Exkluzivně: Eurotel spustí Wi-Fi za lákavé ceny

Málo kdo to asi čekal, ale Eurotel znenadání spustí bezdrátový Internet pomocí technologie IEEE 802.11b (WiFi), a to nejen na území Prahy, ale i v jiných městech celé České republiky. Od zítřka začíná WiFi Jet komerčně fungovat na prvních místech. A cena? Mnohdy nižší než u Českého Telecomu!
Exkluzivně: Eurotel spustí Wi-Fi za lákavé ceny

WiFi Jet – pro koho vlastně je

Není to ani měsíc, co jsme vás v tomto článku informovali o tom, že se do budoucna předpokládá, že mobilní operátoři začnou některá místa pokrývat kromě signálu své GSM sítě také signálem sítě WiFi. Nyní s tímto konceptem jako jeden z prvních přichází právě český Eurotel. Pro využívání služby WiFi Jet vám postačí obyčejný notebook, handheld či stolní počítač s podporou tohoto rozhraní. Veškeré nastavení DNS adres a vaší IP adresy se po připojení provede automaticky pomocí DHCP. Jediné, co potřebujete znát, je uživatelské jméno a heslo, to se zpočátku bude řešit jednoduše pomocí Go kuponů, viz dále. Pro ukončení práce se službou WiFi Jet pak postačí do místa pro URL napsat „konec“ nebo „logoff.“

A pro koho, že je tato služba vlastně určená? Eurotel se zezačátku zaměřil na hosty luxusních pražských hotelů a zejména pak na návštěvníky právě začínajícího kongresu NATO. Podle toho jsou také vybrána i první pokrývaná místa. Od zítřka začne na komerční bázi fungovat WiFi Jet v hotelech Corinthia Towers (a okolí včetně Kongresového centra) a Don Giovanni (a okolí) v Praze a v hotelu Gomel (a jeho okolí) v Českých Budějovicích, v nejbližších dnech a týdnech však přibude několik desítek dalších přístupových bodů, které budou rozmístěny po všech větších městech ČR. Podle našich informací však síť Eurotel WiFi Jet (hlásí se jako „eurotel“) běžela ještě na mnoha dalších místech, a to dokonce zdarma – jednalo se ale o dočasný testovací provoz a lze předpokládat, že spolu se spuštěním ostrého provozu této služby se volný přístup do těchto testovacích Hotspotů (přístupových bodů) ukončí.

Jak se přihlásit do Eurotel WiFi Jet? Pokud máte potřebné zařízení a nalézáte se v místě, kde má WiFi Jet pokrytí, pak vám k přihlášení do této sítě postačí obyčejný Go kupon. Ten obsahuje, jak známo, dobíjecí číslo, které získáte setřením levého dolního políčka na rubové straně. Tam najdete čtrnáctimístný kód, z nějž prvních deset číslic uvedete jako uživatelské jméno a poslední čtyři jako heslo. V případě našeho ukázkového Go kuponu je tedy uživatelské jméno: 5182448244 a heslo: 5483.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Co za WiFi Jet zaplatíte

Když už jsme si řekli, kde najdete první Hotspoty a jak se do nich můžete přihlásit, bude určitě dobré také říci, kolik za to zaplatíte. Tak především cena není závislá na objemu přenesených dat, nýbrž na čase. Od okamžiku, kdy se poprvé přihlásíte vám přitom začíná běžet daný časový limit.

Hodnota Go kuponu Platnost (ve dnech) Platnost (v hodinách) Kč / hod.
300 Kč 0,5 12 25,00
500 Kč 1,0 24 20,83
1000 Kč 2,5 60 16,67
2000 Kč 7,0 168 11,90
*ceny jsou uvedeny včetně DPH.

Možná se vám ceny zdají na první pohled vysoké, ale první pohled možná klame. Zatímco u Eurotel WiFi Jet zaplatíte 300 Kč za 12 hodin připojení reálnou rychlostí okolo 100 – 500 kb/s (v závislosti na počtu připojených uživatelů k danému Hotspotu), tak Český Telecom vám ve všední den ve špičce nabízí za 300 Kč přibližně 5 hodin připojení rychlostí okolo 48 kb/s. Problém je ale v tom, že u služby WiFi Jet běží časový limit od prvního přihlášení, zatímco u Českého Telecomu platíte jen za dobu připojení. V přepočtu na přenesená data však Eurotel i tak v mnohých případech vyjde levněji.

Jaká bude budoucnost WiFi Jet

Účtování, které zvolil Eurotel pro službu WiFi Jet je poměrně originální, nicméně v současné době je evidentně šito na míru potřebám účastníků summitu NATO. Ti si totiž budou moci přímo v Kongresovém centru a ve svých hotelích zakoupit Go kupony, aby mohli v Kongresovém centru nerušeně surfovat po Internetu přímo ze svých notebooků. Eurotel ale neskrývá, že účtování a i cena za připojení se bude ještě měnit, a to směrem dolů (tedy směrem lepším pro zákazníky). Stejně tak i počet spouštěných Hotspotů a jejich umístění (až na českobudějovickou výjimku) je orientováno zejména pro potřeby summitu. Další desítky hotspotů se ale již teď chystají ke spuštění a podle Eurotelu se opravdu nebude jednat pouze o pokrytí hlavního města, nýbrž o postupné pokrytí všech významnějších měst v ČR. Nezbývá tedy než se nechat překvapit, jak se celá služba Eurotel WiFi Jet bude vyvíjet. Momentálně se totiž pravděpodobně jedná o nejrozsáhlejší komerční síť tohoto typu u nás (když připočteme i testovací Hotspoty).

Diskuze (94) Další článek: AMD snižuje ceny až o 54 procent

Témata článku: Internet, Wi-Fi, Eurotel, Nejbližší okolí, První hodina, Giovanni, Všední den, Komerční síť, Potřebné zařízení, Volný přístup, Uživatelské jméno, Okolí, Luxusní hotel, TomTom Go, První jméno, Časový limit, První spuštění, Přenesené číslo, Cena, Go, První služba, První pohled


Určitě si přečtěte

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 68

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky