Expanze žen na světovém internetu

Uplynulý IT týden toho moc zajímavého nepřinesl, přesto se však najde několik událostí, o kterých je dobré vědět.

Nejvíce webového obsahu tvoří ženy

Vývoj webů a programování aplikací vůbec byl, je a nejspíše i bude více méně pouze mužskou záležitostí, přesto však, jak se ukazuje, obsah samotných webových stránek už není pouze dílem mužů, ba dokonce naopak. Konkrétně na to odkazují některé studie a analýzy, které například uvádějí, že bloguje asi o patnáct procent více dívek než mužů. Nadpolovičních pětapadesát procent žen pak má užívat služeb komunitních serverů a server YouTube pak více okupují videobloggerky. No, ne že bych to těm našim něžným polovičkám nepřál, ale takovýto obsah ať klidně ovládají i nadále.

Irák zavedl demokracii a O2 zrušila FUP omezení u všech svých ADSL tarifů. Oboje zní stejně nepravděpodobně až šíleně, přesto je to druhé opravdu pravda. Společnost se španělskými kořeny rozhodně neplatila za oblíbenou a o inovacích služeb z její nabídky se rovněž příliš nedalo mluvit. Slova většiny mučedníků však nakonec byla vyslyšena a z nebes jim byl seslán krásný dar. Nechť ho užívají v míru a nezbourají celý BitTorrent.

Pohádka o tom, jak si jeden (nebo více?) záškodníků dokáží utahovat z celé republiky, má své další pokračování. Původní phishingová zpráva, která ze zákazníků České spořitelny lákala číslo a PIN účtu, už se stala veřejně dosti omílanou, a tak si vynalézaví „rybáři“ vynalezli další způsob, jak zmást hloupého Honzu a získat celé království a půlku princezny k tomu. Opět vystupují jako Česká spořitelna a varují uživatele sami před sebou (tedy na původní e-mail). Pod textem je pak uveden odkaz na verifikaci. Kolik zlatých rybek jim asi splnilo tři přání?

Klepněte pro větší obrázek
Tak schválně, kdo naletěl?

... a zase ten Microsoft

Microsoft hledá cestičky na trh internetových služeb. Na jedné frontě svádí boj s chudákem Yahoo, který se stále brání zuby nehty, na frontě druhé pak válčí tým vývojářů a vizionářů, který chystá případné příznivé podmínky pro stažení první fronty do zálohy. Potvrzují se tak slova Billa Gatese, který se nechal slyšet, že Redmond hodlá ovládnout internetový trh s Yahoo nebo bez něj.
V jednom z prvních „novodobých“ internetových projektů Microsoftu však nevidím žádnou masovou záležitost a něco, co by dopomohlo k výraznému obrácení pozic. Tři inovace v internetovém hledání jsou sice inovativní, podle prvních informací se však dá více méně pochybovat o opravdovém přínosu. Avšak, tichá voda břehy mele… a holka modrooká, nesedávej u potoka.

Druhé úterý v měsíci a už jsou tu zase. Ne, tentokrát to nejsou vymahači splátky na mikrovlnku, ale pravidelné záplaty Microsoftu. Několik kritických záplat na bolístky si nyní odnesl především kancelářský balík Office a aktualizován byl i software pro odstranění škodlivého softwaru. Ale stejně je Microsoft měkkota, v Ubuntu se 100MB záplaty stahují každý druhý den.

Nevím, proč mi automatické opravy ve Wordu neustále opravují slovo Ribbon na gibbon. Asi si chudák textový editor myslí, že je jedna jeho součást nějaké ošklivé zvíře, stejně jako někteří zarputilejší uživatelé. Pravda je však ta, že velmi diskutované „ribbony“ přinesly zásadní inovaci v ovládání a dokazuje to i velmi povedená prezentace Jensena Harrise na konferenci MIX 08, ve které udělal průřez všemi verzemi Office v historii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I takto mohl vypadat Office 2007. Jensen Harris vtipně komentoval vývoj ovládacích prvků kancelářského balíku

Firefox 3 už má pouze 200 známých chyb

Firefox je tu a silnější než kdykoliv předtím. Kdyby autoři dostáli svým slibům a vypustili pouze tři beta verze, dnes bychom instalovali trojku děravou jako ementál s myšákem Jerrym schovaným v té největší. Firefox 3 beta 4 už obsahuje pouhých 200 známých chyb a mimo jiné přináší i drobné změny v designu. A pozor, dokonce už rychle startuje.

Původně jsem nechtěl s takovouto spekulací začínat, ale budiž mi přána případná bujará diskuze a věčné zatracení. Evropská komise schválila Googlu odkup konkurenční společnosti DoubleClick a nic mu tak nebrání ještě více posílit svojí pozici na poli poskytování internetové reklamy. Údajně nemá jít o snahu o vytvoření monopolu a nerovných podmínek pro ostatní hráče na trhu. Anebo tady někdo opravdu šťourá do bradavice jménem Microsoft, pokutuje ho a snaží se mu co nejvíce ztížit vstup na další píseček. Ale co by se jeden rozčiloval.

Vzhůru do oblak, a když už jsme u toho Googlu, zmiňme se o jeho další pěkné novince, kterou přichystal v rámci svých zeměpisných projektů. Do Google Earth nově přibyla hvězdná mapa, samozřejmě v internetové (webové) podobě. Pokud jsou tedy vaše porty v práci blokovány a nemůžete si krátit čas prohledáváním hlubokého a nekonečného vesmíru, nyní vám postačí port 80. Pozor ale, ať nenarazíte na doktora Zoidberga.

Tak nám zabili Ferdinanda. Jeden z mála herních časopisů na tuzemském trhu, Next Level, který z řady vybočoval obsahem pro všechny herní platformy, ukončil asi po půl roce svojí činnost. Podle slov šéfredaktora Farida Starmana v poslední podcastu hPod si na sebe nedokázal vydělat. Tištěná média už jdou bohužel s prodejností dolů a jejich pozici, zejména pak v IT oblasti, přebírají weby. Nebojte se, ať už to dopadne jakkoliv, Živě.cz je tu pro vás pro všechny.

Alternativní operační systém PC-BSD, který má být takovou odrůdou klasického FreeBSD pro méně zkušené uživatele, vyšel v nové verzi 1.5. Jenom tak mezi námi, on to doopravdy někdo aktivně používá?

Tipy na zajímavé články:

Diskuze (16) Další článek: Na téma: skryjte se za Firewall

Témata článku: Microsoft, Firefox, Holka, Starman, Farid, Chudoba, Expanze, Starmana, Novodobá historie, Hluboký vesmír, Chudák, Povedený design, Jensen, Ribbon, Zlatý důl, Nová odrůda, Krásný měsíc, Svět, Herní obsah, Front, Záškodník, Otta

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů