Facebook

Facebook bude ještě více tlačit, abyste v jeho aplikacích utráceli. I na WhatsAppu

Platformy Facebooku se stále více přesouvají od konceptu klasické sociální sítě k něčemu, co připomíná velké prodejní místo, doplněné o konverzace lidí jen tak na okraj. Šéf firmy Mark Zuckerberg oznámil, že do všech jeho sítí míří sada novinek, které údajně nakupování ulehčí, ale ve skutečnosti neslouží k ničemu jinému, než abyste utráceli ještě více.

Hlavní změny jsou tři – více reklam na obchody, přítomnost obchodů na Marketplace a ve WhatsAppu a nástroj pro vizuální vyhledávání na Instagramu. Ano, i WhatsApp, který dlouho zápasil se svým obchodním modelem, bude mít svou vlastní záložku pro nakupování, Facebook vyhodnotil, že je to třeba. Uživatelé (kterých už jsou více než dvě miliardy po celém světě) dostanou možnost s jednotlivými prodejci komunikovat, než si od nich něco koupí.  

Co se týče reklam, Zuckerberg popsal, že jejich hlavní výhodou bude, že budou personalizované na základě vaší nákupní historie. Obchody si tak budou moci samy rozhodovat, co vám ukáží. Zároveň můžou zahrnout reklamy doplněné o rozšířenou realitu, například optika dá možnost si brýle předem virtuálně vyzkoušet.

Vizuální vyhledávání na Instagramu pak bude podobné jako například na Pinterestu. „Mnoho nákupních podnětů začíná vizuálním objevem – vidíte něco, o čem si myslíte, že je úžasné. A pak se rozhodnete, že možná chcete vidět další podobné produkty, nebo chcete zjistit, jak ten produkt získat,“ vysvětlil Zuckerberg. „To je typ problému, se kterým může AI skutečně pomoci," dodal.

Jinými slovy, když se vám bude líbit triko, na Instagramu se můžete pomocí speciálního algoritmu podívat, kdo všechno ho prodává, případně kdo prodává něco podobného. Stejný princip jako u vyhledávání pomocí obrázků na Googlu, jen omezené čistě na nakupování. Uživatelé budou moci do nástroje nahrávat vlastní snímky, i ty, které na Instagramu nebo Facebooku nezveřejnili.

Ukázkové rozhraní AR brýlí od Facebooku:

Diskuze (4) Další článek: Ceny grafických karet začaly klesat až o polovinu. Důvodem je zátah Číny na kryptoměny a těžbu

Témata článku: Google, Facebook, Sociální sítě, WhatsApp, Pinterest, Instagram, Mark Zuckerberg, Reklama, Nakupování, Vyhledávání, Nástroj, Obchod, AplikaceGoogle končí se soubory APK. Obchodu Play to pomůže, ale ostatním nadělá vrásky
Martin Miksa
Obchod s aplikacemiGoogle PlayMobilní aplikaceAndroid
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný