ewido anti-spyware 4.0: nenáročný ochránce

I když se na vývoji ewido anti-spyware podíleli tři mladíci, patří software ke špičce v oboru. ewido staví nejen na rozsáhlé databázi signatur, nadstandardních nástrojích a nízkých nárocích na operační paměť, ale především na jednoduchém rozhraní, které dostálo ve verzi 4.0 ještě mnoha dalších vylepšení.
ewido anti-spyware 4.0: nenáročný ochránce

Vše začalo před lety v Bavorsku, když se tři mladíci začali ve volném čase bavit programováním bezpečnostního software. Jejich produkt nazvaný ewido anti-malware se především díky jednoduchému rozhraní, s nímž si poradí i méně zkušení uživatelé, velmi brzo dostal do podvědomí uživatelů.

Další kapitola tohoto příběhu má jméno Grisoft. Česká společnost sázející veškeré své body na antivirový systém AVG. Směr, jakým se uživatelé v poslední době ubírají je jednoznačný – místo jednotlivých řešení sahají raději po „all-in-one“ produktech. Za výhodnější peníz svému počítači dopřávají maximální možný komfort a bezpečí. Zatímco někteří vývojáři těchto univerzálních systémů vydávají kompletní balíky, Grisoft jde cestou jinou – komponenty „doplňuje“. Před rokem zakomponoval do svého systému již hotový firewall, nyní sáhnul po dalším prvku – ochraně proti spywaru.

Zatím je ewido anti-spyware dostupný zvlášť jako samostatný produkt. Do budoucna jej však s největší pravděpodobností najdeme už jen jako součást komplexního bezpečnostního řešení společnosti Grisoft. O tom, že se s aplikací něco děje, napovídá mimo označení verze i drobná změna v samotném názvu. Z ewido anti-malware 3.5 je tak rázem ewido anti-spyware 4.0 s několika novinkami a vylepšeními.

Tip: ve funkčním srovnání vycházíme z předchozí verze 3.5. Pokud jste ewido anti-malware 3.5 ještě nezkoušeli, přečtěte si náš první pohled.

(Re)design podle mého gusta

Hned po spuštění vás do očí uhodí dvě změny největší – jednak je to kompletní redesign celé aplikace a také čeština, která v předchozích verzích uživatelům tolik chyběla. Bát se však netřeba, protože na přehlednosti aplikace ani redesign ani změna jazyka nikterak neubírá. Ba možná naopak. Hlavní okno je příjemně vzdušné, základní ovládání je pak řešeno pomocí ikonového menu v horní části okna a rozšiřujících záložek v jednotlivých sekcích. Kéž by se podobné rozhraní objevilo i u samotného AVG antiviru, jehož ovládání mi přijde poněkud nemoderní a těžkopádné.

 

Vzhled hlavního okna: verze 3.5 • verze 4.0

I přes jednoduchost zůstávají zachovány funkční možnosti všech komponent předchozí verze. Zásadní služby jsou přímo dostupné ze základní obrazovky, pro další nastavení už si musíte sáhnout hlouběji. Příliš podrobná nastavení ale nehledejte. Z mého dojmu je rozhraní koncipováno spíše pro středně pokročilé uživatele, kteří si sice s počítačem rozumí, ale nehledají zbytečně složitá řešení.

Zásadní moduly

Zásadní jsou pro uživatele první tři sekce. Pod ikonou Aktualizovat najdete systém update signatur ve sdílené databázi škodlivých objektů. Systém dokáže soubory ze sítě stahovat automaticky, o úspěšné aktualizaci vás informuje bublinou v systémové oblasti operačního systému. Máte-li raději všechno pod kontrolou, kliknutím na tlačítko Zahájit aktualizaci ji spustíte ručně kdykoliv. Signatury jsou aktualizovány poměrně často, někdy i několikrát denně. Kromě odhalování podle stažených signatur dokáže systém vyhledat další potenciální hrozby pomocí heuristické analýzy.

Správa aktualizací

Sekce Scanner je dělena do tří karet. První nabízí výběr oblasti, která bude na přítomnost havěti kontrolována. Od kompletní prohlídky celého systému jde program až k možnosti individuálního uživatelského nastavení kontrolovaných oblastí. Pomocí tzv. profilů si můžete vybrat jen ty oblasti, v nichž vám hrozí nebezpečí. O kartě Nastavení snad netřeba více hovořit, na uživatele verze Plus čeká ještě jedna novinka v podobě plánování automatické kontroly systému. I systém naplánovaných úkonů využívá výše zmiňované profily.

I když jsem hovořil o celkově přehledném rozhraní, práce s profily, jejich konfigurací a plánováním se především začátečníkům může zdát z počátku trochu složitá. Složitější profily kompenzuje sekce Rezidentního štítu. Zde mimo pěti základních položek nehledejte žádná další tlačítka. Rezidentní štíty jsou často terčem kritiky ze strany uživatelů kvůli nekompatibilitě s aplikacemi dalších stran. Abyste předešli problémům s kolizí bezpečnostních produktů, zkontrolujte si před instalací ewido anti-spyware seznam kompatibilního softwaru, zda je v něm obsažen i vámi používaný software.

 

Nastavení skeneru • práce s profily

Místy přehnaná strohost

Infekce je obdobou karantény známé z konkurenčních produktů. Karta Výjimky je opět částečnou novinkou. Za pomoci pravidel umožňuje podle části názvu nebo cesty ignorovat při kontrole předem daný obsah. Škoda jen, že není seznam výjimek dostupný přímo z hlavního nastavení skeneru a je třeba jej složitěji dohledávat.

 

Výsledky kontroly • karanténa

Už v pohledu na předchozí verzi si kolega Jurásek stěžoval na přílišnou strohost informací podávaných systémem při nalezení infekce. Při pohledu na položky v karanténě nebo obsah pod ikonou Reporty bohužel nemohu než souhlasit. Kromě času a výsledku skenování neuvádí zpráva nic, dokonce ani informaci o tom, zda byl test proveden kompletně nebo jen zčásti. Máte-li problém závažnějšího charakteru, můžete si zprávu o výsledku skenování uložit do textového souboru a následně s ní vyhledat odborníka.

Nejen skener

Velký potenciál aplikace skrývá modul Analýza. K běžným funkcím se zde přidává několik nadstandardních nástrojů, které ewido anti-spyware odlepují visačku pouhého skeneru. Analýza obsahuje následující záložky:

Procesy – nástroj nahrazující Správce úloh systému Windows. Nenajdete zde sice zátěž procesoru nebo možnost přiřazování priorit běžícím programům, přímo z okna ewido anti-spyware ale můžete snadněji vyhledat škodlivé služby a stiskem jednoho tlačítka je odstranit z paměti.

Seznam procesů

Spojení – spíše než v antispyware je obdoba této služby využívána ve firewallových řešeních. Zobrazuje seznam procesů využívajících internetové připojení. Zkušenějším uživatelům o možné hrozbě napoví i využívaný protokol příp. lokální nebo vzdálená adresa.

Automatické spuštění – je další nadstavbou běžné výbavy operačního systému Windows XP. Podle umístění a cesty, odkud jsou jednotlivé aplikace spouštěny, lze jednoduše vystopovat falešné nebo škodlivé služby. Ve srovnání s msconfigem napoví i ikona u jednotlivých položek.

Procesy spouštěné po startu Windows

Doplňky prohlížečů – a na řadu přicházejí dvě novinky. Ne příliš často kontrolují aplikace tzv. Browser Helper Objects (BHO). Mezi tyto doplňky patří nejrůznější prohlížečové toolbary nebo plug-iny (např. Google toolbar nebo doplněk Adobe pro jednodušší otevírání souborů PDF z okna prohlížeče). Protože instalace takových prvků je často nedostatečně zabezpečena, kontroluje ewido i tyto objekty.

Prohlížečové doplňky

Prohlížeč LSP – poslední záložka má spíše informativní charakter. O kterékoliv položce v seznamu si kliknutím zjistíte podrobnější informace. Tím ale možnosti ewida končí.

Tip: Nevíte, co znamená zkratka LSP? Podrobné informace o technologii naleznete na internetových stránkách Microsoftu.

Mějte přehled

Některé programy se dokáží automaticky připojit na internet a bez vašeho vědomí odesílat informace, byť jde třeba jen o zjišťování aktualizací. Naštěstí dnes už existuje několik způsobů, jak tomuto zamezit. Jedním z nich jsou nastavení na kartě Antispy. Najdete zde spoustu, především systémových, nastavení, v nichž lze změnit chování Windows a jeho komponent tak, aby se ven nedostalo nic bez vašeho vědomí.

Červeně jsou vyznačeny pokročilé volby

O tom, že i soubory odstraněné z Koše je ještě možné obnovit, určitě víte. Poslední pomůckou, o níž dnes padne zmínka, je Skartovač. Utilita pro bezpečné odstranění souborů tak, aby je už nikdy nebylo možné obnovit z diskových záznamů. Do okna Skartovače vyberete soubory, následně zvolíte úroveň skartace a stisknete tlačítko Start. Nic víc není třeba ke stoprocentní jistotě bezpečného zničení všech vybraných souborů.

Skartovač

Vzrůst nebo pád?

O rychlosti testování už bylo dosti napsáno v prvním pohledu. Zatímco rezidentní štít verze 3.5 si z celkové operačním paměti ukousnul asi 5 MB, rezident verze 4 si vystačí s 2 – 3 MB RAM při nečinnosti, což je opravdu minimum. Při práci se systémem, kdy skener kontroluje otevírané soubory, tato hranice kolísá. Zatížení při kompletním skenování je závislé na kontrolovaném obsahu. V průměru se pohybuje kolem 60 MB RAM.

Dříve bezkonkurenčnímu Ad-Aware se v poslední době objevuje čím dál více konkurentů. I když každému vyhovuje jiné řešení, s nízkými paměťovými nároky, rozsáhlou databází signatur a přídavnými nástroji do seznamu můžeme připsat položku další – ewido anti-spyware. Jen další měsíce a vývojové verze ukáží, zda se ve špičce udrží nebo bude vstup společnosti Grisoft znamenat pro tento software konec ambicí.

ewido anti-spyware 4.0
autor Grisoft, s.r.o.
domácí stránka http://www.ewido.net/
velikosti souboru 8 MB
licence shareware
download GigaMania.cz

Diskuze (20) Další článek: Lexar vymění 66 000 flashdisků JumpDrive

Témata článku: Software, GigaMania, spyware, Drobná zmínka, Nen, Jednotlivé položky, Dostupná komponenta, Podobné rozhraní, Individuální uživatel, Kompletní systém, Pokročilé odstranění, Největší nebezpečí, Poslední aplikace, Vstup společnosti, Skartovače, Podrobná analýza, Štít, Paměťový nárok, Předchozí nástroj, Google Toolbar


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF