Exkluzivně – Samsung versus Alps

Testcentrum Jako první na českém Internetu přinášíme srovnávací duel disketových mechanik. Zvítězila v našem testu neznámá mechanika značky Alps nebo je lepší investovat do osvědčené kvality korejského výrobce?
Kapitoly článku

se na to na první pohled nezdá, několik let staré 3,5“ diskety jsou stále nejpoužívanějším paměťovým médiem. Potvrzuje to i výzkum veřejného mínění, který si Žive.cz nechalo zpracovat u známé agentury Stress&Press. Studie ukázala, že přes 98% uživatelů má ve svém počítači 3,5“ disketovou mechaniku a dokonce celých 19% uživatelů vlastní i starší typ určený pro 5,25“ diskety! Tudíž žádná CD nebo DVD média – podle čísel dominuje osvědčená „disketovka“.

Po zevrubném prozkoumání největších českých a slovenských „hw“ serverů a zjištění, že se již nikde neobjevují testy disketových mechanik, jsme se rozhodli ještě před koncem roku uveřejnit duel zástupců low-endu (Alps) a high-endu (Samsung). Jaká mechanika je tedy lepší? Co naleznete v balení, jaké ovládací prvky obsahuje přední panel a co na testované komponenty prozradily benchmarky SiSoft Sandra a HD Tach 2.61?

Samsung SFD-321B Rev. T3

Balení je velmi skromné – kromě samotné mechaniky nedostanete zhola nic. Žádné IDE kabely, žádné šroubky, manuál nebo ovladače (!). Výrobce možná mohl přibalit alespoň anglický či jiný cizojazyčný manuál, který by začínající uživatele s disketovou mechanikou seznámil.

Klepněte pro větší obrázek

Jak můžete z obrázku vidět, přední panel disponuje mechanickým tlačítkem Eject a indikační LED diodou, která dává o stavu mechaniky uživateli vědět jasně zelenou barvou. Jiná tlačítka či audio konektor byste hledali marně. Bohužel.

Klepněte pro větší obrázek

Po vzoru testů vypalovacích mechanik jsem pro vás vyfotil i identifikační štítek. Myslím si, že jsem narazil na velmi zajímavou věc. Podle textu na štítku se mechanika nesmí prodávat v Koreji (podle PR oddělení platí zákaz i pro říši umístěnou poněkud severněji). Největším překvapením však je, že celé zařízení bylo smontováno v Číně (pozn. red. neplést s ostrovní Čínou nebo-li Tchajwanem)!

Klepněte pro větší obrázek

Vnitřek mechaniky působí poněkud tajemně, laser je schován pod železným krytem a jelikož po vrácení distributorovi poputuje mechanika opět do prodejního procesu, nechtěl jsem ji úplně zničit (pokud plánujete koupi disketovky, opište si číslo ze štítku, ať nenarazíte na tento kousek).

Klepněte pro větší obrázek

Zadní část mechaniky je standardní, obsahuje IDE a malý napájecí konektor. Díky podpoře technologie Plug and Play se nemusíte zabývat konfigurací Master/Slave! Celkově se jedná o nadprůměrný kousek hardwaru, ale některé nedostatky hodnocení sráží.

Plusy

  • Plug and Play
  • velikost
  • hmotnost
  • tichý chod

Mínusy

  • manuál
  • český manuál
  • absence příslušenství
  • zažloutlý přední panel
  • chybějící 3,5mm konektor typu jack
  • zelená dioda

Témata článku: Windows, Samsung, Srovnávací test, Srovnávací databáze, Plug, Zelené tlačítko, Zelená dioda, Mechanické tlačítko, Zelený led, Starý kousek, Přesný typ, Vestec, Testované zařízení, Petr Brož, Celý kryt, Alps


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 70

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66