Facebook | Mobilní aplikace | Sledování

Facebook bude platit uživatelům za možnost sledovat, jaké aplikace používají na mobilu

  • Facebook představil svou novou aplikaci Study
  • Slouží ke sledování, co dělají uživatelé na svých telefonech
  • Za dobrovolné špehování nabízí finanční odměnu

O tom, zda a jak sleduje Facebook (nejen) své uživatele, kolují doslova legendy. Největší sociální síť nyní nabízí možnost nechat se sledovat za finanční odměnu. Ač to na první poslech zní jako jedna z mnoha „fake news“ či hoax, opak je pravdou – v úterý 11. června oznámil Facebook spuštění své aplikace Study.

Uživatelé, kteří se zapojí, budou s Facebookem sdílet informace o tom, jaké aplikace používají. Cílem programu je snaha vytvářet lepší produkty pro komunitu. Co za to? Na oficiální stránce Facebook slibuje finanční odměnu.

Projekt Study přichází několik měsíců poté, co firma kvůli kontroverzím v lednu vypnula aplikaci Facebook Research, zaměřenou na sledování chování uživatelů. Zmíněný program spoléhal na speciální certifikát, který mu dovoloval získat hlubší přístup k telefonům iPhone v rozporu s pravidly Applu.

Začne to kampaní

Již počátkem tohoto roku provozovatelé modré sociální sítě oznámili svůj plán provádět výzkumy trhu založené na odměnách. Prvním krokem je reklamní kampaň na aplikaci Study, na kterou budete moci narazit při procházení webu.

Uživatelé, kteří kliknou na reklamu, budou vyzváni k instalaci aplikace a registraci v programu. Podmínkou pro zapojení je telefon s operačním systém Android, neboť iOS neumožňuje aplikacím třetích stran přístup na takové úrovni, která je pro sledování potřeba. Součástí podmínek je také požadavek na minimální věk 18 let.

Co bude aplikace Study provádět? Primárně má sledovat, jaké programy a jak dlouho na svém telefonu používáte. Facebook tvrdí, že potřebuje „minimální množství informací k tomu, aby mohl vytvářet lepší produkty“. Konkrétně budou sbírány a odesílány následující údaje:

  • Seznam nainstalovaných aplikací.
  • Množství času stráveného v jednotlivých aplikacích.
  • Země, zařízení a typ sítě.
  • Názvy aktivit aplikací.

Samozřejmě takové sledování vyvolává oprávněné otázky ohledně ochrany soukromí. Facebook slibuje, že nebudou shromažďována žádná uživatelská jména, hesla, fotografie, videa, adresy navštívených webových stránek ani jakékoli zprávy.

Šmírování za odměnu

Provozovatel a partnerská společnost Applause se zaručují, že v žádném případě nebudou prodávat informace třetím stranám ani je používat k cílení reklam. Získané údaje nebudou ani žádným způsobem spojeny s účtem uživatele na sociální síti.

Pokud už se těšíte na to, jak si místo letní brigády necháte špehovat telefon, budeme vás muset zklamat. Aplikace bude zpočátku nabízena pouze ve Spojených státech a v Indii. Expanze do dalších geografických oblastí je sice v plánu, avšak bez konkrétního termínu.

Odměnou za účast jsou peníze, nicméně Facebook nikde nezmiňuje konkrétní částku, kterou uživatelé za sdílení svého soukromí mají dostat. Bude jistě zajímavé sledovat, pro kolik lidí převáží vidina snadné finanční odměny nad obavami o soukromí.

Diskuze (3) Další článek: Maličký čip s desítkami mikroradarů nahradí bezpečnostní kameru

Témata článku: Apple, Android, Facebook, Bezpečnost, Země, USA, iPhone, Mobilní aplikace, Sledování, Soukromí, Indie, Applause, Uživatelé, Špehování, Stud, Finanční odměna, Odměna, Telefon, Aplikace


Určitě si přečtěte

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2019 ** Článek postupně aktualizujeme

redakce | 29

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

** Občas to vypadá, že 5G vyřeší úplně všechny problémy světa ** Zrychlí internet, pokryje venkov, umožní svět IoT ** Technický šéf amerického T-Mobilu před tímto pohledem varuje

Jakub Čížek | 29

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 85

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB