Facebook | Soukromí

Facebook měl aplikaci, která obličej propojila s profilem na síti. Naštěstí ji nikdy nevydal

Facecebook před lety experimentoval s rozpoznáváním obličejů. Nyní vyšly najevo informace, že disponoval aplikací, která uměla rozpoznat konkrétní osoby. Stačilo zamířit telefonem na obličej osoby a software jej spojil s jeho profilem na sociální síti. Aplikace naštěstí nikdy nevyšla veřejně.

K testování aplikace došlo již v letech 2015 až 2016, nejedná se tedy o nový projekt. Facebook navíc pro Business Insider uvedl, že aplikace byla testována pouze interně  a nebyla vypuštěna na veřejnost. Celá aplikace byla poměrně jednoduchá – za pomoci obrazu z kamery dokázal rozpoznat okolní osoby a přiřadit k nim jejich Facebookový profil. To zvládla u zaměstnanců a jejich přátel, kteří si na síti povolili rozpoznávání obličeje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Rozpoznávání obličejů můžete ovlivnit i v české verzi Facebooku.

Tato volba je mimochodem dostupná i v české verzi Facebooku. Díky tomu můžete povolit či zakázat, aby vás služba automaticky navrhovala k označení vám a přátelům, pokud si myslí, že jste na fotografii. Vše naleznete v Nastavení – Rozpoznávání obličejů.

Dotčenou aplikaci firma prezentovala v roce 2015 na interním meetingu jako jednu z možných inovací do budoucna. V roce 2016 už přitom byla, podle zdrojů Business Insideru, dostupná betaverze pro zaměstnance. Rozhraní i funkčnost byla ale poměrně základní a rozpoznání obličeje trvalo přibližně 3-5 sekund. Poté zobrazila jméno a profilovou fotografii.

Facebook se k aplikaci vyjádřil pouze v tom směru, že neustále experimentuje s nejrůznějšími aplikacemi a tato nebyla dokonce ani dostupná veřejně. O jejím aktuálním vývoji se již nezmiňuje. Sociální síť přitom od té doby otřásly skandály týkající se ochrany osobních údajů, nejvíce zřejmě problémy okolo Cambridge Analytica. Je tedy těžko představitelné, že by nějakou podobnou službu v aktuální situaci nadále vyvíjela.

Jak se vy stavíte k soukromí na internetu? Podívejte se na náš Duel:

Diskuze (3) Další článek: Službu na streamování her vyvíjí i Amazon. Chce k tomu využít Twitch

Témata článku: Internet, Facebook, Bezpečnost, Mobilní aplikace, Sledování, síť, Soukromí, Cambridge Analytica, Profil, Česká verze, Obličej, Rozpoznávání, Business insider, Aplikace, Rozpoznávání obličejů


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky