Exchange Server 2013 - CU1 uvolněn ke stažení

Vývoj Exchange serveru ve verzi 2013 byl dokončen na podzim 2012 a od prosince téhož roku jej Microsoft uvolnil k prodeji koncovým zákazníkům.
Exchange Server 2013 - CU1 uvolněn ke stažení

Na rozdíl od předchozích verzí Exchange se ale tentokrát nejednalo o finální produkt v pravém slova smyslu. Některé části Exchange zcela chyběly, jiné nebyly dokončeny. A tak, spolu s uvedením Exchange Server 2013 na trh, omezil vývojový tým instalátor pouze na prostředí, kde se žádný Exchange dosud nevyskytoval a kde tak nemusela být řešena zpětná kompatibilita. Tímto krokem se Microsoft v podstatě vyhnul složitým a komplexním prostředím velkých zákazníků a v mezičase, který do uvedení této CU aktualizace získal, posunul produkt významným způsobem kupředu a fakticky jej tak doopravdy dokončil.

Časy se ale mění a na poli Microsoft produktů tak můžeme být svědky zrození nové éry v pojetí podpory a kontinuálního vylepšování stávajících produktů. Zapomeňte na produktové aktualizace, servisní balíčky a kdo ví co ještě dalšího, nově jsou pro nás podstatné jen „Cumulative Update“ (CU), které nahrazují vše ostatní. V portfoliuMicrosofttechnologií je Exchange jedním z prvních, který toto nové pojetí zavádí. Další produkty budou postupně následovat, podobně jako tomu bylo se zaváděním skriptovacího jazyka PowerShell.

Co to tedy vlastně je, ten „Cumulative Update“? Osobně bych doporučil o těchto aktualizacích přemýšlet jako o malých servisních balíčcích, které ale zavádí mnoho nového, např.:

 • CU může aktualizovat předchozí instalace, pokud je spuštěn na systému, kde se již daný produkt nachází
 • CU je vždy kompletním sestavením Exchange a lze jej použít ke kompletní instalaci – není tedy nutné instalovat RTM verzi a tu postupně upgradovat
 • CU nelze odinstalovat. Odebráním CU povede na serveru k odebrání Exchange 2013
 • CU může provádět změny ve schématu Active Directory
 • CU mohou provádět v rámci Active Directory další změny
 • CU budou vycházet pravidelně každého čtvrtroku
 • CU neobsahuje bezpečnostní aktualizace, ty budou i nadále distribuovány v rámci „Patch Tuesday“
 • CU přinese do prostředí zákazníka vždy tu verzi produktu, kterou v dané chvíli Microsoft provozuje v rámci svého cloudu. Dochází tak ke sjednocení verzí napříč on-premise a cloud prostředím. V budoucnu pak tato změna povede ke snadnějšímu propojení těchto dvou světů
 • Více se o CU na Exchange dočtete ve článku „Servicing Exchange 2013“ zde:http://blogs.technet.com/b/exchange/archive/2013/02/08/servicing-exchange-2013.aspx

Pro Exchange Server 2013 byl CU1 uvolněn ke stažení 2.4.2013 a přináší mnoho novinek. Pojďme si představit ty nejdůležitější:

 • CU1 umožňuje zákazníkům upgradovat z Exchange 2007 a 2010. Pokud provozujete Exchange 2003, musíte její povýšení provést nadvakrát – nejprve upgradovat celou organizaci na verzi 2007, či 2010 a potom dokončit migraci už přímo podporovaným upgradem na verzi 2013.
 • Exchange tým zveřejnil na svých stránkách vynikající článek o změnách v RTM CU1 (http://www.msexchangeteam.com), včetně dlouho očekávaných informací o plánování, nasazení a přechodu na verzi 2013. Chcete-li přejít z Exchange 2007, všechny servery musí být nejprve povýšeny na SP3 a kumulativní aktualizaci 10. Chcete-li upgradovat z Exchange 2010, všechny servery musí být povýšeny na SP3.
 • CU1 provádí aktualizaci schématu Active Directory a dále v ní provádí celou řadu dalších změn, např. v oprávněních. Při instalaci z příkazové řádky budou vyžadovány parametry instalátoru „PrepareSchema“, „PrepareAD“ a „PrepareDomain“. Grafický instalátor provede všechny potřebné kroky automaticky.
 • Pokud jste neinstalovali Exchange 2013 RTM, můžete instalovat Exchange 2013 přímo ze stažené aktualizace CU1 z internetu. Není tedy třeba instalovat RTM jako první a následně ji povyšovat.
 • Při nasazení prvního Exchange 2013 Mailbox serveru do vaší organizace dojde k vytvoření nového „Default Offline Address Book“. To vede k tomu, že všichni uživatelé používající Outlook při jeho dalším spuštění provedou úplné stažení tohoto nového OABu. Dá se tomu zabránit vhodnou konfigurací Mailbox databází, kde je možné ručně přiřadit výchozí OAB.
 • Je jen na vás, zdali budete na server instalovat více rolí (CAS a Mailbox), nebo zdali je budete provozovat odděleně. Vzhledem k tomu, že CAS server proxyuje všechny požadavky směřující na Mailbox server, nebude možné vaše prostředí spravovat až do chvíle, kdy se v něm nebude nacházet alespoň jeden CAS 2013. Rozhodnutí o tom, kterou roli Exchange nasadíte jako první je tedy velmi důležité i vzhledem k tomu, že role není možné na serveru přidávat a odebírat. Exchange lze jen kompletně odebrat a v rámci nové instalace vybrat případně role nové.
 • U schránek, které přesunete ze starších verzí Exchange, dojde ke zvýšení jejich velikosti v průměru o 30%, díky zcela nově pojatému počítání volného prostoru ve schránce. Bude tedy nutné odpovídajícím způsobem upravit uživatelské kvóty.
 • CU1 zavádí službu Routing Agent, která pomocí Address Book politik poskytuje uživatelům různé adresáře, v závislosti na jejich členství ve skupině
 • Díky CU1 mohou majitelé opět řídit členství ve skupinách podobně, jako tomu bylo ve verzi 2007
 • CU1 přináší elementární přístup k veřejným složkám pomocí aplikace Outlook Web Access. Uživatelé si musí nejprve přidat konkrétní veřejné složky do svých oblíbených položek. Uživatelé nemohou v aplikaci OWA přidávat, nebo odstraňovat veřejné složky. Jedná se o přístup k veřejným složkám umístěným na serverech ve verzi 2013.
 • Exchange Administration Center (EAC) byl rozšířena a nyní zahrnuje i řízení Unified Messaging
 • CU1 podporuje Exchange Server 2013 Management Pack pro System Center Operations Manager (SCOM)

Spolu s uvedením CU1 Microsoft v minulých týdnech postupně uvolňoval celou řadu nástrojů, které jsou pro správce Exchange naprosto nezbytné, jedná se hlavně o:

Pozor, Exchange 2013 dále nepodporuje:

 • Outlook ve verzi 2003
 • Exchange 2003 koexistenci v jednom AD forestu
 • Exchange 2007 SP3 RU9 nebo nižší verzi Exchange
 • Exchange 2010 SP2, je vyžadován minimálně Exchange 2010 SP3
 • Neaktualizované klienty Outlook 2007 (Outlook 2007 SP3 s November 2012 Cumulative Update)
 • Neaktualizované klienty Outlook 2010 (Outlook 2010 SP1 s November 2012 Cumulative Update)
 • Detailní informace o komponentách Exchange, které zanikly, nebo již nejsou podporovány:http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj619283.aspx

Další zajímavé odkazy:

Martin Pavlis – Microsoft MVP – KPCS CZ, s.r.o.

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (1) Další článek: Windows Server 2012 Essentials – MVA kurz

Témata článku: Předchozí nástroj, Microsoft Outlook, Grafický i, Archiv, Nová aktualizace, Exchange Server, Předchozí instalace, Stažení, Exchange, November, Book, RCA, Celá éra, Nový Outlook, Help, Stáž, Neaktualizovaný systém, Secret, Outlook Web Access, Nové pojetí, Odpovídající způsob, Komplexní prostředí, Zpětná kompatibilita, .com, Update


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 27

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 38

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 120Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch