Externí grafika pro notebook jde sestavit i vlastní silou

Thunderbolt přinesl vysokou propustnost, externí grafiky jsou ale stále v nedohlednu. Můžete si ale vlastní řešení sestavit sami už dnes.
Externí grafika pro notebook jde sestavit i vlastní silou
Kapitoly článku

Vlastní silou s pomocí komunity

Inženýři, programátoři a další techničtí specialisté na celém světě ale nechtějí na nové možnosti a technologie příliš čekat. Pokud ani vy nechcete čekat na to, kdy se objeví hotové řešení, můžete si externí grafickou kartu pro připojení k notebooku či MacBooku s Windows vyrobit sami. Počítejte ale s tím, že to bude stát poměrně dost peněz a vše nemusí jít hladce.

Veškeré informace i kompletní komunitu okolo tohoto tématu můžete nalézt na stránkách fóra Tech Inferno. V jednotlivých vláknech jsou k dispozici nejen konkrétní nastavení a zkušenosti, ale také odkazy na případné součástky, aplikace, softwarové nástroje a samozřejmě také výsledky z měření výkonu.

Co budete pro stavbu eGPU potřebovat?

Ukázkovým příkladem je nové řešení od uživatele Kloper, který si postavil externí řešení s grafickou kartou pro svůj nový jedenáctipalcový MacBook Air s čipem Haswell. V konečné fázi získáte třeba i pětkrát až sedmkrát vyšší grafický výkon, než s integrovanou grafikou v procesoru.

Všechny potřební komponenty jsou běžné dostupné v zahraničních obchodech, některé půjde jistě sehnat i u nás. V přehledném pořadí budete potřebovat:

  • MacBook Air
  • Grafickou kartu
  • Počítačový zdroj
  • Thunderbolt kabel
  • Několik adaptérů
  • Windows 7

Nemusí se konkrétně jednat o MacBook Air, rozhraní Thunderbolt mají i některé jiné notebooky, my si ale popíšeme právě toto řešení.

Minimálně šest tisíc korun bez zdroje a grafiky

V případě grafické karty jsou doporučovány modely od Nvidie, maximálně ze střední třídy do GeForce GTX 670/780, ideálně třeba GeForce GTX 660 Ti a podobně. Výkonnější modely se nevyplatí, protože rozdíl ve výsledném výkonu je omezen propustností rozhraní a zůstane takřka podobný slabším modelům. S grafikami od AMD budete muset pro zobrazení na interním displeji notebooku dokoupit ještě Lucidlogix Virtu. K popisovanému řešení byla zvolena GeForce GTX 570.

Klepněte pro větší obrázek
Zátiší s MacBookem Air (2013) a externí grafikou vyrobenou svépomocí (Zdroj: Tecj Inferno)

Počítačový zdroj by měl být schopný utáhnout grafickou kartu a zároveň by měl být dostatečně naddimenzovaný. Klasický zdroj s výkonem kolem 400 W by měl na grafickou kartu ze střední třídy bez problému stačit. Je ale potřeba trochu prověřit chování zdroje při nízkém odběru v klidu, mohl by se například sám vypínat. Podobný problém souvisel třeba i s novými čipy Haswell.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud vás design nezajímá, můžete mít vše naostro, jako správný ajťák (Zdroj: Tech Inferno)

Důležitou částí jsou adaptéry. Pokud máte k dispozici ostatní zařízení, tyto pravděpodobně nebudete mít a budete si je muset pořídit. Jedná se o Sonet Echo ExpressCard Pro (Thunderbolt, 5 Gb/s) za přibližně 134 dolarů (3 300 Kč s DPH). Dále BPlus PE4L V2.1, což je adaptér ExpressCard na PCI Express. Je nutné vybrat i konkrétní model E4L-EC060A, který má adaptér SWEX pro zapnutí napájecího zdroje. Cena za tento kousek je 70 dolarů (přibližně 1 700 Kč s DPH). Existují ale i dražší alternativy, například kvalitní V3.2 Box.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Elegantní box s adaptérem ExpressCard-PCI Express (BPlus V3.2)

Kabel Thunderbolt – asi tisíc korun, stejně tak třeba 4GB flash disk pro instalaci Windows 7. K tomu je nutné připočíst i cenu 25 dolarů (620 Kč s DPH) za software eGPU Setup 1.x, který jeden z nadšenců naprogramoval a optimalizoval právě pro úpravu Windows 7 (Bootcamp), aby externí grafika vůbec mohla fungovat bez větších chyb.

Klepněte pro větší obrázek
Počítejte s tím, že budete muset hodně nastavovat i v rámci speciálních programů

Pokud už tedy máte grafiku a zdroj, vyjde vás investice na minimálně šest tisíc korun. Nebudeme si přesně popisovat jednotlivé instalační kroky, kterých je opravdu hodně a liší dle konfigurace. Ke zmíněnému MacBooku Air si ho můžete přečíst v daném vláknu fóra.

Témata článku: Technologie, Hardware, Notebooky, AMD, Nvidia, Grafické karty do notebooku, Externí model, Výkonný čip, Vysoký prodej, Letošní Computex, Silo, Externí grafika, MacBook Air 13, Ideální způsob, MacBook Pro, Výkonná grafika, MacBook Pro 13, Předběžné datum, Výkon, Výkonný model, Sami, VLA, SES, Napájecí zdroje a adaptéry, Snadné připojení, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč