Západoevropské země poklesly o 18 % v příjmech, o 2 % v počtu prodaných serverů.
Servery jsou bezpochyby nejlukrativnějším druhem prodávaných počítačů, s největší marží, s vysokou cenou, a tudíž i vysokým absolutním profitem. Pokud je ovšem někdo kupuje.
Nepřetržitou řádku let celosvětový prodej serverů stoupal a přinášel zisky těm firmám, které dokázaly obsadit největší část trhu a slíznout smetanu: Compaqu z oblasti pécéčkových serverů, Sunu (též IBM a HP) z Unixu. Ekonomická stagnace, která zatím do našich zemí doléhá jen nesmělými záchvěvy přes hraniční hory (ale bude hůře), postihla prodej serverů v západní Evropě natolik, že zaznamenal dramatické poklesy.
Podle zprávy IDC se v posledním čtvrtletí loňského roku prodalo o 2 % méně serverů (na počet kusů) než o rok předtím, ale pokles v tržbách byl daleko bolestnější – o 18 %. Rozšifrování těchto čísel je jednoduché: prodávaly se především levnější servery na platformě Intelu, průměrná cena prodaného serveru klesla. Přes negativní výsledek vidí analytici IDC „světlo na konci tunelu“, protože po poklesu trvajícím tři čtvrtletí za sebou se prodej serverů začal na konci loňského roku zase zvedat. Je tedy dobrá naděje, že výsledky z prvního letošního kvartálu už budou zase dobré.
Zajímavé je pořadí západoevropského trhu podle obratů (za poslední kvartál):
- IBM 35 %
- Compaq 19 %
- HP 13 %
- Sun Microsystems 13 %
- Fujitsu Siemens 8 %
Stejné pořadí je i v celoročním srovnání, jen procenta jsou mírně jiná (IBM slabší, HP silnější). IBM kraluje neohroženě, a když se za čtvrtý kvartál sečte druhá a třetí firma – ze známého důvodu, neboť se připravují na fúzi – je s 32 % stále o něco za IBM. V celoročním srovnání by už HP/Compaq byl v kombinaci první, s 34 % oproti 30 % IBM. Jenomže se dá těžko předpokládat, že po sloučení obou firem bude prodej jejich serverů prostým součtem jejich předchozích obratů – je spíš pravděpodobné, že ze začátku obě firmy z trhu mírně ustoupí a trošku vyklidí trh konkurenci.
IBM v průběhu loňského roku doháněla na platformě Unixu zatím vedoucí Sun Microsystems a podařilo se jí jej předběhnout až na jeho konci (27,2 % proti 26,6 % od Sunu ve čtvrtém kvartále). V celoročním součtu je v Unixu Sun stále první s 28 %, HP má 26 % a IBM 20 %. Už to ale není náskok, na který byl Sun dříve zvyklý: jeho konkurenti dotáhli, Sun podstatně nepokročil za poslední roky v hardware a momentálně se nenachází v nejlepší situaci.
Do první pětky se v Evropě – na rozdíl od Ameriky – zatím neprobojoval Dell. Na platformě PC je třetí, nicméně náskok Compaqu je velký (1. Compaq 35 %, 2. IBM 18 %, 3. Dell 15 %, 4. HP 14 %, 5. Fujitsu Siemens 7 %). Když sečteme Compaq a HP dohromady, opět nám vyjde, že se rodí zcela dominantní společnost ovládající polovinu trhu.
IDC rovněž přišla s podobnými čísly pro celý svět a ukazuje se, že Evropa neklesá sama. Celosvětový pokles v obratu (za čtvrté čtvrtletí) činí 26 %, v počtu jednotek 7 %; za celý rok byl zaznamenán pokles 19 % v obratu, 2 % v počtu jednotek.