Evropské bankovky budou obsahovat identifikační čipy

Padělatelé se rozhodně mají na co připravovat.
Evropská centrální banka se dohodla s japonskou firmou Hitachi na integraci identifikačních čipů do Euro bankovek. RFID čipy, jako jsou tyto čipy označovány, mohou nést různé informace, které lze na dálku přečíst vhodným skenerem.

RFID čipy jsou dnes žhavým tématem, očekává se že na řadě výrobků nahradí dosavadní čárové kódy. Lze je totiž číst na dálku a není nutné je dávat před optické čidlo. V obchodě lze například pomocí RFID přímo monitorovat množství zboží v regálech a rychle tak zajistit jeho dodání v případě malého počtu. RFID čipy jsou také používány ve skladech kdy pomáhají při evidenci. Kolem RFID čipů je v současné době velmi živo a to zejména kvůli jejich přechodu do spotřebitelské sféry. Řada organizací bojujících za ochranu soukromí se totiž obává, že by bylo možné dodatečně sledovat třeba vaši novou košili a identifikovat kombinace produktů, které používáte. Proto se počítá s tím, že RFID čipy půjdou po pořízení zboží vyblokovat.

Zpět ale k bankovkám, Hitachi už v roce 2001 mělo čip, který by se dal do bankovek zabudovat. Má totiž tloušťku jen 0,06 milimetru a délku hran 0,4 mm. Ačkoli ceny RFID čipů již velmi klesly pod dolar za kus, stále to není zadarmo. Proto se bankovky s čipy budou objevovat zpočátku jen ve vyšších nominálních hodnotách, počítá se s bankovkami od 200 Euro. V paměti čipu bude kromě jiných údajů i 38místný kód který bude jednoznačně potvrzovat pravost bankovek.

S RFID čipy bude jednodušší identifikace bankovek, falšování bude podstatně složitější navíc půjde sledovat pohyb bankovek a tak bojovat lépe proti zločinu. Ačkoli budou informace z bankovek čitelné vzduchem, nemělo by to být možné na delší vzdálenost, přece jen by pak mohl například kapsář jednoduše odečíst, kolik peněz u sebe zrovna máte.

Diskuze (37) Další článek: DPH z telekomunikačních služeb stoupne na 22%

Témata článku: Čipy, Čip, Dosavadní informace, RFID, OBS, Centrální banka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost