Exkurze u Dellu: Jak se vyrábí notebooky (video)

Na začátku je černá bedna plná součástek, na konci funkční notebook podle požadavků zákazníka. Byli jsme v nové továrně Dellu.

Minulý týden Dell oficiálně otevřel továrnu v Polsku. Výrobní kapacita podobné haly v irském Limericku už přestala dostačovat, protože poptávka po nových produktech značky Dell stále roste. Výrobce se navíc chystá ve velkém vstoupit na maloobchodní trh a jeho notebooky budou k dostání v Electroworldu nebo v Tescu. Doposud se přitom specializoval na přímý prodej, a to především korporátním zákazníkům.

Michael Dell si střihl

Nová výrobní hala o rozloze 37 000 metrů čtverečních se rozprostírá v nově vybudované průmyslové zóně polského města Lodž. To je známé jako centrum textilního průmyslu, nicméně většina z místních textilek v devadesátých letech zkrachovala a zanechala po sobě spoustu nezaměstnaných. Spolu s odborníky ze zdejších univerzit má Dell v Lodži zaručenou pracovní sílu, což byl jeden z argumentů výstavby v této lokalitě. V plném provozu zde budou pracovat až tři tisíce zaměstnanců.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dveře pro mnoho nových pracovníků • kromě polské a americké vlajky zde visí i vlajka amerického státu Texas

Továrna běží ve zkušebním provozu už od listopadu. Konec provizoria oficiálně zakončilo slavnostní otevření, kterého se zúčastnili vrcholní zástupci společnosti Dell i města Lodž. Přítomen byl i Michael Dell, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Dell. A díky vstřícnosti českého zastoupení Dellu jsme se akce zúčastnili i my.

Až na přítomnost Michaela Della a značně osobitý projev primátora Lodže oficiální ceremonie ničím nepřekvapila. Více jsme se těšili na prohlídku výrobní linky. U Dellu je totiž výroba trochu jiná. Notebooky se zde vyrábějí v podstatě na zakázku – jakmile si na internetu nakonfigurujete počítač a objednáte jej, začne se teprve vyrábět. Neexistuje zde klasická sériová výroba „na sklad“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Michael Dell připomněl velký význam lodžské továrny • když nepřijdeme za páskou, příjde páska k nám • a po šmiknutí nezbytné stvrzení podáním ruky (Michael Dell a primátor Lodže)

V hale je místo pro osm výrobních linek, nicméně zatím jsou v provozu jen dvě. Sjíždí z nich notebooky řady Latitude a Inspiron.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na následné tiskové konferenci se ukázalo, jaká je Michael Dell celebrita... • ...a také příjemný rozumný človek, který spontánně odpovídá na otázky a když neví, tak se dá do debaty s kolegy

Poznámka: Opakovaně jsme byli varováni, že fotit a natáčet se ve výrobní hale nesmí. Získali jsme ovšem několik „schválených“ fotografií a dokonce i video.

Od krabice součástek k hotovému notebooku

Obrovská hala funguje jako kouzelný domeček v pohádkách. Z jedné strany do něj nasypete součástky a na druhé straně vyjede hotový výrobek. V tomto případě přijíždějí zleva kamiony od různých dodavatelů jednotlivých dílů a na druhé straně je seřadiště kamiónů určených pro expedici hotových počítačů. Uvnitř haly se pouze montují součástky v jednotný celek, žádné díly se zde nevyrábí.

Video – ukázka nové továrny, výroby i hotových produktů Dell:

Na začátku výrobní linky je sklad jednotlivých dílů. Ty jsou setříděny a připraveny pracovníkům, kteří je sdruží podle požadavků konkrétní objednávky. Velká černá krabice z plastu objíždí na dopravníkovém pásu jednotlivá stanoviště a postupně do ní přibývají součástky. Vše je evidováno a na každém stanovišti automaticky kontrolováno s požadavkem na objednávce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Každý na svém písečku se svým nádobíčkem 

Jakmile je krabice plná, putuje spletitou cestou pásových dopravníků na stanoviště, kde se začne ze součástek kompletovat celek. Základem takového stanoviště je LCD displej, na kterém se promítají instrukce přesného postupu. Práce je to jistě jednotvárná, nicméně oproti běžné pásové výrobě má pracovník jisté rozptýlení postupnou změnou činností a sám prakticky sestaví celý počítač.

Každý pracovník, který přijde do styku s vnitřními součástkami počítače, musí být ukostřen. Elektrostatický náboj na rukou by totiž mohl poškodit citlivou elektroniku. V praxi to znamená mít na zápěstí „pouta“, která jsou vodičem spojena s kovovou konstrukcí stolu. Hojně jsou používány také antistatické rukavice.

Po nezbytném štítkování putuje počítač na testování. Zkouší se funkčnost všech součástí, včetně každého tlačítka na klávesnici. Testy jsou dlouhé a na konci této fáze je plně funkční počítač s připraveným operačním systémem podle požadavku zákazníka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Notebooky se pěkně projedou a v sekci pro testování pak stráví i několik hodin

Notebook se opět vydá na cestu důmyslnou soustavou výtahů a pásů, až se dostane k závěrečné sekci. V papírové krabici se setká s nezbytným příslušenstvím, které je součástí balení, a společně pak projdou strach nahánějícím balícím strojem. Zalepená krabice pak putuje dopravníkem k nakládce příslušenému kamionu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Do krabice se naskládá kromě notebooku i potřebné příslušenství a může se expedovat

Celý tento proces zabere minimálně čtyři hodiny na jeden notebook. Bývá to zpravidla o něco déle. Od zástupců Dellu jsme se však nedozvěděli, kolik notebooků jsou schopni vyrobit na jedné lince za jeden den či jiný časový úsek. Zůstalo u konstatování, že tempo výroby se přizpůsobuje aktuálnímu počtu objednávek a maximální výkon jedné linky nám nemohou sdělit.

Klepněte pro větší obrázek
Razítko na polystyrenu udává, kde byl notebook vyroben

Boj o jedničku

Z Lodže pak putují notebooky do zemí střední a severní Evropy, poloha továrny je tedy velmi strategická. Polská továrna bude zásobovat i český a slovenský trh a pro zákazníky to bude znamenat především razantní zkrácení doby dodání až na dva dny. Do konce roku by mělo být zprovozněno všech osm výrobních linek a továrnu kromě notebooků začnou opouštět i jiné produkty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Součástí továrny je i tento prezentační prostor se spoustou zajímavých hraček

Navýšení výrobních kapacit, snížení doby dodávek a rozšíření prodejních aktivit na trhu má za cíl jediné – být opět jedničkou ve svém oboru. Prvenství Dellu před dvěma lety vyfouklo HP. A Dell se proto nečiní jen v Evropě – své výrobky začal nabízet v několika celosvětových obchodních řetězcích v čele s Wal-Martem a své produkty prodává už i v čínských obchodech.

Témata článku: Video, Notebooky, Dell, Halo, Michael, Výrobní linka, Jednotlivé město, Dell Inspiron, Dell Inspiron 15, Tesco elektronika, Razantní snížení

57 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr 12. 4. 2008 21:50:17
    Tak sorry, je to videt na tom videu.. Otazkou zustava zdo to tam skutecne...
  • Petr 12. 4. 2008 21:37:17
    Nevíte nekdo náhodou jestli se v te tovarne nevyrabí serie "vostro"? Videl...
  • Bubenica 1. 2. 2008 13:37:33
    Objednávej deset strojů za týden a uvidíš, jak se budou smekat.... jednou...
Určitě si přečtěte

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 33

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky