 10

Témata článku: Facebook, Internet, Bezpečnost, Android, Facebook Messenger, Chat, Instant Messaging, Komunikace, Scam, Přítel, Messenger, Podezřelá osoba, Predátor, Osoba, Interakce, Podvodník, VAR, Uživatelé, Messenger pro IOS, Bude, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Akční Deathloop míří na Xbox. Prozradil to menší únik z obchodu konzole

Akční Deathloop míří na Xbox. Prozradil to menší únik z obchodu konzole

Někdo odklikl obsah dříve, než by bylo zdrávo.

Michal Maliarov
DeathloopSpekulace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Hry zadarmo, nebo se slevou: balík legendárních RPG a dvojice akčních plošinovek zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balík legendárních RPG a dvojice akčních plošinovek zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle