Vypadá to, že evropský Akt o digitálních službách (DSA) si už našel první oběť, Evropská komise totiž oznámila, že začala vyšetřovat sociální síť TikTok.
TikTok je typickým příkladem tzv. VLOP – Very Large Online Platform – jejichž seznam EK zveřejnila už loni na jaře. Právě těchto platforem se týká zdaleka nejpřísnější regulace plynoucí z DSA, a tak třeba takový Elon Musk v minulosti vyhrožoval, že jeho X – další VLOP na seznamu – Evropu raději opustí. Zatím se to nicméně nestalo.
Od soboty 17. února se platnost DSA rozšiřuje na všechny online hráče v evropském hospodářském prostoru.
EK se o TikTok zajímá už od loňského léta
Evropská komise se na TikTok poprvé zaměřila už loni v září, když spustila předběžné vyšetřování, jestli z pohledu DSA dodržuje všechny povinnosti zaměřené na ochranu dětí a mládeže.

TikTok a tři miliony videí s čivavami
A jelikož dosavadní chování sítě Brusel příliš nepřesvědčilo, přešel do další formální fáze. Na jejím konci může být počínaje 17. únorem 2024 tučná pokuta ve výši až 6 % ročního světového obratu, respektive opakující se pokuty do výše 5 % průměrného denního světového obratu, které hříšník platí tak dlouho, dokud nesjedná nápravu.
Komise pochybuje, že TikTok chrání nezletilé
A co vlastně Evropské komisi vadí? Zatím od TikToku nedostala spolehlivou odpověď, jak sociální síť řeší následující povinnosti vyplývající z DSA pro VLOPy:
- Jak TikTok pracuje s řadícími algoritmy a jak zabraňuje tomu, aby algoritmy nezesilovaly závislost (rabbit hole effect = spustíte TikTok v 16:00 a vypnete v 03:30) a jak pracuje s kontrolou věku uživatele sítě
- Jak TikTok nakládá s daty nezletilých tak, aby bylo zajištěno jejich soukromí a bezpečí
- Jak TikTok transparentně nakládá s reklamou – podle DSA musí být k dispozici její katalog s vyhledáváním zadavatelů
- Jak TikTok nakládá se svojí vlastní transparentností. Podle článku 40 DSA musí zpřístupnit analytická data výzkumníkům