Expandia nakročila dobře, ale ještě nemá vyhráno

Zatímco u většiny běžných bank spadá pod bankovního úředníka banky několik klientů, v případě EB získává klient svého bankéře.
O službách většiny velkých bankovních domů v České republice si většina z nás myslí své. Nejen pro ty, kteří již úplně rezignovali a rozhodli se spravovat své konto prostřednictvím svých matrací , mohou být zprávy o službách nové Expandia Banky (http://www.ebanka.cz) velkou nadějí. Zkušenosti z pár dnů testovacího provozu jsou pro nás totiž poměrně příjemné. Až nadpřirozeně, tvrdí někteří.

Banka, v níž je všechno naopak

Pokud už se rozhodnete zřídit si konto u Expandia Banky (dále EB), budete mile překvapeni: všechno je naopak. Budete mít možná dokonce pocit, že jste se stali obětí nějakého nejapného žertu nebo snad volební kampaně:

- První naopak: konec černých šerifů - při návštěvě klientského centra EB máte veškerý komfort, nejste nikým pozorováni jako podezřelí; kamery se neotáčejí, nejste losováni v tombole o pořadí; nečekáte dlouho; pracovníci banky vám nabídnou sklenku vody nebo kávu; pracovníci jsou vlídní, mluví srozumitelně a přizpůsobují se vaší vnímavosti. Nepřipadáte si jak onuce, ale jako docela obyčejný zákazník, o něhož bance stojí zato bojovat s konkurencí. Ano, to všechno je šmé; ale velmi příjemné.

- Druhé naopak: máte vlastního bankéře - zatímco u většiny běžných bank spadá pod bankovního úředníka banky několik klientů, v případě EB získává klient svého bankéře. Že je to v podstatě totéž, a že i zde se stará jeden bankéř o desítky klientů, není podstatné. Rozdíl je opět v dojmu ze služeb, které kupujete - onen "bankéř" konkrétního jména a s konkrétním telefonním číslem je prostě váš. Můžete mu kdykoli zavolat a máte pocit, že jste staří známí. Pokud zrovna není k dispozici a voláte na bezplatnou informační linku (třeba ve dvě v noci), poradí vám milý neospalý hlas - "...zkuste to tak a tak, teď v noci jsou linky průchodnější." Není to jak z pohádky?

- Třetí naopak: služeb je hodně a jsou gumové - produktem banky jsou služby. Těch nabízí EB poměrně velké množství a vy si můžete vybírat, můžete měnit jejich parametry kdykoli a odkudkoli bez něčí asistence, můžete si je nevídaně přizpůsobit. Za vynikající například považuji skutečnost, že váš účet zdarma obsahuje šest podúčtů v dalších měnách (!!!) umožňujících například vyhnout se kurzově nevýhodným převodům, že Inteligentní termínovaný revolvingový vklad optimalizuje úroky z vašich úspor a přitom zachovává ideální výši běžného účtu pro výběry atd. Samozřejmě za mnohé služby platíte a na první pohled to nemusí být málo. Jenže hned získáváte protiváhu: tato banka počítá s vaším časem.

- Čtvrté naopak: váš čas se počítá - připadá mi směšné škudlit na korunových poplatcích za služby a zapomínat na fakt, že pro většinu z nich musíte vyrazit do pobočky. Neznám nikoho z většího města, komu jedna operace typu "změna trvalého příkazu" zkonzumuje méně jak hodinu času - navíc v pracovní době, ne vždy v polední pauze. U EB uděláte milionový převod třeba z parkoviště pod Gross Glocknerem. Za všechno se ale platí a k měsíčním paušálům (to je také jedno naopak) si musíte přičíst i poplatky za jednotlivé operace. Většina informačních služeb je však zdarma, zejména při použití Internetu.

- Páté naopak: rychlejší jak chůze ze schodů - udělal jsem experiment a nastavil si účet tak, aby mi při změně stavu účtu o víc jak 500 Kč přišla zpráva na mobil. Pak jsem zašel do klientského centra a uložil si tisíc korun. Tvářil jsem se mazaně. Než jsem sešel do dolního patra banky, mobil zapípal: "Expandia banka: zmena zustatku ...". To už jsem se tvářil užasle. Rychlost operací je šokující i při převodech z jiných bank. Nechtějte slyšet, kolik dní jsem čekal na převod z Komerční banky a za kolik vteřin od akce ze strany KB se mi peníze objevily v prohlížeči.

Expandia expanduje, nebo se scvrkne?

Zdá se, že komentuji jen ty vnadné věci (i když to jsem jen u poloviny výhod), a vás přitom zajímají především mínusy. Protože tady jde o peníze, že ano. Takže sem s nimi:

- přístup na web EB není z nejrychlejších; není sice vyloženě pomalý, ale pro dobrý pocit z ušetřeného času (když už...) bych uvítal přechod na průchodnější linky; prý se však už připravuje rychlolet v souladu s přibýváním klientů;

- ovládání Elektronického klíče (který slouží k tomu, aby vás někdo nevyhackeroval do poslední koruny) je pro laika typu "hospodyňka" (či "technický antitalent") - ale nechci urazit ani jednu profesní skupinu - trošku neohrabaný a nesrozumitelný. Přirovnal bych jej k ovládání mobilu; přesto si nedovedu představit, že by to šlo při dané technologii udělat průhledněji.

- výše cen služeb je nastavena poměrně vysoko; pečlivá porovnání s ceníky jiných bankovních ústavů i praktické aplikace nám ukáží, zda a jak moc je využívání služeb EB "nadhodnoceno". Už teď lze ale říct, že podobný přístup a škálu služeb pro docela obyčejného smrtelníka nenabízí žádná banka. Z tohoto úhlu pohledu je nutné na ceny pohlížet.

- všeobecně malá známost zabezpečovacího systému při využití "nebezpečného Internetu", krátká historie a "neprověřenost" Expandia Banky tvoří barikádu mezi klienty a ústavem; je otázkou času, rozvíjení služeb a dobrého marketingu, zda si získá tolik příznivců, abychom se s ní mohli setkat v dalším tisíciletí, do něhož jako jedna z prvních bezpochyby patří.

Váš názor Další článek: Aliance kolem PowerPC je slabší než dříve

Témata článku: Gross, Bezplatné využívání, Ušetřené peníze, Dobré ovládání, Velká naděje, Příjemný pocit, Obyčejný smrtelník, NEM, Bank, Běžný převod, Dobrý den, Banka, Starý typ, První experiment, Banky, Mile


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 34

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5