Expandia Banka chce pro zlepšení nabídky investovat dvě miliardy korun

Po pohlcení Českou pojišťovnou konečně přichází masivní, ambiciózní plán a Expandia Banka chce mít do roku 2003 sto tisíc klientů.
Docela dlouho jsme čekali na „příští velký krok“ od Expandia Banky – jenomže tak to v bankovním byznysu chodí, i elektronická banka je stále banka a nelze čekat pokroky „internetovou rychlostí“. V polovině září ale Expandia Banka konečně ohlásila plán s názvem NExT (označení je tedy nepříliš nápadité), v němž je impozantní především jedno číslo: investice ve výši tří miliard korun v příštích třech letech. Expandia Banka chce mít na konci roku 2003 sto tisíc klientů – znamená to, že na každého nového klienta (předpokládejme, že banka jich má nyní cca 25 000, číslo je ale pouze odhadem) banka hodlá investovat čtyřicet tisíc Kč! Protože – podle vyjádření banky – půjde především o osobní, nikoli o firemní klientelu, bude návratnost této investice zřejmě hodně vzdálená.

Jak už proběhlo tiskem, je nejvýznamnější změnou úplné odstranění poplatků za elektronické komunikační kanály, jako je Internet či mobilní telefon; platit se bude jenom za lidské služby, jak telefonem, tak přes klientská centra. Expandia Banka přitom uvádí, že už dnes se 99 % všech transakcí provádí elektronicky. Snižují se ceny za vedení účtu, které budou začínat na snesitelných 55 Kč měsíčně – banka tvrdí, že se to „podařilo díky moderním technologiím“, náš názor ale je, že banka v tomto směru neměla na výběr, chtěla-li zůstat konkurenceschopná, technologie netechnologie. Je ale důležité poznamenat, že elektronická nabídka banky se dále výrazně zlepšuje a (doufejme) brzy přibude řada možností pojištění přes Internet – což je díky nové matce, České Pojišťovně, samozřejmě logické.

Přes rozumnou snahu o šetření na pobočkách se banka rozšiřuje do dalších třinácti měst (dosud jich bylo pět): ukazuje se, že pro rozvoj to bude zřejmě nezbytné, lidé stále potřebují fyzickou přítomnost banky ve svém městě či regionu. Přebudovávání banky doprovázejí i personální změny, když z „otců zakladatelů“ odešel do GE Jan Kala, a výkonným ředitelem v oblasti prodeje a péče pro klienta se stal Zdeněk Přibyl, bývalý generální ředitel českého zastoupení IBM.

Expandia Banka stále zastává v našich podmínkách výsostné, a na druhou stranu trošku kontroverzní postavení. Její elektronické služby jsou nadále nedostižné – technologickou i funkční pokročilostí, vysokou úrovní bezpečnosti a také programátorskou kvalitou zpracování. Dílo, které v pravěku elektronického bankovnictví odvedly vynikající týmy z Merlinu a CT-Netu, tak stále není překonáno ani bankami světových jmen. Pro rozvoj Internetu u nás pak nemálo znamenal projekt eCity, i když časem v podstatě vyhasl. Jenomže bankovnictví je byznys jako každý jiný a vavříny jsou za čísla, ne za technologie – a počet klientů Expandia Banky k dnešnímu dni je pořád maličký, mnohem menší než bylo původní očekávání a původní plány banky při spuštění projektu. Vina padá s největší pravděpodobností na příliš vysoké ceny za používání služeb, takže EB se stala klientem jenom pro pár tisíc fanoušků internetových a elektronických technologií, a zřejmě se jí nepodařilo přilákat oněch „horních dvacet tisíc“ nejbohatších Čechů, kteří zřejmě zůstávají ve výběru banky konzervativnější. Vynulování poplatků za elektronické služby určitě pomůže k nárůstu klientely a dobré finanční zázemí České Pojišťovny by mohlo pomoci k pocitu bezpečně uložených peněz: jenomže drahocenné dva roky náskoku Expandia Banky jsou pryč.

Diskuze (12) Další článek: Computer 19/00

Témata článku: Byznys, Internet, Banka, Ban, Merlin, Rok šetření, Banky, NAB, Bank, Původní číslo, Původní klient, Původní plán, Impozantní číslo, Zlepšení, Miliarda korun, Původní zakladatel


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky