Exchange Server 2003: nové licenční podmínky, stejná cena

Microsoft připravuje nové možnosti licencování Exchange Serveru 2003, které nabídne volbu mezi licencí na počet uživatelů nebo počet zařízení, ze kterých se k službám Exchange přistupuje.
Exchange Server 2003 bude dostupný pomocí nové licenční politiky, která byla představena už v dubnu pro Windows Server 2003. Ceny licencí se oproti Exchange Serveru 2000 měnit nebudou. Exchange Server 2003 Standard Edition bude stát v USA 699 USD, Enterprise Edition potom 3 999 dolarů. Cena jedné uživatelské licence CAL (Client Access Licence) bude 67 dolarů.

Při nákupu systému Exchange mají firmy na výběr mezi per-user CAL, která umožňuje přístup jednoho uživatele ke službám serveru z různých zařízení, zatímco device CAL umožňuje přístup k serveru Exchange z jednoho přístupového bodu neomezenému počtu uživatelů. Doposud licenční ujednání vyžadovalo zakoupení licence pro každé zařízení, které využívalo služeb Exchange, v praxi ovšem bylo toto ustanovení porušováno.

Nové licenční podmínky zahrnují i nabídku External Connector licence, která za 50 000 USD umožňuje firmě s touto licencí poskytovat přístup na Exchange Server 2003 neomezenému počtu uživatelů, kteří nemusí být zaměstnanci dané společnosti. To otevírá prostor pro zavedení nových placených služeb pro uživatele freemailů nebo bohatší možnosti mobilní kanceláře pro uživatele chytrých telefonů nebo kapesních počítačů. Součástí Exchange Serveru bude také Microsoft Mobile Information Server (MIS), který byl dříve nabízen jako doplněk pro starší verzi Exchange a nabízel právě přístup ke službám Exchange z mobilních zařízení. Uživatelé největší změnu při práci s Exchange Serverem 2003 zaznamenají při vzdálené manipulaci s emailovou schránkou přes webové rozhraní – webový klient je téměř shodný s klasickým.

Práce na vývoji Exchange Serveru 2003 už byly podle posledních zpráv ukončeny a produkt směřuje k uvolnění pro klíčové klienty ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Ostatním bude nová verze Exchange k dispozici v posledním čtvrtletí 2003. Exchange 2003 výsledkem tříletého plánování, designování, programování a testování.

Velkou cílovou skupinou, kterou chce Microsoft s novou verzí Exchange oslovit, jsou současní uživatelé Exchange 5.5. Nejnovější verze obsahuje migrační nástroje, které mají přechod na verzi 2003 maximálně zjednodušit. Microsoft navíc odhaduje, že Exchange 5.5 na Windows NT 4.0 používá 40-60 procent všech zákazníků. Standardní podpora nabízená Microsoftem pro Exchange 5.5 navíc končí tento rok, i když si zákazníci mohou koupit její prodloužení.

Diskuze (1) Další článek: Hackeři žádají od Microsoftu oficiální linux loader pro Xbox

Témata článku: Microsoft, Windows, Licence, Exchange, Neomezený přístup, Stejná cena, Mobilní verze, Cena, Nový klient, Standardní podpora


Určitě si přečtěte

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 58

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání