Exkluzivně: novinky v Total Commander 6.0

Správce souborů Total Commander, dříve známý jako Windows Commander, patří bezesporu do síně slávy užitečných programů. Na prosinec se chystá nová verze a my vám už teď podrobně ukážeme, co bude nového.
Exkluzivně: novinky v Total Commander 6.0
Většina z vás zná asi legendární pojem „Windows Commander“ nebo novodobě „Total Commander“. Jedná se o velmi oblíbený sharewarový manažer souborů, který je v současné době dostupný ve verzi 5.51. V tomto článku si ve stručnosti přiblížíme novinky, které na nás čekají v blížící se nové verzi s celistvým číslem – Total Commander 6, jejíž vývoj započal zhruba v dubnu 2003.

Popis v tomto článku vychází z beta verze 8, která je dostupná pouze úzkému kruhu beta testerů. Podařilo se nám ale sehnat svolení autora k napsání tohoto článku, a proto vás můžeme exkluzivně seznámit s připravovanými novinkami ještě před oficiálním uvedením. Vzhledem k tomu, že se beta testování blíží ke konci, je velmi pravděpodobné, že většina z popisovaných funkcí a vlastností se ve finální verzi opravdu objeví.

Klepněte pro větší obrázek
Základ se nemění, stále hraje hlavní roli dvojice panelů...

Nejvýraznější změny a novinky si popíšeme vzhledem k aktuální verzi 5.51 v jednotlivých tematických blocích. Celková tvář aplikace zůstala na první pohled hodně stejná, ovšem „pod kapotou“ je novinek víc než dost...

Práce se soubory a vzhled aplikace

Záložky – věc přímo geniální

Klepněte pro větší obrázekUživatelé Total Commanderu byli vždy zvyklí, že měli k dispozici 2 okna (tzv. panely), mezi kterými probíhaly souborové operace. Nová šestková verze na této organizaci pracovního prostoru nic nemění, ale podstatně rozšiřuje možnosti těchto dvou oken. Pokud se ptáte jakým způsobem, odpovědí jsou „záložky“.

Každé okno (levé i pravé) může nyní mít rychlé přepínání mezi jakoukoliv složkou, kterou si nadefinujeme. Stačí z menu Zobrazení vybrat položku „Přidat novou záložku“ nebo stisknout zkratkovou klávesu CTRL-T. Od té chvíle si TC vytvoří nad panelem novou záložku, která obsahuje aktuální složku. Takovýchto záložek si můžete vytvořit libovolné množství a díky nim se můžeme v jednom okně rychle přepínat mezi různými složkami. Se záložkami se dá i dále pracovat (zavírat, přesouvat do druhého okna, atd.). Každá ze záložek se chová jako samostatný panel se soubory, takže s ní můžeme pracovat starým známým způsobem. Záložky se zobrazí až od chvíle, pokud v daném okně budou minimálně dvě (výchozí nastavení TC).

Kopírování souborů na pozadí

Klepněte pro větší obrázekPři kopírování velkých objemů dat, které trvají delší dobu, bylo v předchozích verzích možné tzv. kopírování na pozadí. Okno se stavem kopírovací úlohy se přesunulo do samostatného okénka na pozadí a uživatel mohl dále pokračovat v práci s TC. Tato oblíbená funkcionalita samozřejmě zůstala zachována a v nové verzi přinesla i několik novinek.

V úvodním dialogu pro kopírování (například po stisku klávesy F5) máte možnost zvolit nové tlačítko „F2 - Do fronty“. Pokud ho zvolíte, objeví se vám rozšířený dialog kopírování na pozadí, kde máte jednak možnost kopírování pozastavit a jednak i nastavit maximální přenosovou rychlost, kterou budou data kopírována. Navíc je do tohoto okna možno průběžně přidávat soubory. Tento režim „léčí“ problémy některých uživatelů, kteří při práci intenzivně kopírují v několika oknech najednou – mohou si nastavit maximální přenosovou rychlost a soubory řadit postupně do fronty a tím značně ulehčit celkovému zatížení disku.

Tvorba adresářů

Funkce pro vytvoření složky nyní umí vytvořit i adresářovou strukturu. Pokud tedy po stisku klávesy F7 zadáte jméno složky ve tvaru například „auta\trabant“, ve skutečnosti se vám vytvoří složka „auta“ a v ní vnořená složka „trabant“.

Nové ikony na panelech

Klepněte pro větší obrázekNad každým panelem se v oblasti, kde již dříve byly oblíbené ikony „skok do kořenové složky“ a „o složku výše“, přibyly dvě nové ikonky:

  • ikona Často používané adresáře – do této nabídky si můžete nadefinovat svoje oblíbené složky, ke kterým chcete mít rychlý přístup
  • ikona Historie – zobrazí několik naposledy navštívených složek

Další vylepšení při práci se soubory

Synchronizace adresářů obsahuje dvě velká zlepšení. Total Commander již umí porovnávat i obsahy dvou komprimovaných souborů mezi sebou a přibyla podpora nových typů archivů (dosud byl podporovaný pouze formát ZIP).

Dále byl vylepšen interní komprimační modul, který nyní podporuje rozbalování archivů větších než 4 GB a podporu archivů vytvořených pomocí metody Deflate64(TM) (Deflate64 je ochranná značka společnosti PKWARE Inc.)

V modulu pro hromadné přejmenování souborů (CTRL-M) přibyly možnosti ukládání nastavení a vizuální nástroj pro tvorbu masky přejmenování souborů.

Klepněte pro větší obrázekPodpora FTP

Jistá vylepšení přinesl i modul pro připojení k FTP serverům v internetu. FTP klient nyní podporuje navázání na poslední známý stav při náhodném rozpojení spojení a to jak při downloadu (stahování dat), tak i při uploadu (odesílání dat). Klient také umí průběžně detekovat přerušení spojení a automaticky ho umí během stahování obnovit. Mezi další novinky patří podpora nových typů proxy serverů, automatické nahrazování zakázaných znaků ve jménech souborů podtržítkem a možnost výchozí konfigurace nových spojení v dialogu Nastavení.

Nastavení programu

Dialog s nastavením je zřejmě největší vizuální změnou nového Total Commanderu. S přibývajícími volbami ve starších verzích se původní konfigurační dialog začínal stávat nepřehledným. Nový dialog konfigurace je rozdělen do přehlednějších kategorií a každému z témat je věnována samostatná stránka dialogu.

Klepněte pro větší obrázek

V nastavení naleznete většinu parametrů známých z předchozí verze a také spoustu nových voleb. Mezi novinky patří například nastavení chování záložek, konfigurace výchozích parametrů FTP spojení či podrobná konfigurace „Kopírování a mazání“, kde experti mohou nastavit parametry pro optimalizaci diskových operací.

Podpora UNICODE

Nebojte se. UNICODE není žádná anglická nadávka, nýbrž pojem, který je v současné době velmi aktuální. Jedná se o světový standard kódování znaků. Unicode Worldwide Character Standard zavedlo Unicode Consorcium pro kódování znaků v různých jazycích po celém světě. Každý znak je uložen na 16 bitech (oproti 8 bitům u klasického ASCII kódování), což umožnuje uložení až 65 535 znaků. Do tohoto množství se již vejde naprostá většina speciálních znaků všech světových jazyků.

Vzhledem k rozmachu používání Unicode se ani Total Commander snaží nezůstat pozadu a přináší v nové verzi podporu tohoto kódování (zobrazování jmen souborů, bublinková nápověda, kopírování, mazání, porovnávání podle obsahu, atd…)

Podpora regulárních výrazů

Zaklínadla „regulární výrazy“ se mnoho lidí bojí. Pro ty nebojácné přináší Total Commander 6 výraznou podporu regulárních výrazů při označování a odznačování souborů, při hledání souborů (Alt-F7), v hromadném přejmenování souborů (Ctrl-M), v prohledávání dokumentů a ve vyhledávání v obsahu souborů. Díky této podpoře přichází do možností prohledávání v TC nová síla a možnosti.

Další směska vylepšení

Změn a vylepšení je v Total Commanderu 6 opravdu hodně. Ještě ve stručnosti shrnu několik věcí, které mě zaujaly:

  • Interní prohlížeč souborů ve verzi 1.3 podporuje vylepšené zobrazování HTML (spousta nových příkazů a speciálních znaků) a rozšířené jsou i možnosti zobrazení multimediálních souborů.
  • V titulkovém pruhu a tím pádem i na tlačítku na systémové liště se před jménem programu zobrazuje pořadové číslo aktuálně otevřeného TC. Pokud tedy spustíme například 2 kopie Total Commanderu, bude mít druhý ve svém názvu [2] Total Commander. Lze tak dobře rozpoznat, jaké okno chceme otevřít.
  • Podpora ikon v rozměrech 48x48 a 64x64 přináší novou možnost kvalitních barevných ikon na nástrojové lišty a tím i „vyšperkování“ celkového vzhledu.

Je se na co těšit

Finální verze Total Commanderu 6 by měla být veřejně uvolněna zhruba na začátku prosince 2003, o čemž se samozřejmě bezprostředně dozvíte i na stránkách Živě.cz. Jak je vidět, Total Commander 6 udělá opět velký krok vpřed v oblasti manažerů souborů a nasadí tak laťku konkurenci ještě výše než byla dosud. Podpora češtiny patří již dlouhou dobu k automatické výbavě TC, a tak nic nebrání i jeho rozšíření u nás. Nezbývá tedy než se těšit na jeho oficiální uvedení.

Diskuze (165) Další článek: CD-R skončí do pěti let

Témata článku: Windows, Total Commander, Unicode, Nová možnost, Velká fronta, Samostatný článek, Rychlé spojení, Různé znaky, Dialog, Samostatná stránka, Záložka, Comma, Znak, Nová verze, Současné stahování, Trabant, Total, Výchozí stav, Nadávka, Velké jméno, Složka, Podrobná konfigurace, Vylepšené zobrazování, Náhodný znak, Commander


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky