Google | Evropská unie | Soukromí

Evropská unie opět vyšetřuje Google. Kvůli sběru dat

Evropská unie opět vyšetřuje Google. Kvůli sběru dat

Orgány Evropské unie začínají opět vyšetřovat americkou společnost Google. Chtějí konkrétně zjistit, jak a proč sbírá internetová společnost informace o svých uživatelích. Evropská komise to exkluzivně potvrdila agentuře Reuters.

Novinářům se do rukou dostala oficiální dokumentace případu. Podle spisu se vyšetřovatelé zajímají zejména o údaje týkající se například lokálních vyhledávačů, internetové inzerce, přizpůsobených reklam, přihlašovacích služeb nebo internetových prohlížečů.

Firma se brání, že získaná data používá k vylepšování svých služeb. Uživatelé přitom podle ní mají plnou kontrolu nad tím, jak a co sdílejí. Kdykoliv mají možnost sběr nechtěných dat zakázat, případně stáhnout si vše, co o nich firma ví.

Rekordem byly 4,3 miliardy

Google už od Evropské unie dostal pokut několik - od roku 2017 šlo o tři v celkové výši více než 8 miliard eur. Poslední společnost dostala na jaře tohoto roku a dosáhla skoro 1,5 miliardy.

Rekordem ale dosud byla sankce ve výši 4,3 miliardy eur. Google ji musel zaplatit za zneužití svého monopolního postavení na trhu mobilních operačních systémů, na kterém působí prostřednictvím platformy Android.

EU firmě vyčítala zejména podmínky pro výrobce zařízení, po splnění kterých jim udělovala licence k softwarovému obchodu Google Play. Více se dočtete v samostatném článku.

Diskuze (3) Další článek: AMD v prodejích desktopových procesorů dál nakládá Intelu. V Německu už má 82% podíl

Témata článku: Google, Android, Evropská unie, Soukromí, Data, Miliarda eur, Sběr, Google Play, Miliarda, Sběr dat, Reuters, Uživatelé


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky