Face ID v iPhonu X: Funguje i s čepicí a rozpozná oholený plnovous

  • iPhone X je prvním telefonem Applu s rozpoznáváním obličeje
  • Face ID využívá snímání v infračerveném spektru
  • Autorizace obličejem bude spolehlivější než v případě otisku prstu

Za měsíc se začne prodávat iPhone X – smartphone, který v nabídce Applu po třech generacích znamená výraznější změnu. A to jak v případě designu, tak některých nových funkcí, jež budou dostupné pouze pro tento nejvyšší model. Jednou z nich je Face ID, které nahradí systém ověřování uživatele pomocí otisku prstu.

Zatímco v přednášce Applu jsme se při představení dozvěděli jen stručné informace, nyní firma zveřejnila podrobnější dokumenty o tom, jak rozpoznávání obličeje funguje.

3D mapa obličeje

Apple je podobně jako u mnoha dalších funkcí prakticky posledním prémiovým výrobcem telefonů, který autorizaci pomocí rozpoznání obličeje implementoval. Na rozdíl od dalších, jako je Samsung, jde však o bezpečností funkci, která má za úkol kromě urychlení přihlašování také zařízení zabezpečit. Ani zdaleka se tak Apple nemůže spoléhat na pouhé vyfocení obličeje a následné porovnání s referenční fotkou z dřívějška.

V horním rámu telefonu proto najdeme snímač nazvaný TrueDepth Camera, který funguje v infračerveném spektru. Ten promítne na obličej 30 000 teček a následnou analýzou sestaví 3D mapy obličeje. Pro každé zařízení je přitom vzorek neviditelných teček mírně odlišný (obdoba soli v kryptografii). Snímač kromě trojrozměrných map obličeje sejme rovněž běžný 2D snímek, které jsou následně společně převedeny do matematické podoby pro porovnání s původními daty. Map a snímků je několik i kvůli tomu, aby mohlo být zachycením drobných pohybů vyloučeno použití masky pro ošálení snímače.

Strojové učení

Apple při vývoji Face ID využil strojové učení na vzorku více než miliardy snímků od dobrovolníků po celém světě. Díky tomu mohl pokrýt celé spektrum věku nebo barvy pleti uživatelů. Autorizace zároveň musí fungovat s brýlemi, čepicí, kloboukem nebo šálou. A stejně tak ji nesmí zmást oholení vousů či make-up.

Pokud je ale změna v obličeji opravdu výrazná (třeba oholení plnovousu), Face ID může zareagovat dvěma způsoby. S velkou pravděpodobností rozpozná část obličeje, nicméně telefon neodemkne a vyzve uživatele k zadání běžného číselného kódu. Zároveň při tom aktualizuje data o vzhledu uživatele pro budoucí autorizaci. Není tedy třeba po ostříhání vlasů nebo oholení Face ID znovu kalibrovat. Druhou možností je potom kompletní odmítnutí uživatele bez ukládání nové podoby.

Veškerá data jsou uložena v samostatném čipu, který Apple nazývá jako Secure Enclave. Z něj se nikdy nedostanou do samotného systému, nejsou obsažena v zálohách telefonů a nikdy neputují do iCloudu. A samozřejmě k nim nemají přístup ani vývojáři – API vrátí pouze informaci o úspěšné autorizaci.

Jen s přímým pohledem

Autorizace Face ID je vyžadována při probuzení telefonu, což může znamenat stisknutí bočního tlačítka, pouhé zvednutí ze stolu (díky funkci Raise to Wake) nebo příchozí notifikace. Apple doporučuje jako ideální vzdálenost telefonu od obličeje 25-50 centimetrů. Přitom nezáleží na okolním osvětlení – díky infračervenému snímači bude rozpoznávání fungovat jak na denním světle, tak ve tmě.

Pro úspěšné použití Face ID jsou vyžadovány nejen otevřené oči, ale také přímý pohled na telefon. Výjimkou budou uživatelé s postižením zraku, kteří mohou tuto podmínku deaktivovat v nastavení a zároveň bude automaticky vypnuta v případě, že je na iPhonu nastaveno předčítání obrazovky (Voiceover). Pro uživatele s pohybovým postižením je přichystáno zjednodušené nastavení Face ID, při kterém nejsou vyžadovány pohyby hlavy. Následné odemykání však bude v tomto případě náchylnější na přesnou pozici telefonu.

Bezpečnější než otisk

Apple při prezentaci zmínil, že šance na odemknutí telefonu druhou osobou je 1:1 000 000, přičemž u Touch ID je to 1:50 000. Při snímání obličeje je sejmuto víc parametrů a dat, která z infračervené 3D mapy dělají spolehlivější parametr pro porovnání uživatele.

Apple však samozřejmě přiznává, že vyšší šance na odemknutí existuje u dvojčat a o něco pravděpodobnější bude také v případě dětí pod 13 let. Ty nemají dostatečně vyvinuty všechny výrazné rysy, které jsou při porovnání obličeje vyžadovány.

Face ID bude odemykat telefon či potvrzovat platby při běžném používání telefonu. V některých případech však může být vyžadován bezpečností kód:

  • iPhone je restartován
  • iPhone nebyl odemknutý víc než 48 hodin
  • iPhone nebyl kódem odemknutý víc než 156 hodin (6 a půl dne) a Face ID jej neodemknulo v posledních čtyřech hodinách
  • iPhone byl na dálku zablokován díky Find my iPhone
  • Po pěti neúspěšných pokusech o rozpoznání obličeje
  • Po současném stisknutí tlačítka vypnutí a hlasitosti po dobu 2 sekund

Poslední možnost je připravena pro situace, kdy se uživatel obává, že bude násilně donucen odemknout telefon. To stejné umožňují iPhony s Touch ID, kde lze funkci dočasně deaktivovat pětinásobným stisknutím vypínacího tlačítka.

Touch ID vs. Face ID

Jak bude fungovat Face ID v praxi uvidíme až za měsíc, kdy se iPhone X dostane k prvním uživatelům. Prozatím si můžeme přečíst jen komentáře postavené na teorii, které jsou často velmi kritické – například ten na webu Arstechnica. Zároveň ale najdeme i ohlasy od těch, kteří se zúčastnili keynote a v praxi si mohli fungování Face ID prohlédnout. Ty jsou často pozitivní a vyvrací obavy o pomalejším odemykání ve srovnání s Face ID. Pravdu se dozvíme 6. listopadu.

Představení iPhonu X:

Diskuze (49) Další článek: Prohlížeč Edge už rok podporuje doplňky. K dispozici je jich teď 70

Témata článku: Apple, Bezpečnost, iPhone, Strojové učení, Samsung, API, Smartphone, Druhá možnost, Samostatný čip, Make-up, Následná analýza, Výrazný rys, Secure Enclave, Infračervené spektrum, Neúspěšný pokus, Rais, Odemykání, Horní rám, Budoucí autor, Otevřené oko, Poslední hodina, Wake, Kalibro, Původní data, Drobný pohyb


Určitě si přečtěte

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 44

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání