Expandia Banka už patří skoro stoprocentně České Pojišťovně

Banka stále polyká hotovost, ale obavy o její budoucnost by být neměly.
První a dnes co do technické kvality služeb stále nedostižná elektronická banka u nás byla, jak je dobře známo, před necelým rokem pohlcena domácím pojišťovnickým gigantem – Českou Pojišťovnou. Ze začátku to byla těsně nadpoloviční většina s opcemi na další podíl – ty byly, jak již prošlo tiskovou zprávou, nyní využity. ČP tak získává skoro stoprocentní (97%) podíl, zbývající procenta jsou určena především pro manažerské motivace.

Tragickou situaci v českém bankovnictví ilustruje dobře fakt, že i když je EB z pohledu hlavních ukazatelů (zejména tzv. kapitálové přiměřenosti) takřka nejbezpečnější bankou, místem, kde by už musel nastat málem konec světa, aby člověk přišel o své peníze, stále jenom velmi málo lidí ji volí jako takzvanou hlavní banku – jako tu, kde mají své hlavní úspory. Historie ukázala, že se do krachu nebo vážných potíží (IPB) dokáže dostat i taková banka, která na první pohled vypadá naprosto zdravě, nebo za kterou stojí mocný zahraniční partner. Populární, až zprofanovaná výmluva zní „netransparentnost“, ale je naprosto pravdivá – údaje jsou různě manipulovatelné a přísný dohled, který se nedá opít rohlíkem či přiměřeně vysokým úplatkem, u nás zatím nefunguje. Vnímání Expandia Banky coby „šikovné, kvalitní, poctivé, ale bohužel malé a tudíž nejisté“ se po pohlcení pojišťovnou příliš nezměnilo – v zemi, kde dosud zkrachovalo 43 domácích bank z 46, se není čemu divit.

Expandia Banka zatím stále baští peníze: několik finančních injekcí spotřebovala ještě za původních majitelů a ČP navyšovala základní jmění už dvakrát, nemýlím-li se: jednou o patnáct a jednou o stoosmdesát mil. Kč (nyní je ZJ zhruba na půl miliardě). ČP nyní ohlásila, že opět zvýší základní jmění, a to o 73 mil. Kč. Polykání „cashe“ nutně neznamená, že by Expandia Banka byla ve ztrátě – peníze mohou jít např. na vytváření rezerv atd.; v minulých obdobích zatím banka ve ztrátě byla.

Neustálé zvyšování základního jmění je určitě signálem, že to nový vlastník myslí s bankou vážně, nehodlá ji „potopit“ ani „vytunelovat“: střádalové by měli být klidnější a nemuseli by příliš váhat s umísťováním dalších financí na své účty v EB, do pojištěné úrovně 400 000 Kč určitě s naprostým klidem. Na druhé straně, pokud budeme sledovat novinky u EB za období posledních deseti měsíců (tj. od doby, kdy byla koupena Pojišťovnou), byl to až podezřele klidný rok: novinek pomálu, web stále stejný, eCity tiše vyhasíná. Konkurence zatím také nebyla mediálně příliš aktivní s výjimkou nedávno spuštěného Citibusinessu (TryMe/JuicePay), ale nenápadně se zlepšuje – například elektronické služby Živnobanky dnes mají vynikající kvalitu, ale málokdo o tom ví.

Je ale docela pravděpodobné, že EB si po celý letošní rok střádala munici a přijde opět s něčím velkým: datum, kdy se zřejmě něco zajímavého dozvíme, zní 13. září.

Diskuze (25) Další článek: 324 tisíc za doménu epodpis.cz

Témata článku: Banka, Rohlík, Přísný dohled, Rohlík.cz, Nadpoloviční většina, Banky, Ticho, Bank, Sto, SKO


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku