Sociální sítě | Facebook | Děti

Facebook chystá opatření na ochranu dětí před sexuálními predátory

Facebook chystá opatření na ochranu dětí před sexuálními predátory

V polovině tohoto roku vyvolal rozruch připravovaný dokument režiséra Víta Klusáka V síti, který mapuje zneužívání dětí na internetu. Problémy tohoto typu řeší také největší sociální síť Facebook. Ten sice vyžaduje po svých uživatelích minimální věk 13 let, přesto zde dochází k nežádoucím kontaktům mezi takzvanými sexuálními predátory a dětmi.

Facebook údajně pracuje na způsobech, jak zabránit predátorům v kontaktu s dětmi na své platformě. Odhalila to šéfka bezpečnosti Antigone Davis s tím, že firma připravuje nezbytná opatření ruku v ruce s chystaným zavedením šifrovaných zpráv. O připravovaných krocích informuje server Engadget.

(Ne)žádoucí šifrování

Počátkem tohoto oznámil šéf Facebooku Mark Zuckerberg, že společnost plánuje zavést šifrování zpráv na všech svých platformách. Tato informace však vyvolala kromě pozitivních ohlasů i vlnu nevole, a to zejména ze strany státních úřadů a donucovacích orgánů.

Jako jeden z argumentů proti tomuto opatření je uváděno právě zneužívání dětí v rámci sociální sítě. Pokud by veškerá komunikace měla být šifrována, znamenalo by to pro policii a vyšetřovací orgány nepříjemné komplikace a omezení jejich schopností.

Antigone Davis řekla v rozhovoru pro deník The Financial Times, že hlavním cílem jsou preventivní opatření. V podstatě tedy půjde především o to zabránit tomu, aby predátoři mohli kontaktovat vyhlédnuté oběti. Jedním z faktorů bude bedlivé sledování účtů, jež často zasílají požadavky na chatování s nezletilými, se kterými nejsou z pohledu sítě v žádném spojení.

Zvýšený dohled

Dalším varujícím signálem mohou být například soukromé konverzace lidí s příliš velkým věkovým rozestupem na platformách Messenger či Instagram. Pozornost budí také účty, snažící se kontaktovat příliš mnoho nezletilých osob, jež jsou současně zablokovány více uživateli.

Vyhledávání predátorů může začít skenováním komentářů pod fotografiemi, publikovanými nezletilými osobami. Zde se algoritmy dokážou zaměřit na určitá slova a vyhledávat účty, vykazující vzory nežádoucího chování. Davis také uvedla, že firma testuje hlášení „v citlivých okamžicích, kdy to uživatelé nejvíce potřebují, například když je někdo zablokuje nebo odstraní vlákno“.

Až budoucnost ukáže, nakolik budou připravovaná i již realizovaná opatření na ochranu dětí dostatečná. V současnosti Facebook disponuje mnoha mechanismy, které mají bránit například extrémistickým či rasistickým projevům.

Diskuze (9) Další článek: Jak vybrat správný notebook domů, pro studenta nebo do práce?

Témata článku: Internet, Facebook Messenger, Instagram, Sociální sítě, Facebook, Policie, Šifrování, Mark Zuckerberg, Děti, Sexuální predátor, Financial Times, Ochrana dětí, Platforma, Opatření, Predátor, Messenger, Facebook Mark Zuckerberg, Zneužívání dětí, Uživatelé


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky