Facebook | Kryptoměny

Facebook chystá kryptoměnu pro masy. O jejím obchodování už jedná s prvními burzami

Facebook tajně pracuje na vlastní kryptoměně, která umožní uživatelům v rámci aplikace WhatsApp snadno posílat penězi mezi přáteli. Nejde o žádné spekulace, projekt je dokonce tak daleko, že firma už jedná o obchodování „Facebook coinu” s několika kryptoměnovými burzami. Se zprávou přišel deník The New York Times, který se opírá o výpovědi lidí, kteří si kvůli tajnosti celého projektu, přáli zůstat v anonymitě.

Projekt má údajně pro Facebook takovou hodnotu, že do něj investuje nemalé finanční prostředky a drží jej přísně pod pokličkou. Na jeho vývoj dokonce vyhradil tým o více než 50 lidech, kteří ve firmě pracují v kancelářích s vyhrazeným přístupem, kam se ostatní zaměstnanci firmy nedostanou.

Orientace firmy směrem na blockchain a kryptoměny je však vidět i veřejně na jejich náborovém webu, kde ve velkém nabízí pracovní pozice s tímto zaměřením. Ostatně má i už vlastní divizi zvanou Exploring Blockchain, kterou vede bývalý člen představenstva kryptoměnové směnárny Coinbase a dokonce i bývalý prezident PayPalu, David Marcus.

Co se však Facebook tak urputně snaží držet pod pokličkou? Podle The New York Times by jeho kryptoměna měla být tzv. stable coin, tedy kryptoměna cenou pevně navázaná na běžnou měnu. Zvláštností „Facebook coinu” však má být to, že bude pevně navázán na více měn, ať už půjde o dolar, euro a další národní měny, které Facebook drží na svých bankovních účtech. V případě globálního rozšíření, tak mohou být v různých zemích kryty jinou měnou.

Stable coiny nejsou ničím novým, vlastní verze používají i některé kryptoměnové směnárny pro snadnější obchodování. Se stable coiny údajně experimentuje i americký finanční gigant JP Morgan Chase. Facebook má však v tomto ohledu daleko větší tržní sílu. Pokud se navíc prosadí plány Marka Zuckerberga na spojení aplikací WhatsApp, Messenger a Instagram do jedné, dostala by se tato kryptoměna do rukou více než 2,7 miliard uživatelů. Garance stabilizované hodnoty navíc může i konzervativní uživatele přesvědčit k jejímu používání.

Nutno dodat, že Facebook není jediný, a už vůbec ne první, kdo se o prosazení kryptoměn do komunikátorů snaží. Firma se ve velkém začala o blockchain zajímat hlavně loni, kdy ruský Telegram na podobný projekt vybral od investorů 1,7 miliardy dolarů. Podle posledních informací by se jeho kryptoměna zvaná Gram měla do komunikátoru Telegram dostat už během příštích pár měsíců.

Celkově však bude zajímavé sledovat, jak se situace s těmito stable coiny vyvine. Otázkou totiž zůstává, jakou budou mít Facebook, Telegram a další firmy nad těmito kryptoměnami kontrolu. Celé to totiž zavání postupnou centralizací kryptoměn, která je přesně opačnou vizí, se kterou před více než 10 lety přišel Bitcoin.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Libra.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (27) Další článek: Huawei vylepšil Matebook X Pro a přidal i levnější verzi. Tyto notebooky se budou prodávat i u nás

Témata článku: Facebook Messenger, Bitcoin, Facebook, Instagram, Kryptoměny, Mobilní aplikace, WhatsApp, Telegram, Mark Zuckerberg, Banka, Blockchain, Coinbase, Směnárna, WhatsApp Messenger, Euro, Uživatelé, New York Times, Burza, Marcus, JP Morgan Chase, David Marcus, PayPal, Nábor, Obchodování, Měna


Určitě si přečtěte

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11