Expert na CD-ROM, RW: CD Speed

Program CD Speed 99 není pro mnohé žádnou novinkou - existuje už "nějaký ten pátek" a dělá především to, co napovídá již sám název - testuje rychlost čtení CD. Co však možná nevíte je to, že od verze 0.75 se v této, do té doby jednostranně zaměřené utilitě, objevila spousta užitečných "doplňkových" vlastností. Tak například přibyla pokročilá detekce chyb na nahraných CD-(RW) a také test skutečné rychlosti zápisu mechanik CD-R(W) (nebojte, nemusíte ničit medium - zápis lze provádět v simulačním režimu). Pokud si chcete předem ověřit, kolik dat můžete vypálit vaši mechanikou nad kapacitu media je zde pro vás zase Overburning test. Nakonec si ještě můžete vypálit speciální testovací CD a tím jednoznačně ověřit kvalitu čtení mechaniky včetně schopnosti čtení audiodisků 1:1 (DAE Digital Audio Extraction). 

Domovská stránka: www.cdspeed2000.com
Utilita: CD Speed 99, verze: 0.8 beta, 240kB
Licence: freeware

Instalace

Instalace je jak říkají angličané "easy as a snap" - po rozbalení archivu cdspeed99_08.zip stačí jen spustit soubor cdspeed.exe.

Hlavní panel

V centrální části je zobrazen graf měření. Všimněte, že spodní měřítko je uváděno v minutách od začátku média, kde červená čára značí konec média nebo záznamu. V horním příkladu se jedná o datové CD ze záznamem o délce 68m:19s.

Zelená čára má měřítko vlevo a ukazuje aktuální lineární rychlost v násobcích rychlosti audio CD. Tuto rychlost bychom si mohli představit jako rychlost jakou datová stopa media "utíká" nad hlavičkou. Čím rychleji, tém je možno zaznamenat za sekundu více dat.

Žlutá část, znázorňující rychlost rotace, tzv. úhlovou rychlost má měřítko vpravo - je v tisících otáček za minutu. Otáčky a rychlost rotace jsou spojené jednoduchou geometrickou závislosti. Při stejných otáčkách roste přenosová rychlost s čtvercem poloměru.

Témata článku: Download, Samostatný test, CD-ROM, Kvalita, Čtení, Adapter, Měření, Signál, Random, CD, Skvělá pozice, Snap, Zápis, CD-R, Chyba, Starý typ, Přesná hodnota, ROM, Speed, Centrální část, Rychlost, Read, Přesná pozice, Dodatečná data


Určitě si přečtěte

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky