Exchange Server 2013 – díl 2: změny pro klienty

Exchange 2013 přináší hromadu novinek jak na straně serverové služby, tak na straně servisu pro klienty. V dnešním článku se podíváme na změny v OWA, tedy Outlook Web Access.
Exchange Server 2013 – díl 2: změny pro klienty

Po úvodu do problematiky Exchange 2013 v prvním dílu, kdy jsme se seznámili se základním popisem ve změnách na úrovni architektury a správy celého prostředí, se dnes zevrubně podíváme na další novinky, které tato nová verze přinese koncovým uživatelům. Tyto změny se v podstatě dají rozdělit na tzv. viditelné, kterých si uživatelé všimnou na první pohled a většinou se týkají uživatelského rozhraní a potom také ty, které jsou běžnému uživateli naopak skryty a mění fungování kdesi uvnitř. Tyto změny jsou naopak velmi podstatné pro nás, správce. Pojďme se podívat na příklady z obou kategorií.

Outlook Web App

Změny, které jsou ihned viditelné, se mohou odehrát pouze v rozhraní, kterým uživatel komunikuje se svojí poštovní schránkou. Protože účelem tohoto článku není vás seznámit se změnami v primárním klientovi, kterým je stále plný Outlook 2013 z balíku Microsoft Office a protože nemůžeme řešit, jak vypadá prostředí jednotlivých mobilních klientů ActiveSync (každý výrobce si jej tvoří sám a ActiveSync je pouze synchronizačním protokolem na pozadí), tak jediným klientem, který zbývá je Outlook Web App, zkráceně tedy OWA.

OWA je jediným klientem, za který je plně zodpovědný Exchange tým a vlastně také jediným, za který tento tým nese plnou zodpovědnost. A hned na začátku je potřeba zmínit, že toto prostředí doznalo zásadních změn. První, o čem je potřeba mluvit je změna, jak máme tohoto klienta vnímat. Už to není jen nouzové prostředí, určené pro krátkodobou práci např. na dovolené v internetové kavárně, ale naopak plnohodnotný klient, který snese mnohem tvrdší kritéria a pro mnohé uživatele či společnosti, se tak může stát alternativou k plnému Outlooku. Zdali vás přesvědčím o tom, že by OWA opravdu mohla doznat takové změny a práce v ní by mohla být primárním prostředím pro vaše uživatele, o tom se pravděpodobně rozhodnete až po osobním „osahání“, nicméně ty nejdůležitější změny, které mluví ve prospěch výše uvedeného, jsou následující.

Klepněte pro větší obrázek
Nový vzhled OWA na Exchange Server 2013

OWA Offline

Jedním ze základních argumentů pro použití plného Outlook klienta byla vždy možnost použití „Režimu s mezipamětí“, kdy obsah schránky na serveru je synchronizován s lokálním OST souborem. Bez ohledu na to, zdali klient disponuje připojením k Exchange nebo ne, stále má k dispozici všechna svá data, libovolně s nimi pracuje a v okamžiku, kdy dojde ke znovuobnovení spojení se serverem, proreplikují se změny, ke kterým mezitím na obou stranách došlo (poznámka: v Outlook 2013 je možnost si nově pomocí posuvníku nastavit, jak dlouho do minulosti má Outlook schránku do OST synchronizovat – je zde možnost volby od 14 dnů až po celou schránku). Nově je zde velmi podobná volba i v rámci internetového prohlížeče.

Po zapnutí Offline režimu dojde k synchronizaci dat ze strany Exchange do lokální databáze spravované prohlížečem a obsah schránky je uživateli dále dostupný i bez připojení k internetu. Jakmile je spojení obnoveno, dojde k přenesení změn podobně, jako v Outlooku. Do offline kopie se ale nesynchronizují veškerá data z vaší schránky, ale jen zprávy staré maximálně 3 dny a o celkovém počtu 150ti položek, navíc jen v některých složkách. Dále je k dispozici aktuální a následující měsíc v případě kalendáře, naopak kontakty jsou offline dostupné všechny. Více se o Offline přístupu k OWA dozvíte na této stránce.

OWA přizpůsobená všem klientům

Druhou zajímavou změnou v rámci uživatelského rozhraní je schopnost OWA se adaptovat na různé platformy, na kterých ji budete spouštět. A to samozřejmě tak, aby se prostředí přizpůsobilo velikosti zařízení (např. telefon vs. tablet), nebo způsobu, jak s ním budete pravděpodobně pracovat (např. myš vs. ovládání prsty na dotykové obrazovce).

OWA aplikace

Správce má nyní možnost do prostředí OWA nově instalovat i celou řadu doplňků, jakýchsi miniaplikací, které mohou prostředí OWA doplňovat o další funkcionalitu a vy tak můžete uzpůsobit toto prostředí konkrétně pro vaše uživatele a jejich potřeby. Několik aplikací je k dispozici ihned po instalaci, další jsou dostupné z Office Store - některé zdarma, jiné naopak za poplatek. Případně si samozřejmě můžete aplikaci vyvinout sami a do Exchange ji nainstalovat z lokálního zdroje. Jako správce serveru máte možnost pomocí oprávnění řídit, kdo bude moci doplněk používat a pro koho bude naopak skryt. Aktuálně je k dispozici několik desítek aplikací, jejich nabídka je široká – od možnosti práce s adresou/mapou přímo v OWA, až po propojení na sociální sítě, např. LinkedIn.

Klepněte pro větší obrázek
OWA aplikace v Exchange Server 2013

Obě výše popsané novinky jsou pěkně popsány v tomto článku.

Outlook a jeho spojení s Exchange Server 2013

Pokud je vaším hlavním klientem Outlook, je potřeba upozornit na jednu zásadní novinku, kterou sebou Exchange 2013 přináší. Touto změnou, která vychází z architektonických změn popsaných v minulém díle, je sjednocení komunikace tohoto klienta se serverem do jednotného kanálu, kterým odteď bude Outlook Anywhere (tedy RPC over HTTP). Jen připomenu, že doteď jsme toto připojení používali jen při připojení Outlook klientů k Exchange serveru z internetu, na LAN síti nám klienti komunikovali pomocí tzv. MAPI (tedy RPC) protokolu.

Díky této změně by se měla celá konfigurace klientského přístupu zásadním způsobem zjednodušit – odpadají totiž dvojí požadavky na různá jména a typy autentizace, navíc se díky tomu také výrazně zjednodušuje práce s certifikáty na straně serveru. Z tohoto pohledu je to jistě pozitivní změna, nicméně pozor na další aplikace (např. BlackBerry a další), které mohou pro přístup k serveru používat protokol, který už není ze strany serveru podporován a proto je potřeba zajistit aktualizovanou verzi takové aplikace, která už bude umět komunikovat požadovaným způsobem.

Klepněte pro větší obrázek
Architektura klientských protokolů v Exchange Server 2013

Při konfiguraci klienta dejte prosím také pozor na to, že v rámci nastavení profilu bude nyní téměř vždy nutné, aby byl profil nastaven automaticky, pomocí služby Autodiscover. Jistě se ptáte proč – celé HTTP spojení je totiž skrz CAS server předáváno dál do vnitřní sítě dál až na koncový Mailbox server kde je zakončeno, podobně jako kdyby CAS server plnil pouze roli reverzní proxy (poznámka: CAS servery se nechají velmi jednoduše pomocí load balancerů na L4 vrstvě provozovat ve vysoce dostupném scénáři, na rozdíl od předchozí verze, která vyžadovala L7 balancery).

V rámci nastavení klienta se ale nemůže objevit jméno konkrétního serveru, protože bychom tím byli na tomto serveru a jeho jménu závislí. Což by v případě nasazení v rámci vysoké dostupnosti znamenalo, že bychom museli řešit celou řadu dalších problémů, které ale vždy nakonec vedly k různým omezením v rámci návrhu celého prostředí (dosud nebylo možné v rámci rozsáhlých prostředí publikovat Exchange do internetu pod jednotným jménem), případně tyto situace vedly k ovlivňování klienta („Správce provedl změny na straně serveru, které vyžadují restartování Outlook“). Nyní je v rámci nastavení profilu Outlooku ve jménu Exchange serveru uveden místo konkrétního jména GUID poštovní schránky, následován samotnou doménou. I když to na první pohled může vypadat zběsile, řeší to pro nás problémy, které jsem popsal výše.

Závěr

Dnes jsme se seznámili se změnami, které přinesl nový Exchange 2013 na straně uživatelů. A to jak se změnami viditelnými v rámci OWA rozhraní, tak se změnami skrytými, které ovlivňují, jak se klienti připojují k Exchange Serveru. Příště se podíváme na další novinky, které Exchange 2013 nabízí – tentokrát v oblasti propojení s cloudovou verzí Exchange Online, v rámci Office 365.

Autor: Martin Pavlis – KPCS CZ – pavlis@kpcs.cz

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Seagate ukončí výrobu výkonných pevných disků pro notebooky

Témata článku: Sociální sítě, Exchange, Offline režim, Jediná možnost, Díl, Plnohodnotný klient, Rámec, Jednotná mapa, Lokální data, MAPI, Celý klient, Obsah schránky, Ovlivňování, RPC, Plnohodnotný LAN, Offline, Celá konfigurace, Jediný způsob, Klient, Exchange Server, Plná možnost, Požadovaný způsob, Nejlepší dotykové tablety na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky