Exkluzivně: externí grafika Asus ROG XG Station

Asus XG Station je první dokovací stanicí pro notebooky vybavenou samostatnou grafickou kartou. Vyzkoušeli jsme ji s dodávanou GeForce 8600 GT i Radeonem HD 3850.

Už loni v lednu Asus předváděl na CES 2007 v Las Vegas prototyp XG Station – externí stanice k notebookům osazené samostatnou grafickou kartou. V březnu téhož roku se pak objevila zpráva, že se má během měsíce začít dodávat OEM partnerům. Tehdy byl ještě osazený dnes již pomalu zapomenutou GeForce 7900 GS. Netušíme, co se mohlo stát, ale od té doby se po XG Station slehla zem a objevila se jen sem tam na nějaké výstavě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Původně uváděnou GeForce 7900 GS uvnitř XG Station vystřídala modernější GeForce 8600 GT, ale Asus s uvedením XG Station otálel a čas běžel dál. Oficiální vypuštění Asus ROG XG Station proběhlo až 26. května letošního roku.

O XG Station se mluvilo především jako o externí grafické kartě určené pro notebooky, ale toto označení není přesné. XG Station má navíc ještě specialitu v podobě informačního displeje s ovládáním pomocí otočného knoflíku, integrovanou zvukovou kartu s výstupem pro sluchátka a mikrofon a USB hub se dvojicí konektorů. Považovat podobné zařízení jen za externí grafickou kartu by nebylo fér, spíše jde o dokovací stanici vybavenou grafickou kartou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V balení najdete XG Station, napájecí zdroj, masivní podstavec s pogumovanou základnou pro postavení XG Station na výšku, adaptér z DVI na VGA, kabel pro HDTV výstup, Express Card kabel a CD s ovladači a rychlou instalační příručkou. Pochvalu si zaslouží napájecí konektor, jehož kolíky jsou na rozdíl od běžné praxe robustní. Kabel pro propojení notebooku není příliš poddajný a na délku má jen 75 cm, což je tak akorát na to, abyste XG Station položili někde poblíž notebooku. Také se může přihodit, že při manipulaci s notebookem či XG Station kartu nechtěně vytáhnete. Zabránit by tomu měl zámek na přídavné plastové redukci pro širší slot, ale v případě testovaného Dellu neměl kam zaskočit a karta šla ven velmi snadno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celé zařízení je větší, než by se na první pohled mohlo zdát. I když je dodávané s menší GeForce 8600 GT, pozře i 21 cm dlouhou grafickou kartu s dvouslotovým chlazením. Bokorys ve tvaru povaleného písmene L vychází z vnitřní konstrukce. Delší část zabírá grafická karta, kratší část tvoří čelo s displejem, za nímž je deska s PCI Express slotem pro grafickou kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na čele jsou dva dominantní prvky – displej a obrovský kovový knoflík s oranžovým podsvícením. Vedle něj je ještě vypínač. Ten je zde spíše pro nouzové situace, XG Station se spouští a vypíná při spuštění či vypnutí notebooku.  Displej pomocí velkých digitálních číslic informuje o aktuálním počtu snímků za vteřinu (v případě, že je spuštěna hra, zobrazuje údaje v rozsahu 0-199 snímků za vteřinu) a další údaje – aktuální hlasitost, míru přetaktování, teplotu grafického jádra vyčtete ze tří stupnic táhnoucích se podél displeje. Aktuální otáčky ventilátoru vyjadřuje stupnice uspořádaná do kruhu kolem ventilátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Displej se rozzáří až po úspěšném startu ovladačů a aplikace XG Station, která zobrazuje totéž, co se odehrává na displeji. Znamená to jediné – pokud ovladače XG Station nerozeznají osazenou kartu, displej zůstane vypnutý, přestože grafická karta ve Windows korektně funguje.

Zařízení lze pohodlně ovládat buď pomocí knoflíku s krokováním, nebo přes dodávaný software. Rozsah otáčení knoflíku není omezený. Funkci knoflíku lze přepínat jeho stisknutím, zvolenou funkci pak signalizuje červený trojúhelníček na displeji, nebo blikání symbolu ventilátoru.

XG Station se k notebooku připojuje pomocí jediného přiloženého kabelu přes kartu určenou do Express Card slotu. Napájení je řešeno samostatně pomocí přiloženého adaptéru ne nepodobného těm notebookovým. Výstupy grafické karty a konektory pro připojení k notebooku a ke zdroji jsou vyvedené na levou stranu. Na pravé straně je pak vstup a výstup zvukové karty a dvojice USB konektorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Interní grafiku odstaví

Po zapojení karty do ExpressCard slotu na sebe XG Station bere automaticky úlohu zobrazovače a už při zapnutí notebooku jde grafický výstup přes konektory karty. Přestože je ExpressCard stavěný na rozšiřování notebooku za chodu, XG Station není možné připojovat či odpojovat za chodu

Parametry XG Station, jak je udává výrobce, jsou následující:

Parametry
grafická kartaNVIDIA GeForce 8600 GT
Video & Color EngineASUS Splendid HD
sběrnicePCI Express 2.0
paměťDDR3 256MB
šířka sběrnice128-bit
frekvence jádra540 MHz
frekvence stream procesoru1188 MHz
takt pamětí700 MHz DDR3 (1,4 GHz efektivně)
RAMDAC400 MHz
Memory Interface128-bit
maximální rozlišení CRT2 048 × 1 536
maximální rozlišení DVI3 840 × 2 400
D-Sub výstup1× adaptér z DVI na D-Sub
DVI výstup2× DVI-I
HDTV výstup (YPbPr)ano
podpora HDCPano
TV výstupYPbPr na S-Video a kompozitní
Audio výstup1× sluchátkový výstup, 1× mikrofonový výstup
přiložené kabely a adaptéry1× adaptér z DVI na D-Sub, 1× HDTV-out kabel, 1× napájecí kabel, 1× Express Card kabel
přiložený softwareASUS Utilities & Driver
kompatibilní modelyAsus W5F, W6F, U5F, U1E, F3SA, F3SV, U6S, R1E, U3F, Lamborghini

Kompatibility s notebooky Asus uváděné v tabulce se nelekejte, XG Station by měl fungovat na všech noteboocích vybavených ExpressCard slotem.

 

Témata článku: Notebooky, Asus, Sestavy, ROG, Vysoká spotřeba, Externí grafika, Lamborghini, Dell Vostro, Tisíc korun, Clear, Grafik, Napájecí kabely, Grafika, Občasné zaškobrtnutí, Napájecí zdroje a adaptéry, Přídavný ventilátor, Spotřeba, Grafický výstup, Občasné hraní, Tomb Raider, Vysoký rozsah, Levný notebook, Grafická karta, Vysoká frekvence, Graf, Notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5