Exkurze u Dellu: Jak se vyrábí notebooky (video)

Na začátku je černá bedna plná součástek, na konci funkční notebook podle požadavků zákazníka. Byli jsme v nové továrně Dellu.

Minulý týden Dell oficiálně otevřel továrnu v Polsku. Výrobní kapacita podobné haly v irském Limericku už přestala dostačovat, protože poptávka po nových produktech značky Dell stále roste. Výrobce se navíc chystá ve velkém vstoupit na maloobchodní trh a jeho notebooky budou k dostání v Electroworldu nebo v Tescu. Doposud se přitom specializoval na přímý prodej, a to především korporátním zákazníkům.

Michael Dell si střihl

Nová výrobní hala o rozloze 37 000 metrů čtverečních se rozprostírá v nově vybudované průmyslové zóně polského města Lodž. To je známé jako centrum textilního průmyslu, nicméně většina z místních textilek v devadesátých letech zkrachovala a zanechala po sobě spoustu nezaměstnaných. Spolu s odborníky ze zdejších univerzit má Dell v Lodži zaručenou pracovní sílu, což byl jeden z argumentů výstavby v této lokalitě. V plném provozu zde budou pracovat až tři tisíce zaměstnanců.

Dell_31.jpg Dell_32.jpg Dell_33.jpg
Dveře pro mnoho nových pracovníků • kromě polské a americké vlajky zde visí i vlajka amerického státu Texas

Továrna běží ve zkušebním provozu už od listopadu. Konec provizoria oficiálně zakončilo slavnostní otevření, kterého se zúčastnili vrcholní zástupci společnosti Dell i města Lodž. Přítomen byl i Michael Dell, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Dell. A díky vstřícnosti českého zastoupení Dellu jsme se akce zúčastnili i my.

Až na přítomnost Michaela Della a značně osobitý projev primátora Lodže oficiální ceremonie ničím nepřekvapila. Více jsme se těšili na prohlídku výrobní linky. U Dellu je totiž výroba trochu jiná. Notebooky se zde vyrábějí v podstatě na zakázku – jakmile si na internetu nakonfigurujete počítač a objednáte jej, začne se teprve vyrábět. Neexistuje zde klasická sériová výroba „na sklad“.

Dell_04.jpg Dell_01.jpg Dell_07.jpg
Michael Dell připomněl velký význam lodžské továrny • když nepřijdeme za páskou, příjde páska k nám • a po šmiknutí nezbytné stvrzení podáním ruky (Michael Dell a primátor Lodže)

V hale je místo pro osm výrobních linek, nicméně zatím jsou v provozu jen dvě. Sjíždí z nich notebooky řady Latitude a Inspiron.

Dell_11.jpg Dell_12.jpg
Na následné tiskové konferenci se ukázalo, jaká je Michael Dell celebrita... • ...a také příjemný rozumný človek, který spontánně odpovídá na otázky a když neví, tak se dá do debaty s kolegy

Poznámka: Opakovaně jsme byli varováni, že fotit a natáčet se ve výrobní hale nesmí. Získali jsme ovšem několik „schválených“ fotografií a dokonce i video.

Od krabice součástek k hotovému notebooku

Obrovská hala funguje jako kouzelný domeček v pohádkách. Z jedné strany do něj nasypete součástky a na druhé straně vyjede hotový výrobek. V tomto případě přijíždějí zleva kamiony od různých dodavatelů jednotlivých dílů a na druhé straně je seřadiště kamiónů určených pro expedici hotových počítačů. Uvnitř haly se pouze montují součástky v jednotný celek, žádné díly se zde nevyrábí.

Video – ukázka nové továrny, výroby i hotových produktů Dell:

Na začátku výrobní linky je sklad jednotlivých dílů. Ty jsou setříděny a připraveny pracovníkům, kteří je sdruží podle požadavků konkrétní objednávky. Velká černá krabice z plastu objíždí na dopravníkovém pásu jednotlivá stanoviště a postupně do ní přibývají součástky. Vše je evidováno a na každém stanovišti automaticky kontrolováno s požadavkem na objednávce.

Dell_EMFP_12.JPG Dell_EMFP_03.JPG Dell_EMFP_04.JPG
Každý na svém písečku se svým nádobíčkem 

Jakmile je krabice plná, putuje spletitou cestou pásových dopravníků na stanoviště, kde se začne ze součástek kompletovat celek. Základem takového stanoviště je LCD displej, na kterém se promítají instrukce přesného postupu. Práce je to jistě jednotvárná, nicméně oproti běžné pásové výrobě má pracovník jisté rozptýlení postupnou změnou činností a sám prakticky sestaví celý počítač.

Každý pracovník, který přijde do styku s vnitřními součástkami počítače, musí být ukostřen. Elektrostatický náboj na rukou by totiž mohl poškodit citlivou elektroniku. V praxi to znamená mít na zápěstí „pouta“, která jsou vodičem spojena s kovovou konstrukcí stolu. Hojně jsou používány také antistatické rukavice.

Po nezbytném štítkování putuje počítač na testování. Zkouší se funkčnost všech součástí, včetně každého tlačítka na klávesnici. Testy jsou dlouhé a na konci této fáze je plně funkční počítač s připraveným operačním systémem podle požadavku zákazníka.

Dell_EMFP_11.JPG Dell_EMFP_09.JPG Dell_EMFP_10.JPG
Notebooky se pěkně projedou a v sekci pro testování pak stráví i několik hodin

Notebook se opět vydá na cestu důmyslnou soustavou výtahů a pásů, až se dostane k závěrečné sekci. V papírové krabici se setká s nezbytným příslušenstvím, které je součástí balení, a společně pak projdou strach nahánějícím balícím strojem. Zalepená krabice pak putuje dopravníkem k nakládce příslušenému kamionu.

Dell_EMFP_06.JPG Dell_EMFP_07.JPG Dell_EMFP_05.JPG 
Do krabice se naskládá kromě notebooku i potřebné příslušenství a může se expedovat

Celý tento proces zabere minimálně čtyři hodiny na jeden notebook. Bývá to zpravidla o něco déle. Od zástupců Dellu jsme se však nedozvěděli, kolik notebooků jsou schopni vyrobit na jedné lince za jeden den či jiný časový úsek. Zůstalo u konstatování, že tempo výroby se přizpůsobuje aktuálnímu počtu objednávek a maximální výkon jedné linky nám nemohou sdělit.

Dell_EMFP_08.JPG
Razítko na polystyrenu udává, kde byl notebook vyroben

Boj o jedničku

Z Lodže pak putují notebooky do zemí střední a severní Evropy, poloha továrny je tedy velmi strategická. Polská továrna bude zásobovat i český a slovenský trh a pro zákazníky to bude znamenat především razantní zkrácení doby dodání až na dva dny. Do konce roku by mělo být zprovozněno všech osm výrobních linek a továrnu kromě notebooků začnou opouštět i jiné produkty.

Dell_EMFP_15.JPG Dell_EMFP_16.JPG Dell_EMFP_14.JPG
Součástí továrny je i tento prezentační prostor se spoustou zajímavých hraček

Navýšení výrobních kapacit, snížení doby dodávek a rozšíření prodejních aktivit na trhu má za cíl jediné – být opět jedničkou ve svém oboru. Prvenství Dellu před dvěma lety vyfouklo HP. A Dell se proto nečiní jen v Evropě – své výrobky začal nabízet v několika celosvětových obchodních řetězcích v čele s Wal-Martem a své produkty prodává už i v čínských obchodech.

Diskuze (57) Další článek: Radeon HD 3870 X2: ve dvou se to lépe táhne

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,