Externí rozhraní PC - jak dál …

Tak nám Intel chce zabít sériový port. A pomalu nechat dožít i port paralelní. A konektorem všech konektorů má být USB, v aktuální verzi 2.0. Dobrá, ať žije nový král! Ale bude hi-speed USB absolutním vladařem? Jsou tu i další kandidáti.
K téhle otázce se počítačová žurnalistika v poslední době pravidelně a ráda vrací. Také já o ní píši po několikáté (podzim 2000, jaro 2001-I, jaro 2001-II.). No a právě teď je vhodná chvíle znovu se nad vším zamyslet. Proč - vždyť standardy existují, FireWire (IEEE 1394a, i.Link) je tu už dlouho a prý se neprosadil a USB 2.0 nyní konečně vítězně nastupuje. Takže vlastně není co řešit … Aspoň to tvrdí řada komentářů (např. PC World). Jiné zase tvrdí, že hi-speed USB je tu pozdě a že se ještě uvidí. Další články na dané téma viz např. Svět hardware, DV.CZ. Všechny názory jistě mají své opodstatnění, teď se zkusme na celou věc podívat v kontextu současné situace PC trhu i souvisejících oborů. Zásadní význam mají - dle mého názoru - tyto faktory:
 • PC trh je na křižovatce a prodej stagnuje, výrobci s tím budou muset něco dělat
 • dochází ke konvergence PC a CE (consumer electronics) trhů
 • výkon CPU, pamětí, disků a interních sběrnic stále roste - ani 1394a ani hi-speed USB prostě nebudou stačit
 • přichází Windows XP a s nimi nová funkčnost
 • přichází druhá generace FireWire - 1394b
 • strategie velkých hráčů (Intel, MS, Sony, HP a další)
A protože se vskutku nechci opakovat, připomínám ještě jednou dva jarní články, kde najdete technické srovnání USB 2.0 a 1394a a hodnocení tehdejší situace, která se zas až tak nezměnila. Také připomínám aktuální článek kolegy Němce zde na Živě. A teď honem dále, k hlavním bodům.

PC je na křižovatce

Prodej PC klesá, mluví se o zpomalení, nebo dokonce o útlumu. Výrobci budou muset něco dělat. Nejprve stručně naznačme, jaké jsou typické tržní segmenty současného PC - podle způsobu užití, charakteristické periferie a typicky nejužívanějšího portu (podotýkám, že jde o schéma).
Užití externí zařízení typický port výhled
kancelářské PC tiskárna, skener paralelní, USB 1.1 USB 2.0
herní PC ovladače joystick, USB 1.1 USB 2.0
CE PC DV, hi-fi i.Link i.Link (1394a)
pracovní stanice

externí disky, speciální externí zařízení sériový port, paralelní port, USB 1.1, SCSI, 1394a 1394a i 1394b, SCSI
Pracovní stanicí rozumím cokoli, co se užívá ve vědecko-technických aplikacích, výzkumu, grafice a DTP, CAD, GIS, finančnictví, medicíně a podobně. Do budoucna pravděpodobně půjde o PC založené na architektuře IA-64. Domácí PC je v tomto pojetí něco mezi kancelářským a herním PC. Sloupec výhled uvádí můj odhad příští nejtypičtější externí sběrnice dané kategorie PC.

Konvergence PC a CE

Přiblížení obou těchto světů je šancí pro oba sektory. Proč? Co přiměje uživatele koupit nový počítač? Pouhý pocit, že bude mít rychlejší počítač? To přiláká hráče, nikoli ovšem domácí uživatele a ani podniky. Receptem na zvýšení poptávky po PC, který se již mnohokrát osvědčil, je rozšířit funkčnost - nabídnout nové funkce, možnosti, způsoby využití. A tady vidím dvě velké příležitosti. První je digitální video. Počet prodaných přístrojů setrvale narůstá. Následným logickým krokem, který učiní majitel kamery, je koupě PC, protože tím získá možnost své video dále zpracovávat. Druhou cestou je konvergence PC a hi-fi zařízení. Jak DV, tak hi-fi patří do sektoru CE zařízení. A v obou oblastech aktuálně dominuje Sony a „její“ i.Link.

Představte si, že jste marketingovým stratégem PC společnosti - skutečně odstřelíte sběrnici, která vám pomáhá zvýšit funkčnost vašeho výrobku, tedy jeho užitnost a prodejnost? A vzdáte se jako potenciální kupec možnosti propojení vašeho počítače se spotřební elektronikou? Těžko! Zajímavá studie Cahners In-Stat Group je zde v Consumer DV Reviews.

Srovnávejme srovnatelné!

Začnu opět otázkou - jsou USB 2.0 a 1394a přímými konkurenty? Nejde spíše o komplementární standardy? Pokud uvážíme cílové skupiny obou zařízení (viz výše) i technické specifikace, je zjevné, že obě sběrnice se spíše vhodně doplňují, než že by si přímo konkurovaly. A viděno přísně, funkčnost USB 2.0 je nejspíš podmnožinou funkčnosti FireWire. Nicméně zase s levnější praktickou implementací.

A chceme-li přesto srovnávat - často se kupříkladu zdůrazňuje vetší rychlost hi-speed USB vs. 1394a (480 Mbit/s × 400 Mbit/s) - nezapomínejme na jednu věc: mezi 1394a a USB 2.0 je z hlediska času rozdíl generace!!! Původní specifikace FireWire vznikala ve stejné době jako USB 1.1. Z pohledu času je konkurentem USB 2.0 až 1394b. A to je opět lepší! A výrobci čipsetů, karet i motherboardů to vědí. Například Agere již před čtvrt rokem úplně zastavila - chce se mi říct odstřelila J - svůj vývoj čipsetů pro USB 2.0 a plně se soustředila na lepší 1394b.

Setrvalý růst výkonu soudobých PC

K 1394b se váže další výhoda. Výkon CPU, pamětí, disků i interních sběrnic setrvale roste. Tak výrazně, že z tohoto pohledu je stávající propustnost 60 MB/s současného USB 2.0 pořád žalostně malá (například pro externí disky). Nazíráno takto je hi-speed USB koncepčně stará, hodně stará sběrnice. Větší šanci má 1394b se svými 100 MB/s, navíc s brzkou perspektivou až čtyřnásobku (3,2 Gbit/s - tj. 400 MB/s).

Strategie velkých hráčů

Podívejme se teď letmo na chování a strategie dominantních hráčů PC trhu. Neboť zejména oni určují, z čeho si nakonec budeme moci vybírat.

Intel: podpora USB 2.0 úplná, leč zatím laxní; podpora FireWire mírná, zato setrvalá

Je členem v obou vývojových aliancích, obě aktivně podporuje. FireWire chápe jako most do světa CE, USB 2.0 jako způsob připojení tradičních PC periferií. Je otcem USB 2.0 a současně se aktivně účastnil vývoje 1394a, nyní se účastní i vývoje verze 1394b.

Nezdá se mi, že by až tak výrazně stranil USB 2.0. Pokud se díky i.Linku prodá více intelských CPU, Andy Grove ani Craig Barret se zlobit nebudou.

Microsoft: Windows XP

Také je zapojen v obou aliancích. Na jaře nás MS překvapil tím, že v XP nebude podpora USB 2.0. Což je sice jistý signál, ale prakticky to neznamená vůbec nic, protože ovladače dodají buď třetí strany, nebo časem sám Redmonďan. Pro ostatní verze Windows koneckonců již existují hi-speed USB ovladače od třetích stran (Adaptec, OrangeMicro). Každopádně všestranná podpora IEEE 1394 - hlavně síťové funkce XPček nad FireWire - zejména TCP/IP-over-1394 mohou výrazně promluvit ve prospěch tohoto standardu.

A byl to právě Microsoft, kdo umravnil Apple, aby snížila své původně nerealistické požadavky na licenční poplatky za FireWire.

Sony

Japonský gigant v CE sektoru adaptoval i.Link pro DV, dále ho montuje do některých špičkových hi-fi zařízení (třeba Lissa) a pochybuji, že by se na tom mohlo něco změnit.

Compaq a HP

V podstatě kopírují názor Intelu - u těchto dvou společností (vlastně teď už jedné) to ani moc nepřekvapuje. Důležitý je hlavně HP jako významný producent periferií. Odjakživa podporoval USB 1.1, podpora paralelního portu (IEEE 1284) u tiskáren trvá a silnější modely skenerů osazuje stále SCSI. Dodávat PC s FireWire portem se ani Compaqu, ani HP nikdy moc nechtělo. Zatím to nevypadá, že se na tom něco změní.

IBM a Dell

V montování FireWire portu do svých písíček se zdají být vstřícnější.

Závěr

Zkusím to stručně, jasně a přehledně:
 • během příštího roku bude USB 2.0 ve všech nových PC
 • klasické periferie zřejmě půjdou cestou USB 2.0
 • řada zařízení se dělá v obou verzích (typická je Iomega)
 • FireWire zůstane mostem do CE zařízení
 • FireWire uspěje u pracovních stanic (grafika, DTP, pre-press, DV) - podobně jako zde SCSI odolává ATA
 • FireWire zůstane stálicí počítačů Apple
 • FireWire se může díky XP stát základnou pro malé, leč rychlé domácí sítě
 • SCSI žije! - většina PCI řadičů má jeden externí konektor a 160 MB/s není málo
 • také paralelní port ještě chvilku vydrží (hlavně u tiskáren)
Tip na dárek k vánocům? Volte duální řešení - PCI combo kartu- rozdíl v ceně proti kartě s jedním typem konektoru je zanedbatelný, funkčnost je nesrovnatelná:

Adaptec DuoConnect

OrangeMicro OrangeLink+

A v nejbližší době vás nic nepřekvapí. Buď na USB 2.0, nebo 1394a dnes připojíte všechno - skener, externí disky, tiskárny, vypalovačku, ZIP, DV kameru, digitální fotoaparát, hi-fi, čtečku karet i handheld.

Diskuze (13) Další článek: Domácí zábavní centrum od H-P

Témata článku: Speed, Stará grafika, Combo, Praktická elektronika, Hi-fi model, Potenciální kupec, Nová funkčnost, USB 3, Zajímavá studie, Japonský gigant, Praktická elektronika 2016, Žurnalistika, Vhodná chvíle, Řada zařízení, Technická specifikace, Firewire, Speciální joystick, PC, Jak, Zjevná výhoda, Důležitý sloupec, Malý producent, Stat


Určitě si přečtěte

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 168

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT