Expandia Banka už patří skoro stoprocentně České Pojišťovně

Banka stále polyká hotovost, ale obavy o její budoucnost by být neměly.
První a dnes co do technické kvality služeb stále nedostižná elektronická banka u nás byla, jak je dobře známo, před necelým rokem pohlcena domácím pojišťovnickým gigantem – Českou Pojišťovnou. Ze začátku to byla těsně nadpoloviční většina s opcemi na další podíl – ty byly, jak již prošlo tiskovou zprávou, nyní využity. ČP tak získává skoro stoprocentní (97%) podíl, zbývající procenta jsou určena především pro manažerské motivace.

Tragickou situaci v českém bankovnictví ilustruje dobře fakt, že i když je EB z pohledu hlavních ukazatelů (zejména tzv. kapitálové přiměřenosti) takřka nejbezpečnější bankou, místem, kde by už musel nastat málem konec světa, aby člověk přišel o své peníze, stále jenom velmi málo lidí ji volí jako takzvanou hlavní banku – jako tu, kde mají své hlavní úspory. Historie ukázala, že se do krachu nebo vážných potíží (IPB) dokáže dostat i taková banka, která na první pohled vypadá naprosto zdravě, nebo za kterou stojí mocný zahraniční partner. Populární, až zprofanovaná výmluva zní „netransparentnost“, ale je naprosto pravdivá – údaje jsou různě manipulovatelné a přísný dohled, který se nedá opít rohlíkem či přiměřeně vysokým úplatkem, u nás zatím nefunguje. Vnímání Expandia Banky coby „šikovné, kvalitní, poctivé, ale bohužel malé a tudíž nejisté“ se po pohlcení pojišťovnou příliš nezměnilo – v zemi, kde dosud zkrachovalo 43 domácích bank z 46, se není čemu divit.

Expandia Banka zatím stále baští peníze: několik finančních injekcí spotřebovala ještě za původních majitelů a ČP navyšovala základní jmění už dvakrát, nemýlím-li se: jednou o patnáct a jednou o stoosmdesát mil. Kč (nyní je ZJ zhruba na půl miliardě). ČP nyní ohlásila, že opět zvýší základní jmění, a to o 73 mil. Kč. Polykání „cashe“ nutně neznamená, že by Expandia Banka byla ve ztrátě – peníze mohou jít např. na vytváření rezerv atd.; v minulých obdobích zatím banka ve ztrátě byla.

Neustálé zvyšování základního jmění je určitě signálem, že to nový vlastník myslí s bankou vážně, nehodlá ji „potopit“ ani „vytunelovat“: střádalové by měli být klidnější a nemuseli by příliš váhat s umísťováním dalších financí na své účty v EB, do pojištěné úrovně 400 000 Kč určitě s naprostým klidem. Na druhé straně, pokud budeme sledovat novinky u EB za období posledních deseti měsíců (tj. od doby, kdy byla koupena Pojišťovnou), byl to až podezřele klidný rok: novinek pomálu, web stále stejný, eCity tiše vyhasíná. Konkurence zatím také nebyla mediálně příliš aktivní s výjimkou nedávno spuštěného Citibusinessu (TryMe/JuicePay), ale nenápadně se zlepšuje – například elektronické služby Živnobanky dnes mají vynikající kvalitu, ale málokdo o tom ví.

Je ale docela pravděpodobné, že EB si po celý letošní rok střádala munici a přijde opět s něčím velkým: datum, kdy se zřejmě něco zajímavého dozvíme, zní 13. září.

Diskuze (25) Další článek: 324 tisíc za doménu epodpis.cz

Témata článku: Banka, SKO, Rohlík.cz, Bank, Rohlík, Přísný dohled, Ticho, Sto, Banky, Nadpoloviční většina

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů