Exchange Server 2003: nové licenční podmínky, stejná cena

Microsoft připravuje nové možnosti licencování Exchange Serveru 2003, které nabídne volbu mezi licencí na počet uživatelů nebo počet zařízení, ze kterých se k službám Exchange přistupuje.
Exchange Server 2003 bude dostupný pomocí nové licenční politiky, která byla představena už v dubnu pro Windows Server 2003. Ceny licencí se oproti Exchange Serveru 2000 měnit nebudou. Exchange Server 2003 Standard Edition bude stát v USA 699 USD, Enterprise Edition potom 3 999 dolarů. Cena jedné uživatelské licence CAL (Client Access Licence) bude 67 dolarů.

Při nákupu systému Exchange mají firmy na výběr mezi per-user CAL, která umožňuje přístup jednoho uživatele ke službám serveru z různých zařízení, zatímco device CAL umožňuje přístup k serveru Exchange z jednoho přístupového bodu neomezenému počtu uživatelů. Doposud licenční ujednání vyžadovalo zakoupení licence pro každé zařízení, které využívalo služeb Exchange, v praxi ovšem bylo toto ustanovení porušováno.

Nové licenční podmínky zahrnují i nabídku External Connector licence, která za 50 000 USD umožňuje firmě s touto licencí poskytovat přístup na Exchange Server 2003 neomezenému počtu uživatelů, kteří nemusí být zaměstnanci dané společnosti. To otevírá prostor pro zavedení nových placených služeb pro uživatele freemailů nebo bohatší možnosti mobilní kanceláře pro uživatele chytrých telefonů nebo kapesních počítačů. Součástí Exchange Serveru bude také Microsoft Mobile Information Server (MIS), který byl dříve nabízen jako doplněk pro starší verzi Exchange a nabízel právě přístup ke službám Exchange z mobilních zařízení. Uživatelé největší změnu při práci s Exchange Serverem 2003 zaznamenají při vzdálené manipulaci s emailovou schránkou přes webové rozhraní – webový klient je téměř shodný s klasickým.

Práce na vývoji Exchange Serveru 2003 už byly podle posledních zpráv ukončeny a produkt směřuje k uvolnění pro klíčové klienty ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Ostatním bude nová verze Exchange k dispozici v posledním čtvrtletí 2003. Exchange 2003 výsledkem tříletého plánování, designování, programování a testování.

Velkou cílovou skupinou, kterou chce Microsoft s novou verzí Exchange oslovit, jsou současní uživatelé Exchange 5.5. Nejnovější verze obsahuje migrační nástroje, které mají přechod na verzi 2003 maximálně zjednodušit. Microsoft navíc odhaduje, že Exchange 5.5 na Windows NT 4.0 používá 40-60 procent všech zákazníků. Standardní podpora nabízená Microsoftem pro Exchange 5.5 navíc končí tento rok, i když si zákazníci mohou koupit její prodloužení.

Diskuze (1) Další článek: Hackeři žádají od Microsoftu oficiální linux loader pro Xbox

Témata článku: Microsoft, Windows, Licence, Cena, Exchange, Nový klient, Mobilní verze, Stejná cena, Standardní podpora, Neomezený přístup

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů