Facebook | Dvoufázové ověření

Facebook chtěl lidem zabezpečit účty, ale počínal si jako spammer-amatér. Teď řeší problémy

Facebook chtěl lidem zabezpečit účty, ale počínal si jako spammer-amatér. Teď řeší problémy | Foto: Facebook

V prosinci jsme informovali o bezpečnostním programu Facebook Protect, v rámci kterého vybraní uživatelé dostávají příkaz lépe si ochránit účet, jinak jim bude zamknut. Program od začátku vypadal podezřele, spousta lidí vzkaz nevzala vážně… a teď řeší, že jim Facebook opravdu účet zamknul. Zasažených uživatelů není málo.

Facebook Protect existuje už nějaký čas, dlouho byl ale dostupný jen v zámoří pro exponované osoby, například politiky. Cílem je donutit tyto účty s velkým dosahem a vysokým množstvím sledujících vylepšit si zabezpečí, zejména zapnout si dvoufázové ověřování, aby byly lépe chráněny před útoky. 

Na přelomu roku se program začal šířit i do jiných zemí včetně Česka, zároveň do něj byl umožněn vstup i o něco méně populárním účtům. Princip je pořád stejný, vybrané účty dostanou výzvu zaktivovat si lepší zabezpečí, jinak přijdou o přístup. Vždy je uveden nějaký termín, do kdy to lidé musí stihnout, významná várka výzev měla uvedené datum 17. března 2022. 

Problém celého Facebook Protect ale od začátku je, že vypadá extrémně nevěrohodně. Zprávy lidem přicházejí z emailu security@facebookmail.comkterý působí jako adresa klasického spamu, i sami útočníci mají dnes často lepší emaily, než je tenhle. Navíc výhrůžka „udělejte něco, nebo přijdete o účet“ také má charakter spíše vyděračského spamu.

Nepřekvapivě spousta uživatelů zprávě nevěnovala pozornost. A tak se stalo, že 17. března skutečně dočteným lidem Facebook účty zamknul. Na Twitteru a jinde se objevila hromada stížností, lidé nechápou, proč se nemůžou přihlásit, rozebírají také, jak nevěrohodně Facebook Protect v původním oznámení vypadal.

Některá vyjádření navíc podle serveru Cnet naznačují, že celý systém nefunguje dobře. Několik uživatelů popsalo, že se nemůžou přihlásit k účtu ani poté, co si Facebook Protect aktivovali. Jiní uvádí, že se jim ochranu nepodařilo zvýšit, byť se o to pokoušeli ještě ve standardním termínu. Jsou tedy bez účtu už takřka pět dní.

Meta v reakci uvedla, že jednotlivé případy, kdy lidem aktivace nefunguje, prověří. Zbytek osob, které skončily se zamknutým účtem, pak nemají na výběr a Facebook Protect si musí aktivovat, pokud chtějí síť nadále používat.

Diskuze (5) Další článek: Nvidia chce postavit virtuální svět Omniverse. Pomůže nejvýkonnější AI superpočítač světa Eos

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Bezpečnost, Twitter, Meta, Spam, Dvoufázové ověření, Uživatelé, Účet, Email, Vybraný uživatel, Facebook Protect, Česká republika, VýzvaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Chytrý prsten Oura ve speciální edici Gucci. Je doplněný zlatem a stojí jako smartphone

Chytrý prsten Oura ve speciální edici Gucci. Je doplněný zlatem a stojí jako smartphone

** Chytré dnes nemusí být jen hodinky, ale třeba i prstýnky ** A ještě lépe, když se celek spojí se světoznámou značkou ** Zlatý prsten Oura od Gucciho stojí jako špičkový smartphone

Martin Chroust
Chytrý prstenZlatoLimitovaná edice
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět