Facebook | Bezpečnost | Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za osobní bezpečnost Marka Zuckerberga více než půl miliardy korun

Není neobvyklé, že vysoce postavení manažeři mají své bodyguardy nebo osobní ochranku složenou z několika týmů, která se stará o jejich bezpečnost. Webový magazín Protocol naznačuje, že čím kontroverznější společnost si pro tyto účely najmete, tím více peněz pravděpodobně utratíte.

V loňském roce zaplatil Facebook za ochranu zakladatele a generálního ředitele Marka Zuckerberga těžko uvěřitelných 23,44 milionu dolarů, tedy v přepočtu aktuálním kursem asi 511 milionů českých korun. To je proti předchozímu roku nárůst o téměř 3 miliony dolarů, přestože rok 2020 byl rokem pandemie s mnoha omezeními dotýkajícími se firem a společenských kontaktů.

Vyšší náklady napříč i kvůli pandemii

Omezení cestování sice snížilo s tím související výdaje, ale z analýzy nákladů na bezpečnost vedoucích pracovníků vyplývá, že společnosti jako Facebook, Google a Apple nakonec v roce 2020 zaplatily za osobní bezpečnost manažerů kvůli pandemii více než v předchozích letech.

„Jsem stoprocentně přesvědčen, že součástí naší ochrany je i ochrana zdraví našich klientů,“ řekl Kent Moyer z firmy World Protection Group, zabývající se bezpečností vysoce postavených osob. Uvedl, že jeho klienti čelili v roce 2020 zvýšenému počtu hrozeb, a domnívá se, že v jejich nárůstu hrály roli i pandemie a sebeizolace.

Vzhledem k tomu, že vedoucí pracovníci pracovali na dálku, musely jejich firmy platit více za vybavení home officů, aby jejich zabezpečení odpovídalo tomu, jaké by měli v kanceláři. Například Uber zaplatil za vylepšení domácí kanceláře generálního ředitele Dary Khosrowshahiho více než 120 000 dolarů (cca 2,6 milionů korun).

Velká mezera za Zuckerbergem

Tím ale výdaje za ochranu vedoucích pracovníků zdaleka nekončí. Na druhé příčce z hlediska výše vynaložených financí je provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandberg. Náklady na její osobní bezpečnost se vyšplhaly na 7,65 milionu dolarů (cca 167 milionů korun) a proti roku 2019 byly bezmála dvojnásobné.

S velkým odstupem za Zuckerbergem je na třetí příčce výkonný ředitel Googlu Sundar Pichai. Náklady na jeho osobní ochranu činily v uplynulém roce 5,4 milionu dolarů, tedy v přepočtu přibližně 118 milionů korun.

Cena ochranky dalších důležitých osobností internetového byznysu se pohybuje ani ne na desetině Zuckerbergových výdajů. Například v případě spoluzakladatele a prezidenta společnosti Lyft Johna Zimmera činily 2,06 milionu dolarů (cca 45 milionů korun).

Závěrem je vhodné podotknout, že ne u všech společností došlo k růstu nákladů. Například Amazon platí za ochranku svého zakladatele Jeffa Bezose paušálně 1,6 milionu dolarů ročně a zbytek si hradí Bezos sám. Microsoft nezveřejňuje žádné náklady na ochranu, protože jeho vedoucí pracovníci si ji platí sami.

Diskuze (7) Další článek: Prototyp kosmické lodi Starship určený pro orbitální let je již ve výrobě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,