Facebook | Kryptoměny

Facebook chystá kryptoměnu pro masy. O jejím obchodování už jedná s prvními burzami

Facebook tajně pracuje na vlastní kryptoměně, která umožní uživatelům v rámci aplikace WhatsApp snadno posílat penězi mezi přáteli. Nejde o žádné spekulace, projekt je dokonce tak daleko, že firma už jedná o obchodování „Facebook coinu” s několika kryptoměnovými burzami. Se zprávou přišel deník The New York Times, který se opírá o výpovědi lidí, kteří si kvůli tajnosti celého projektu, přáli zůstat v anonymitě.

Projekt má údajně pro Facebook takovou hodnotu, že do něj investuje nemalé finanční prostředky a drží jej přísně pod pokličkou. Na jeho vývoj dokonce vyhradil tým o více než 50 lidech, kteří ve firmě pracují v kancelářích s vyhrazeným přístupem, kam se ostatní zaměstnanci firmy nedostanou.

Orientace firmy směrem na blockchain a kryptoměny je však vidět i veřejně na jejich náborovém webu, kde ve velkém nabízí pracovní pozice s tímto zaměřením. Ostatně má i už vlastní divizi zvanou Exploring Blockchain, kterou vede bývalý člen představenstva kryptoměnové směnárny Coinbase a dokonce i bývalý prezident PayPalu, David Marcus.

Co se však Facebook tak urputně snaží držet pod pokličkou? Podle The New York Times by jeho kryptoměna měla být tzv. stable coin, tedy kryptoměna cenou pevně navázaná na běžnou měnu. Zvláštností „Facebook coinu” však má být to, že bude pevně navázán na více měn, ať už půjde o dolar, euro a další národní měny, které Facebook drží na svých bankovních účtech. V případě globálního rozšíření, tak mohou být v různých zemích kryty jinou měnou.

Stable coiny nejsou ničím novým, vlastní verze používají i některé kryptoměnové směnárny pro snadnější obchodování. Se stable coiny údajně experimentuje i americký finanční gigant JP Morgan Chase. Facebook má však v tomto ohledu daleko větší tržní sílu. Pokud se navíc prosadí plány Marka Zuckerberga na spojení aplikací WhatsApp, Messenger a Instagram do jedné, dostala by se tato kryptoměna do rukou více než 2,7 miliard uživatelů. Garance stabilizované hodnoty navíc může i konzervativní uživatele přesvědčit k jejímu používání.

Nutno dodat, že Facebook není jediný, a už vůbec ne první, kdo se o prosazení kryptoměn do komunikátorů snaží. Firma se ve velkém začala o blockchain zajímat hlavně loni, kdy ruský Telegram na podobný projekt vybral od investorů 1,7 miliardy dolarů. Podle posledních informací by se jeho kryptoměna zvaná Gram měla do komunikátoru Telegram dostat už během příštích pár měsíců.

Celkově však bude zajímavé sledovat, jak se situace s těmito stable coiny vyvine. Otázkou totiž zůstává, jakou budou mít Facebook, Telegram a další firmy nad těmito kryptoměnami kontrolu. Celé to totiž zavání postupnou centralizací kryptoměn, která je přesně opačnou vizí, se kterou před více než 10 lety přišel Bitcoin.

Diskuze (27) Další článek: Huawei vylepšil Matebook X Pro a přidal i levnější verzi. Tyto notebooky se budou prodávat i u nás

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,