Excel 2000 – excelentní práce s HTML

Po Wordu 2000 přichází na řadu Excel. Tabulkový kalkulátor je často využíván také jako databázový klient a na tomto poli byla docílena mnohá zlepšení. Velká zlepšení jsou rovněž v podpoře HTML.
Vylepšení u Excelu jdou velmi podobným směrem jako u Wordu – formát HTML byl povýšen na ekvivalent klasického formátu XLS, ukládání celých sešitů pro potřeby webu je perfektní a výsledné stránky vypadají jako běžný sešit v Excelu. Stejně tak byla učiněna drobná vylepšení v uživatelském rozhraní a například označená políčka ve výběru nyní mají decentnější pozadí, které nepotlačuje samotné pozadí buňky a její formátování.

Lepší HTML
Zatímco Excel 2000 v první betaverzi padal při ukládání komplexnějších dokumentů do HTML formátu beta 2 se již chová korektně, nicméně stále je tu prostor pro zlepšování.

Excel rozlišuje tři metody ukládání dat z listu. Můžete uložit celý sešit se všemi záložkami, ty se převedou do webové podoby, kde jsou aktivovány přes kombinaci JavaScriptu, dynamického HTML a dalších prvků do funkčního ekvivalentu Excelového prohlížeče.

Vyexportoval jsem jednoduchý sešit, podívejte se klidně na zdrojáky stránek, abyste věděli, jak to celé funguje. Doporučil bych IE5, zkuste si i Navigator, abyste viděli, že zas tak špatné to taky není (nezapínal jsem optimalizaci pro Navigator).

Druhou možností je uložení pouhého listu. Ten se formátu podobně, chybí mu jen přepínání mezi jednotlivými listy. No a nakonec v betě 2 má premiéru ActiveX komponenta Sheet, která ve vašem prohlížeči spustí malinkatý Excel, ve kterém můžete měnit hodnoty políček a nechat si je počítat vzorečky z původního dokumentu. Dá se to použít jen na jeden list a neumí to zobrazovat grafy. Na grafy je samostatná komponenta, s kterou vložíte do dokumentu živé grafy z Excelu. Pro každou z variant platí, že ji zpětně můžete načíst do Excelu upravit a zase uložit.

Přírůstky v možnostech výpočtů
Kontingenční tabulka (v originále Pivot Table) dostala nejvíce vylepšení, data v této tabulce jsou nyní dynamická a můžete neustále přetahovat sloupečky do různých pozic. Data v této tabulce se umí také automaticky formátovat a šetřit tak čas uživatele.

Rozšířením jsou nyní Kontingenční grafy – grafické vyjádření dat v kontingenční tabulce, rovněž s dynamickými vlastnostmi. Já osobně tyto nové možnosti zřídka kdy využiji a o praktickém významu kontingenční tabulky možná mluví i to, že slovo kontingenční není ve slovníku Wordu pro pravopis vůbec zahrnuto.

Vylepšily se ale dotazy do databází, které nyní i po obnově dat zachovají formátování, obnovitelné dotazy je dokonce možné zadávat i na textové soubory. V konektivitě na data je nyní začleněna podpora režimu klient/server pro přístup k rozsáhlým databázím a technologie jako OLE DB, ADO a kontingenční tabulky z OLAP zdroje.

Dotazy v síti WWW byly v Excelu 97 schovány za nepřehledným formátem dotazovacích souborů. Tato výkonná možnost analýzy dat z webu byla konečně dopracována do uživatelsky přítulnější úrovně. Snad bude tedy skvělá možnost přístupná většímu počtu uživatelů.

Co v uživatelském rozhraní
Jak již bylo řečeno, Excel při výběru políček volí decentnější barvu pozadí výběru, kterou prosvítá formátování vlastních políček. Novinkou je ListAutoFill, zatímco z dřívějška známe rozvoj posloupností (po, út, st, čt, …), bylo to nyní povýšeno také na formátování a vzorečky. Přidáte-li na konec seznamu novou položku, převezme se formát poslední položky a při vložení hodnoty se případně i převezmou vzorečky využívající tuto buňku. Znamená to, že již není nutné při přidání řádku do seznamu kopírovat vzorečky z jiného řádku, vloží se tam samy. Vylepšily se také grafy, kde nyní jsou lépe propracovány časové osy a formátování os vůbec.

Takže?
Excel 2000 je hlavně o webu – o ukládání na web, o dotazování se z webu, o propojení s databázemi. Výrazná vylepšení pro samostatného pracovníka moc nejsou. Možnosti Excelu 2000 využijete skutečně až ve větší skupině s vybaveným web serverem podporujícím rozšíření Office 2000 pro server.
Váš názor Další článek: Word 2000 – jemná vylepšení dokonalého

Témata článku: Prohlížeče, Excel, ČT, Práce, Jednotlivá buňka, Obnovitelné zdroje, Skvělá možnost, Navigator, Pivot, Obnovitelný zdroj


Určitě si přečtěte

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

** Vědci vytvořili nový typ rychlé 3D tiskárny ** 3D tiskárna používá standardní materiál ** je 10× rychlejší než srovnatelné tiskárny a to i v porovnání s drahými komerčními modely

Karel Javůrek | 52

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Vyzkoušeli jsme novou Kuki. Chce zničit prehistorickou lineární televizi

Vyzkoušeli jsme novou Kuki. Chce zničit prehistorickou lineární televizi

** IPTV je dle mnohých budoucnost televize ** K největším českým poskytovatelům patří Kuki ** Nyní spustila uzavřenou betaverzi své nové koncepce

Jakub Čížek | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů