Google | Evropská unie | Soukromí

Evropská unie opět vyšetřuje Google. Kvůli sběru dat

Evropská unie opět vyšetřuje Google. Kvůli sběru dat

Orgány Evropské unie začínají opět vyšetřovat americkou společnost Google. Chtějí konkrétně zjistit, jak a proč sbírá internetová společnost informace o svých uživatelích. Evropská komise to exkluzivně potvrdila agentuře Reuters.

Novinářům se do rukou dostala oficiální dokumentace případu. Podle spisu se vyšetřovatelé zajímají zejména o údaje týkající se například lokálních vyhledávačů, internetové inzerce, přizpůsobených reklam, přihlašovacích služeb nebo internetových prohlížečů.

Firma se brání, že získaná data používá k vylepšování svých služeb. Uživatelé přitom podle ní mají plnou kontrolu nad tím, jak a co sdílejí. Kdykoliv mají možnost sběr nechtěných dat zakázat, případně stáhnout si vše, co o nich firma ví.

Rekordem byly 4,3 miliardy

Google už od Evropské unie dostal pokut několik - od roku 2017 šlo o tři v celkové výši více než 8 miliard eur. Poslední společnost dostala na jaře tohoto roku a dosáhla skoro 1,5 miliardy.

Rekordem ale dosud byla sankce ve výši 4,3 miliardy eur. Google ji musel zaplatit za zneužití svého monopolního postavení na trhu mobilních operačních systémů, na kterém působí prostřednictvím platformy Android.

EU firmě vyčítala zejména podmínky pro výrobce zařízení, po splnění kterých jim udělovala licence k softwarovému obchodu Google Play. Více se dočtete v samostatném článku.

Diskuze (3) Další článek: AMD v prodejích desktopových procesorů dál nakládá Intelu. V Německu už má 82% podíl

Témata článku: Google, Android, Evropská unie, Soukromí, Miliarda, Sběr, Sběr dat, Uživatelé, Reuters, Google Play, Data, Miliarda eurZávody Forza Horizon 5 lákají na nový otevřený svět a různé biomy

Závody Forza Horizon 5 lákají na nový otevřený svět a různé biomy

Vývojáři z Playground Games ukazují nové Mexické zasazení závodního hitu Forza Horizon.

Oto Schultz
Forza Horizon 5VideoZávodní
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Riders Republic vypadá na adrenalinovou smršť, zahrajeme si v září

Riders Republic vypadá na adrenalinovou smršť, zahrajeme si v září

Po sněhovém Steepu se Ubisoft pouští do více univerzální adrenalinové zábavy.

Michal Maliarov
Riders RepublicVideo