Experiment: Neexistuju, ale mám 120 přátel na Facebooku

Lidé kašlou na své soukromí na Facebooku. Ukázal to experiment, ve kterém jsem na Facebooku vytvořil imaginární osobu a vydal se hledat přátele.
Kapitoly článku

Jára Cimrman 21. století

Vytvořil jsem si na Facebooku smyšlený profil. Jméno i příjmení jsem zvolil z nejpoužívanějších dle statistiky na KdeJsme.cz. Vyvaroval jsem se už značně „klišoidního“ Jana Nováka, ale volil jsem ty možnosti, u nichž si potenciální přítel může říct: „Jo, nějakého Svobodu jsem potkal...“

Mým cílem totiž nebylo ukrást něčí identitu, ale vytvořit identitu zcela novou a zacílit tak na běžné chování uživatelů Facebooku – přidávat si lidi, které jsem viděl pouze párkrát v životě a které si jen zběžně pamatuji.. K tomu mělo dopomoci právě ono často frekventované jméno.

Toto jsem podpořil dalšími vlastnostmi postavy. Jednalo se o průměrného muže s věkem mezi 20 a 25 lety pocházejícího z největšího českého města. Studoval nejmenované gymnázium a také Univerzitu Karlovu.

Atraktivitu muže u něžnějšího pohlaví jsem zvýšil jeho zálibou v posilování a starostí o svého psa. Obojí jsem podpořil také volně dostupnými fotografiemi. Imaginární postava získala tvář svalnatého modela z nalezené fotky, kde byl vyfocen se psem. Přidal jsem pak pár dalších fotografií vizuálně podobného psa.

Hledám přátele

První kolo: Z počátku jen pozvolna

S takto založeným profilem jsem provedl první kolo žádostí o přátelství (těch bude v budoucnu ještě několik). Facebook vygeneroval seznam lidí, které bych mohl znát. K tomu samozřejmě využil jen ty údaje, které jsem zadal – tedy školy, kde jsem studoval i mé bydliště, případně koníčky a stránky, které se mi líbí.

Rozhodl jsem se, že nebudu mezi lidmi vybírat a bez jakéhokoliv zkoumání požádám o přátelství prvních 60 lidí ze seznamu a poté jim dám čas moji žádost potvrdit a nebo (častěji) zamítnout.

Na vyhodnocení prvního kola žádostí jsem nečekal dlouho, nedal jsem tomu popravdě ani 24 hodin. Hned druhý den ráno jsem se na imaginární profil znovu přihlásil a zkontroloval stav žádostí. Mou žádost potvrdili jen 3 lidé, úspěšně tedy prošlo 5 % žádostí.

Druhé kolo: Vstříc ochraně proti spamerům

To mi však stačilo, abych rozjel druhé kolo žádostí o přátelství. Nyní jsem si dal za cíl požádat o přátelství alespoň 180 lidí a zároveň otestovat, zda má Facebook nějakou automatickou ochranu proti velkému množství žádostí o přátelství – byl jsem připraven žádat tak dlouho, než to Facebooku začne být podivné a vůbec otestovat, co se poté stane.

Žádosti o přátelství jsem opět posílal bez rozmyslu dle seznamu uživatelů, které nabízel Facebook. Tento seznam již byl zpřesněn o společné přátele s mými třemi současnými přáteli. Druhé kolo žádostí jsem nestihl ani dokončit a lidé je začali přijímat, což dovolilo Facebooku nabízet mi možné přátele ještě lépe na základě společných přátel.

zadost-o-pratelstvi.png 
Imaginární profil dostal i několik žádostí o přátelství

Ochrana Facebooku zareagovala dříve, než jsem čekal, a po cca 170 žádostech jsem byl vyhodnocen jako automat, takže jsem musel každou další žádost potvrdit opsáním CAPTCHA. Naštěstí jsem si dal za cíl jen 180 žádostí, takže procházení tímto Turingovým testem netrvalo moc dlouho.

Facebook si mne však netestoval pouze pomocí CAPTCHA, ale i přímo tím, jaké uživatele mi nabízel. V seznamu možných přátel se totiž nacházeli i lidé, o kterých tušil, že je znát nemohu (cizinec, zároveň jiná geografická poloha a žádní společní známí) a po kliknutí na tlačítko „Požádat o přátelství“ mi jasně okamžitě odpověděl „Tohoto člověka nemůžete znát.“

po_druhem_dni.png 
Stav žádostí o přátelství již po druhém dnu vykazoval vysokou úspěšnost

Facebook byl jinak ve svých návrzích poměrně úspěšný. Pokud si vyhodnotíme druhé kolo hned na počátku, tak za první dva dny (tj. první i druhé kolo dohromady) jsem požádal o přátelství celkem 240 lidí a mé žádosti stihlo potvrdit 52 z nich. Což je úspěšnost téměř 22 %.

Co mi však vyrazilo dech, byla žádost o přátelství od dívky, se kterou jsem měl větší množství společných přátel, přitom mne nemohla znát. Solidárně jsem jí však přátelství také potvrdil (dále v textu ji nebudu zahrnovat do počtu uživatelů, kteří potvrdili mé žádosti).

Třetí kolo: Když zasáhl BAN

Tentokrát jsem dal lidem více času na odklikání žádostí o přátelství. Přece jen probíhalo první i druhé kolo o víkendu a to nemusí mít každý čas vysedávat na Facebooku. Ale přes týden, když je člověk v práci, se najednou najde na Facebook spousta času, že ano...

Čekal jsem tedy další 4 dny a ve čtvrtek začal vyhodnocovat data. Dosud jsem tedy požádal o přátelství 240 lidí, ze kterých mi stihlo žádosti potvrdit 71 lidí. Úspěšnost stoupla na 29,5 %!

po_prvnich_dnech.png 
Vývoj počtu přátel v prvních dnech

V žádostech jsem ale pokračovat nemohl. Dalším bezpečnostním formátem, který Facebook užívá pro ochranu svých uživatelů před spammery, je přímé dotazování jiných lidí, odkud mne znají. Pokud tedy dostatečný počet lidí upozorní Facebook, že mne neznají, Facebook mne na to upozorní.

Nejdříve je to pouze přátelské upozornění, že tímto způsobem tato sociální síť nefunguje a měl bych o přátelství žádat pouze ty, které znám. Pokud to člověk nepochopí, tak Facebook přitvrdí a začne vám blokovat funkci žádostí o přátelství. Nejdříve na 7 dní, poté na 14 dní a následně na celý měsíc. Mne v tuto chvíli potkal 7denní BAN, musím tedy ještě pár dní počkat, než budu znovu žádat o přátelství.

po_tretim_kole.png  
Vývoj počtu přátel kolem třetího kola žádostí (označeno červeně)

Do dalšího kola žádostí počet přátel zvolna rostl tempem zhruba 1 člověka denně až do počtu 79 přátel. Poté konečně BAN vypršel a já mohl požádat o přátelství další lidi.

V třetím kole žádostí jsem se rozhodl počet žádostí zakulatit na 300. Požádal jsem o přátelství dalších 60 lidí. Tentokrát jsem přátele přidával již cíleně dle počtu společných přátel - vybíral jsem si lidi s více než 10 společnými přáteli.

Následně jsem se rozhodl dát lidem trochu více času, než potvrdí žádosti. Třetí kolo nastalo 14. den od spuštění experimentu, jsme tedy v pomyslné polovině, protože akci jsem plánoval zhruba na měsíc,

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,